Marius Lindvik získal zlato na ZOH 2022 v Pekingu. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. feb 2022 o 14:18 (aktualizované 12. feb 2022 o 15:39)

Obhajca zlata Stoch skončil tesne za pódiom.

Skoky na lyžiach na ZOH Peking 2022

PEKING. Nórsky skokan na lyžiach Marius Lindvik zvíťazil v sobotňajšej súťaži na veľkom mostíku na ZOH 2022.

V Pekingu triumfoval s náskokom 3,3 bodu pred olympijským šampiónom na strednom mostíku Japoncom Rjojum Kobajašim.

Bronz putuje do Nemecka zásluhou Karla Geigera, ktorý za Lindvikom zaostal o 14,8 b.

Kobajaši po 1. kole mieril za zlatým double, keď pristál na značke 142 m a vytvoril si náskok 2,2 bodu pred druhým Lindvikom.

V druhom kole však Nór zaletel do vzdialenosti 140 m a vďaka vysokým známkam za ukážkový telemark sa vyšvihol na najvyšší stupienok.

Víťaz piatkovej kvalifikácie dosiahol životný úspech. Kobajaši nezopakoval husársky kúsok Švajčiara Simona Ammanna i Poliaka Kamila Stocha, ktorí na jednej zimnej olympiáde vyhrali obe individuálne súťaže.

Rjoju Kobajaši (dole) na ZOH 2022 v Pekingu.
Rjoju Kobajaši (dole) na ZOH 2022 v Pekingu. (Autor: TASR/AP)

Ammanovi sa to podarilo dokonca dvakrát - na ZOH 2010 vo Vancouveri i ZOH 2002 v Salt Lake City.

Geiger, líder celkového poradia Svetového pohára, sa zo šiesteho miesta po 1. kole posunul na bronzovú priečku.

V druhom kole dosiahol výkon 138 m a predstihol Slovinca Timiho Zajca, Stocha i Rakúšana Manuela Fettnera. Stoch, obhajca zlata z Pjongčangu i Soči, skončil štvrtý.

Lindvikov pekinský triumf je o to cennejší, že tesne pred začiatkom hier prekonal koronavírus a musel byť v karanténe.

"Vedel som, že Kobajaši je veľmi silný a nebude ľahké zosadiť ho z vedúcej pozície. Do druhého pokusu som dal všetko a vyšlo to.

Po doskoku som cítil veľa adrenalínu a obrovskú eufóriu. Potom som pri Kobajašiho skoku tŕpol, či to bude stačiť na zlato. Boli to nervy, no dopadlo to pre mňa fantasticky," uviedol Lindvik pre akreditované médiá.