PARÍŽ. Ženy športovkyne a matky sú často zvyknuté, že si musia vybrať medzi svojou kariérou alebo deťmi.
Ak sa aj rozhodli tieto dve činnosti spojiť, stretávali sa s problémovou starostlivosťou o deti počas olympijských hier.
Pre deti nebol na športovom vrchole priestor, ale olympiáda vo Francúzsku toto presvedčenie zmenila.
„Keď matka súťaží na olympijských hrách, neprestáva byť matkou,“ znie posolstvo, ktorého sa športovkyne v Paríži chceli dočkať.
Materstvo nie je koniec kariéry
Teraz prvýkrát v histórii, Medzinárodný olympijský výbor (MOV), vytvoril vyhradený priestor pre rodiny, matky a deti.
Z tohto vítaného prírastku do olympijskej dediny sa tešia najmä reprezentantky, ktoré sa rozhodli počas podujatia kojiť.
„Mnoho športovkýň balansuje medzi svojou športovou kariérou a rodinou. Viem, aký je to pocit, keď som pretekala na olympijských hrách 2014 ako matka s malým dieťaťom.
Tehotenstvo a materstvo sú prirodzené životné cesty a pre športovkyne to nemusí znamenať koniec kariéry. Je veľmi užitočné, aby rodičia a dojčatá mohli tráviť čas spoločne, zvlášť v tak dôležitom momente života športovca.
Táto škôlka umožňuje a zároveň dáva športovkyniam príležitosť sústrediť sa na olympijské hry,“ povedala pre Olympics.com predsedníčka komisie športovcov MOV Emma Terhová, ktorá v minulosti reprezentovala Fínsko v ľadovom hokeji.
Zázemie sa zmenilo
Zmenu víta americká maratónkyňa Aliphine Tuliamuková, ktorá na predchádzajúcich olympijských hrách v Tokiu prežívala ťažké chvíle bez dcéry.
„Nejaký čas som odkladala pomyslenie na to, že Zeo so mnou do Tokia nepôjde. Veľmi som plakala. Vedela som, že ju opustím iba na desať dní a bude to v poriadku. To isté urobilo množstvo iných mamičiek, ale nevedela som si ani predstaviť, že by som od nej bola na pol dňa preč.
Hrdlo mi kričí. Viem, že musím nechať svoju päťmesačnú dcérku, aby som pretekala na olympiáde. Môžem zvíťaziť a ukázať jej, ako byť silná,“ opísala pred odchodom do Tokia americká reprezentantka.
Zavedenie škôlky v olympijskej dedine znamená, že športovci ako Tuliamuková môžu stráviť kvalitný čas so svojimi malými deťmi. Organizátori im ponúkli i bezpečné, prívetivé hotelové izby v blízkosti dediny, kde môžu kojiť.
„Som tak šťastná, že iba za štyri roky, keď som nemohla byť so svojim dieťaťom, sa zázemie zmenilo. Je to neuveriteľné,“ povedala Tuliamuková pre BBC.
Kojila počas súťaženia
Ďalšia zo žien, ktorá presadila špeciálne priestory pre kojenie, bola francúzska džudistka Clarisse Agbégnénouvá.