Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Extraliga na Slovensku? Hráči sú bezmocní, často im nepreplatia ani obed

Dominik Hrbatý. (Autor: TASR)
Igor Dopirák|15. jún 2020 o 19:36

Ľudí odrádza hrací čas či marketing.

BRATISLAVA. Elitní slovenskí tenisti Viktória Kužmová, Anna Karolína Schmiedlová, Filip Polášek, Norbert Gombos, kapitán daviscupového tímu Dominik Hrbatý či dokonca svetová ženská osmička Belinda Benčičová.

Tí všetci si v minulom týždni naprieč Slovenskom zahrali domácu extraligu.

To, kedy a kde môžu ľudia prísť na ich zápasy, však zrejme vedeli iba najvernejší fanúšikovia.

Samotní hráči kritizujú, že široká verejnosť sa k informáciám nemala ako dostať.

Pracovný týždeň o deviatej ráno

"Základný problém je, že sa zápasy začínajú o deviatej ráno. Na rovinu sa priznám, že mám problém na ne vstať. Aby som sa pripravil, mám budík na šiestu," vravel Polášek pre denník Šport.

"Rozumiem, že bežný človek vtedy vstáva do práce, ale pre tenistov je to nevýhodný čas a z turnajov naň nie sú zvyknutí. Ak zaprší, na zápasy sa čaká a môže sa stať, že začnem až o tretej," vysvetľuje.

Práve čas, kedy sa zápasy hrajú, považuje elitný deblista za veľmi zlý.

"Formát je dobrý v tom, že sa hrá v jednom týždni. Neprekáža termín, ale hrací čas. Ak sa začne o deviatej, často je o dvanástej koniec. Ktorý fanúšik to má stihnúť počas pracovného dňa?" pýta sa Polášek.

Slabý marketing

Ešte väčšej kritike podrobil Polášek takmer neexistujúci marketing. Tvrdí, že nestačí počas turnaja vylepiť sto plagátov a spoliehať sa na to, že fanúšikovia prídu.

Súhlasí s ním aj Dominik Hrbatý, ktorý kritizuje Slovenský tenisový zväz (STZ).

"Mám pocit, že extraligu berú tak, aby si niečo odškrtli. Chýba mi väčší interes a propagácia zo strany STZ. O extralige sa väčšinou dočítam až vtedy, keď sa súťaž skončí," priznal pre denník Šport.

Dominik Hrbatý v zápase Matúškovo - Slovan: fotogaléria

15.6.2020

Hoci sa podľa neho informácie objavia na internetovej stránke zväzu, chodí na ňu málokto.

Podľa Poláška a Hrbatého by tiež pomohlo, ak by sa turnaj hral na jednom mieste.

"Marketing sa robí ťažko aj preto, že netušíme, kde budeme hrať v druhom kole či vo finále. Vyberme si malé mesto. Spraví sa k tomu šou, grilovačka v areáli, jednoducho niečo. Človek dokonca nemusí prísť prioritne ani na tenis, treba ho pritiahnuť za zábavou. Nemôžeme si hrať extraligu len pre seba o deviatej ráno, aby mali tréneri o dvanástej po práci," doplnil Polášek.

Nedostávajú peniaze

Samostatnou kapitolou sú odmeny pre hráčov. "Za roky, čo som hral v extralige, som dostal presne nula eur. Hrám v nej preto, že sa môžem stretnúť so spoluhráčmi," priznal pre denník Šport singlista Norbert Gombos.

Jeho slová potvrdil aj Hrbatý.

"Extraliga má nulový marketing, a tým aj nulové financie a nízky záujem hráčov. Kluby ju hrajú len pre prestíž a možno malú dotáciu zo zväzu, ale nemajú páky, ako pritiahnuť dobrých hráčov. Tenisti hrajú len pre česť a často nemajú preplatené ani cestovné náklady a obed," tvrdí.

"Na Slovensku to, žiaľ, nefunguje ako v zahraničí, kde za ligu dávajú odmeny. U nás víťazovi odovzdajú medailu, podajú ruku, spravia fotografiu a to je všetko. Zahraniční hráči ešte možno niečo dostanú, ale domáci nič," doplnil Hrbatý.

Generálny sekretár zväzu Igor Moška sa bráni, že o formáte extraligy rozhodujú kluby.

"Každé dva roky máme debatu o jej formáte. Aktuálny formát je posledných desať rokov výsledkom dohody všetkých klubov, ktoré hrajú extraligu a prvú ligu. V najbližšej budúcnosti nevidím možnosť, že by sme to mohli veľmi zmeniť," skonštatoval Moška pre denník Šport.

"Kluby si odhlasujú všeličo. Keď si odhlasujú, aby sme skočili z okna, spravíme to?" pýta sa Polášek.

Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.

Súvisiace články