Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Slovenská a poľská vláda rokovali o kandidatúre

(Autor: TASR)
SITA|27. mar 2013 o 15:55

Hlavným bodom rokovania bola spoločná kandidatúra Poľska a Slovenska na organizovanie zimných olympijských hier v roku 2022.

POPRAD. V Poprade sa v stredu stretli zástupcovia vlád Slovenskej a Poľskej republiky pod vedením premiérov Roberta Fica a Donalda Tuska.

"Napriek tomu, že sú tu aj neprajníci, za vládu Slovenskej republiky chcem povedať veľmi jasne: ide o projekt s mimoriadne významným medzinárodným a celospoločenským dosahom, ktorý môže mať obrovský význam pre zviditeľnenie a propagáciu obidvoch krajín v zahraničí. Je to idea, pri ktorej by nemal nikto váhať. Ide o projekt, ktorý si vyžaduje celospoločenskú dohodu a verím, že si získa obrovskú podporu verejnosti na slovenskej aj poľskej strane,“ uviedol premiér Robert Fico.

S projektom olympiády súvisí podľa Fica šanca na masívny rozvoj športovej, turistickej a dopravnej infraštruktúry po oboch stranách hranice a tiež šanca na tvorbu nových pracovných miest. Práve dopravné spojenie medzi oboma krajinami označil premiér Fico za katastrofálne. Podľa predsedu vlády majú obe krajiny skúsenosti s organizovaním veľkých športových podujatí. Na Slovensku to boli v roku 2011 majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a v Poľsku vlani majstrovstvá Európy vo futbale.

Tusk zdôraznil, že stretnutie v Poprade sa koná v roku 20. výročia vzniku Slovenskej republiky. "Už dnes by sme mohli začať oslavovať toto pre vás veľmi dôležité výročie," uviedol Tusk a pokračoval: "Oba štáty dokázali za ostatných dvadsať rokov, že nemáme žiadne dôvody na to, aby sme trpeli nejakými komplexmi. Máme určitú šancu. Vďaka tomu, že sme spolu, máme reálnu šancu. Je to reálny pokus, nie je to výmysel. Určite budeme vedieť pripraviť olympiádu tak, ako sa to vyžaduje.“ Ak by Poľsko a Slovensko uspeli, olympiáda môže pozitívne vplývať na celý región.

Vláda SR už pred dvoma týždňami podporila poľskú stranu pri organizovaní ZOH 2022, ktorých hlavným centrom by mal byť Krakov. Pred podaním oficiálnej prihlášky rezort školstva predloží v spolupráci so Slovenským olympijským výborom (SOV) na rokovanie vlády komplexný materiál aj s analýzou environmentálnych dopadov a kvantifikáciou nákladov za SR do 31. októbra tohto roka. Súťaže v zjazdovom lyžovaní na ZOH 2022 by sa v prípade úspešnej kandidatúry mali uskutočniť v Jasnej.

Stredisko je už prakticky pripravené a po menších úpravách sa v ňom môžu konať olympijské súťaže. V Jasnej však bude potrebné dobudovať ešte mužskú trať pre dve disciplíny - zjazd a superobrovský slalom (super G) mužov. Poľská strana žiada od Slovenska aj organizovanie súťaží v akrobatickom lyžovaní, ktoré by mohli byť bez veľkých úprav vo Vysokých Tatrách.

Z hľadiska záujmu verejnosti by slovenská strana mala záujem aj o organizovanie hokejového turnaja. Súčasné znenie Olympijskej charty to však neumožňuje a všetko bude závisieť od toho, či MOV povolí výnimku. Problémom hokejového turnaja na Slovensku sú zimné štadióny v Poprade a v Liptovskom Mikuláši, ktoré už nie sú schopné ani rozsiahlej rekonštrukcie. Preto sa uvažuje pre obe mestá s výstavbou nových hokejových štadiónov s kapacitou najviac do 10-tisíc divákov.

Súvisiace články