Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Slováci na MS našli liek aj na bojovnú, aj na rýchlu hru

SITA|Publikované 31. jan 2009 o 17:45

Finálovým zápasom domáceho Chorvátska s Francúzskom vyvrcholia v prvú februárovú nedeľu večer v Záhrebe majstrovstvá sveta v hádzanej

BRATISLAVA. mužov.

Na tomto šampionáte sa prvýkrát v histórii predstavili aj hádzanári Slovenska, ktorí pri svojom debute prekvapili celý svet a v silnej konkurencii 24 tímov obsadili výborné 10. miesto.

Zverenci trénera Zoltána Heistera v Chorvátsku v priebehu 14 dní odohrali deväť zápasov so vzácne vyrovnanom bilanciou 4 víťazstvá, jedna remíza a štyri prehry. A keďže s výnimkou afrických a severoamerických družstiev sa stretli s predstaviteľmi herných štýlov zo všetkých kútov sveta, za čerstva ich mohli aj porovnávať. Na vlastnej koži si vyskúšali spôsob hry zástupcov Južnej Ameriky (Argentína), Austrálie, zmerali si sily nielen s predstaviteľmi európskej špičkovej hádzanej (Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko, Francúzsko, Švédsko, Nórsko), ale absolvovali aj víťazný duel so zástupcami Ázie (Kórejská republika). Takže po šampionáte mohli fundovane povedať, ktorý z týchto herných štýlov vyhovoval ich naturelu.

Najskúsenejší hráč Heisterovho výberu Radoslav Antl, pre ktorého bol šampionát v Chorvátsku aj rozlúčkou s reprezentáciou, tvrdil, že slovenskému výberu vyhovujú súperi, ktorí hrajú obranu 6-0.

"Na to sme zvyknutí. Na to sme sa na tréningoch aj pripravovali. Trochu sme mali problémy s takou vysunutou obranou ako hrali Rumuni, alebo v prvom zápase Argentína. Systémy ako sú 1-5 a 4-3 nám trošku robili problémy," konštatoval slovenský reprezentant, ktorý v A-tíme SR dal 400 gólov.

Martin Straňovský zasa tvrdil, že Slováci vedia zahrať najmä na Maďarov. "Vyhovujú nám Maďari. Na nich stále vieme zahrať. V minulosti sme s nimi odohrali niekoľko zápasov, ktoré sa skončili dobrým rezultátom pre nás. S Rumunmi sme teraz urobili dobrý výsledok. Predtým sme s nimi niekoľko duelov prehrali, ale iba o gól, držali sme s nimi krok. V Austrálii podľa mňa hádzanú nejako extra nepreferujú. Tam hádzaná nie je. Argentína išla v poslednom čase výkonnostne hore. Pôsobil tam aj môj bývalý tréner z Ademaru Leon. Trénoval Argentínu, tak tá v budúcnosti určite potrápi hociktoré mužstvo. O kvalite Švédov, Chorvátov a Francúzov či Nórov netreba hovoriť. Kórejčania boli neskutočne dobrí na nohách. Hrajú veľmi rýchlu a dynamickú hádzanú. Oni nám robili s tým herným štýlom veľmi veľké problémy, najmä v prvom polčase. Ale podarilo sa nám ich ubrániť a zdolať. Našou dobrou obranou a vysokými blokmi sme ich zastavili v rozlete. Čiže so všetkými spomenutými súpermi sme nabrali veľmi dobré skúsenosti," komentoval výkony Kukučku a spol. Martin Straňovský, legionár zo španielskeho Ademaru Leon.

"Tak najviac nám asi vyhovovala hra Austrálie, ktorú sme zdolali o 35 gólov," konštatoval s úsmevom Peter Kukučka a pokračoval: "Každý zápas je však iný. Veľa záleží od typu hráčov, od typu ľudí, ktorí na zápas nastúpia. Na jeho výsledku sa odrazí to, ako vedia zvládnuť ten-ktorý systém. Mali sme problémy s vysunutou obranou. A v Chorvátsku sme prakticky každý druhý zápas hrali proti vysunutej obrane. Ale časom sme na takéto mužstvá našli recept. Zodpovedne sme sa pripravili na všetky zápasy. Som rád, že sme to zvládli - a že to dopadlo tak dobre."

Najlepší strelec slovenského výberu na tomto šampionáte František Šulc, ktorý zaťažil kontá súperových brankárov 40 gólmi, na danú tému uviedol: "Keď mám byť úprimný, ja nemám nejaký herný štýl, ktorý by mi vyhovoval, alebo nevyhovoval. Ja celkom rád hrám aj proti obrane 6-0, čo proti nám preferovali európske tímy, ale keďže som nižšej postavy a obľubujem rýchlu a dynamickú hru, viem sa presadiť aj proti vysunutej obrane 1-5, ktorú proti nám hrali Argentína a Južná Kórea."

Definovať herný štýl, ktorý Slovákom na MS 2009 v Chorvátsku "sedel", nedokázal presne ani tréner Zoltán Heister. "Ťažko povedať, ktorý herný štýl nám vyhovoval viac a ktorý menej. My sme vedeli hrať proti každému. Zahrali sme veľmi dobre aj proti Argentíne, aj proti Kórejčanom," tvrdil kouč A-tímu SR. Strojcu historického úspechu slovenskej hádzanej potešilo, že jeho zverenci sa dokázali presadiť aj v silnej konkurencii európskych tímov. "Takže podľa mňa nie je problém v štýle. Treba bojovať proti každému. A keď sa presadíte svojou hrou, nemáte so súpermi žiadny problém," dodal Zoltán Heister.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.