Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Slováci hrajú, akoby nešlo o šampionát

(Autor: SITA AP)
Pavol Spál|Publikované 25. jan 2009 o 20:10

Hádzanári postúpili na šampionáte ďalej, ako sprvoti dúfali. Všetky ďalšie zápasy sú pre nich bonusom.

ZÁHREB. Slováci pôsobili tak uvoľnene, akoby ani nešlo o majstrovstvá sveta. „Bavíme sa hádzanou, po prvom zápase s Argentínou z nás spadla nervozita. Odvtedy je všetko príjemná nadstavba," vravel Daniel Valo, 203 cm vysoká spojka.

Stále skvelý Štochl

Hrdinom stretnutia bol opäť brankár Richard Štochl. Výrazne mu pomohla aj obrana. Štochl mal znovu strnulý výraz, už dlhšie ho bolí chrbát i hrudník. Z tváre sa mu dalo vyčítať, že trpí. V priebehu zápasu akoby bolesť ustúpila. Richard po každom výnimočnom zákroku bozkával prsty i loptu.

„Dostal som tabletky, pichli mi injekcie. Chvíľu trvá, kým sa zahrejete. Bolelo ma to po celý zápas. Ak však vyhrávate, bolesť je menšia," vysvetľoval dvojmetrový Štochl, ktorý sa zranil pred týždňom v zápase s Maďarskom.

Slováci bývajú spolu s ostatnými mužstvami záhrebskej skupiny. Monumentálna prepychová budova dýcha ešte starým režimom.

„Je to starý hotel, v Osijeku bol novučký, páčil sa nám viac," tvrdil Martin Straňovský, jeden z najlepších strelcov Slovákov na turnaji. Z hotela k hale hádzanárov pravidelne sprevádza policajné auto.

Pätnásťtisícová hala

„V Osijeku s nami autobusom chodila pekná policajtka. Teraz v Záhrebe nás opustila. Škoda," vraví jeden z členov slovenskej výpravy.

Aréna Záhreb je obrovitý komplex, ktorý otvorili koncom minulého roka. Hala má kapacitu 15 200 divákov. Pre koncerty ju vedia navýšiť až na dvadsaťtisíc.

Plánovaná šatňa nie je k dispozícii podľa plánu. Slováci musia čakať na druhú. „Hráme až o štyri dni. Zápas sa prekladá. V šatni je ešte rebrík s farbami. Zabudli na nás," zažartoval si tréner Zoltán Heister.

O pár minút bolo všetko v poriadku. Mužstvu pridelili aj tréningovú halu. Všetko zariadil Chorvát Stepe, sprievodca a tlmočník slovenských hádzanárov.

Zo slovenskej kabíny znie naplno skupina U2. To hlavný kapelník Peter Kukučka alias DJ Kuko pustil mašinu. Spoluhráčom púšťa prevažne rockovú muziku.

Pätnásťtisícová hala bola pred zápasom poloprázdna. Prevahu mali šachovnicové dresy domácich fanúšikov. V Osijeku mali Slováci domáce prostredie, v hľadisku boli skupinky Slovákov. V Záhrebe ich je pomenej. Aj napriek tomu ich je počuť. Sú odetí v hokejových dresoch. Hádzanárske zatiaľ na trhu nie sú. Po šampionáte sa to možno zmení.

„Veľa našich príbuzných a známych chcelo pricestovať. Nemôžu, vraj už nemajú lístky. Mrzí to, keď vidíte, že nie je plno," vravel Straňovský.

Kapitánom tímu je Štochl. V reprezentácii chytá už trinásť rokov. „Riško je skôr tichší, nie je veľký rečník. Pred zápasom viac burcuje a hecuje Rado Antl," povedal Straňovský.

A kto je z tímu najväčším spevákom? „Je ich tam viac, ale najlepší je azda Andrej Petro," pokúša sa hodnotiť spevácke kvality Straňovský.

Oslava po slovensky

Po zápasoch v základnej skupine v Osijeku hádzanári oslavovali v slovenskej krčme. „Mali sme povolené iba jedno pivko. Spievali sme, tancovali prevažne na slovenskú muziku. Viacerí sme boli zachrípnutí," uzavrel Straňovský.

Záhreb naplno žije šampionátom. Automobily mestskej dopravy sú ovešané chorvátskymi vlajkami. Víťazstvo domácich s Maďarmi sa oslavovalo až do ranných hodín. Atmosféra v uliciach pripomína Slovensko počas majstrovstiev sveta v roku 2002. Autá trúbili, pilo a tancovalo sa do rána.

Zo Slovákov, ich ďalšieho súpera, si domáci fanúšikovia robili pred stretnutím iba žarty. „Slováci dostanú výprask. Je to nováčik, hádzanársky žiačik. My budeme majstri," vravel Vladan z Koprivnice.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.