3.

Aleksander Zniszczol

Poľsko

438 b

PLANICA. Záverečnú súťaž sezóny Svetového pohára v skokoch na lyžiach ovládol Rakúšan Daniel Huber.

Na finálovom podujatí v letoch v slovinskej Planici predviedol v oboch kolách najlepší výkon a suverénne zvíťazil s náskokom 43,4 bodu pred domácim Domenom Prevcom.

Tretí skončil Poliak Aleksander Zniszczol. Huberov krajan Stefan Kraft, ktorý si už dávnejšie zabezpečil veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo, obsadil v nedeľu štvrté miesto.

Huber viedol už po 1. kole, keď na "mamuťom" mostíku pristál na značke 247 metrov a dostal 243,5 bodu. Od svetového rekordu, ktorý drží Kraft, ho delilo iba 6,5 metra. V Planici panovali veterné podmienky a museli viackrát zmeniť nájazd.

Pred záverečným skokom dňa dokonca Huberovi znížili nájazd až na číslo šesť, ale Rakúšan aj napriek náročným podmienkam zaletel na vzdialenosť 242,2 m a vyhral s drvivým náskokom.

Slávil tak svoj tretí triumf v prestížnom seriáli. Zároveň ovládol aj celkové hodnotenie v letoch, keď uspel s trojbodovým náskokom pred Kraftom.

Svoju bohatú súťažnú kariéru ukončil vo veku 31 rokov domáci Peter Prevc, ktorý sa rozlúčil šiestym miestom.