Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Slovenky proti Češkám zatiaľ s dvoma prehrami a skóre 1:7

SITA|Publikované 31. jan 2008 o 12:28

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Ženské tenisové derby Česko - Slovensko, ktoré sa bude konať počas tohto víkendu v Brne v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2008, sa v minulosti v tejto súťaži ...

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Ženské tenisové derby Česko - Slovensko, ktoré sa bude konať počas tohto víkendu v Brne v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2008, sa v minulosti v tejto súťaži reprezentačných tímov uskutočnilo v ére samostatnosti oboch krajín už dvakrát. Zhodne triumfovalo družstvo ČR.

Premiéra sa uskutočnila v apríli 2000 počas krátkej platnosti skupinového systému Pohára federácie a len troch stretnutí (dve dvojhry a štvorhra). V bratislavskej Inchebe oba tímy hrali turnajovým spôsobom s Rakúskom a Švajčiarskom. Slovenky na tvrdom povrchu DecoTurf podľahli Češkám 1:2. O jediný bod hostiteliek, ktoré vtedy viedol Peter Vajda, sa postarala čerstvo 17-ročná Daniela Hantuchová, ktorá zdolala Květu Peschkeovú (ešte pod dievčenským menom Hrdličková a bez súčasného špecializovania sa na štvorhru) presvedčivo 6:4, 6:2. Išlo o jeden z úvodných medzinárodne naozaj zvučných výsledkov dnešnej osmičky svetového singlového rebríčka. Následne však Karina Habšudová podľahla Denise Chládkovej 4:6, 4:6 a Habšudová s Hantuchovou nestačili na pár Daniela Bedáňová, Peschkeová (5:7, 3:6). Ivo Kaderka, predseda Českého tenisového zväzu, minulý rok na slávnostnom otvorení odvety v Primaciálnom paláci v Bratislave povedal: "Tento zápas má trošku démonickú atmosféru. Dobre si pamätáme prvý vzájomný duel v Inchebe pred siedmimi rokmi. Daniela Hantuchová ako úplný ´benjamínek´ zdolala Květu vtedy ešte Hrdličkovú, ale vyhrali sme 2:1. Naša Lucinka Šafářová mala trinásť rokov a Nikolka Vaidišová jedenásť. Teraz to bude iné v tom, že z ´benjamínkov´a dievčatiek sa medzičasom stali hviezdy svetového tenisu. Niet pochýb o tom, že fanúšikovia sa môžu tešiť nielen na krásnu hru, ale aj na krásne dámy.“

Druhý postfederálny fedcupový súboj je v živej pamäti. Uskutočnil sa vlani 21. - 22. apríla v rovnakej fáze súťaže, a to v Sibamac aréne NTC na antuke oficiálne pôvodne pod odtiahnutou strechou, ktorú však podľa svetelných a poveternostných podmienok priebežne čiastočne či úplne zaťahovali. V porovnaní s terajšími nomináciami bol káder SR identický (Hantuchová, Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková, Janette Husárová). Na strane vtedajších hostiek, ktoré premiérovo viedol nevlastný otec a zároveň osobný tréner Nicole Vaidišovej Aleš Kodat, účinkovali v zhode s blížiacou sa brnianskou "odvetou" spomenutá Vaidišová a Lucie Šafářová, ale namiesto Petry Cetkovskej a Peschkeovej boli Kodatovi (v decembri ho vo funkcii vystriedal Petr Pála) k dispozícii Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová.

V úvodnej dvojhre Hantuchová krátko po svojom opakovanom víťazstve na "jednotkovom" turnaji v Indian Wells dosť nečakane prehrala s ľaváčkou Šafářovou za 158 minút 6:7 (1), 6:4, 3:6, hoci v prvej časti viedla 5:2 a mala 4 setbaly. Vzápätí Cibulková, vtedy ešte len 123. v renkingu WTA Tour, vo svojom úplne prvom zápase proti súperke z renkingovej hornej desiatky heroicky vzdorovala 8. hráčke poradia Vaidišovej, ale napokon za 147 minút podľahla 6:3, 4:6, 5:7, keď jej v druhom sete nestačil na zvrat rebrejk na 4:4 a v rozhodujúcom dejstve vyrovnanie z 3:5. V Sibamac aréne NTC sa tým skončila séria 6 triumfov hrdinky turnaja ITF Ritro Slovak Open 2006.

Hantuchová, vtedy 14. v rebríčku, v nedeľňajšom stretnutí jednotiek proti Vaidišovej "musela" a za stavu 2:6, 1:4 príkladne zabojovala. Vynútila si tretí set, ale napokon za 168 minút prehrala 2:6, 7:6 (1), 3:6. Bolo rozhodnuté a viac ako ďalšie výsledky potom rezonovalo zlyhanie komunikácie vnútri tímu SR. Na štvrtú dvojhru operatívne nastúpila nerozcvičená Rybáriková a na začiatku druhého setu proti Záhlavovej-Strýcovej sa vzdala pre natiahnuté slabiny (1:6, 1:2 - skreč). Triumf Češiek na nulu, ktorý sa však do nezvratného stavu 3:0 vôbec nerodil ľahko, podčiarkla štvorhra, v ktorej Benešová a Záhlavová-Strýcová zdolali Cibulkovú s Husárovou 6:3, 6:3.

Slovenský tím v takomto zložení prehral po prvý raz od neúspechu v Thajsku (1:4) z júla 2005 v stretnutí o účasť v II. svetovej skupine, keď vtedy - zatiaľ naposledy - hral bez Hantuchovej. Medzičasom v roku 2006 bez jediného zaváhania zvládol plovdivský turnaj I. skupiny euroafrickej zóny (Luxembursko 3:0, Holandsko 2:1, Fínsko 3:0, Veľká Británia 2:1) a v bratislavskej baráži sa revanšoval Thajčankám 5:0. Kuriozitou vlaňajšieho stretnutia Slovensko - Česko bol fakt, že deň po ňom oslavovali narodeniny Hantuchová (24 rokov) i Vaidišová (18 rokov).


Vzájomné zápasy tenistiek Česka a Slovenska v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien (bilancia 2:0):

29. apríla 2000 (Bratislava - Incheba, tvrdý povrch v hale)

Slovensko - Česko 1:2

Daniela Hantuchová - Květa Peschkeová /vtedy ešte pod dievčenským menom Hrdličková/ 6:4, 6:2

Karina Habšudová - Denisa Chládková 4:6, 4:6

Karina Habšudová, Daniela Hantuchová - Daniela Bedáňová, Květa Peschkeová 5:7, 3:6).


21. - 22. apríla 2007 (Bratislava - Sibamac aréna NTC, antuka)

Slovensko - Česko 0:5

Daniela Hantuchová - Lucie Šafářová 6:7 /1/, 6:4, 3:6

Dominika Cibulková - Nicole Vaidišová 6:3, 4:6, 5:7

Daniela Hantuchová - Nicole Vaidišová 2:6, 7:6 /1/, 3:6

Magdaléna Rybáriková - Barbora Záhlavová-Strýcová 1:6, 1:2 - skreč, Rybáriková odstúpila pre zranenie slabín

Dominika Cibulková, Janette Husárová - Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová 3:6, 3:6

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.