Rakúšan sa zapísal do histórie. Prekonal aj legendárneho Kasaia

Rakúšan Manuel Fettner (vľavo) sa stal najstarším olympijským víťazom v skokoch na lyžiach. (Autor: SITA/AP)
TASR|14. feb 2022 o 16:17

Rakúski skokani na lyžiach triumfovali po 12 rokoch.

882,8 b.

PEKING. Rakúski skokani na lyžiach triumfovali na ZOH v Pekingu v tímovej súťaži. Získali v súhrne ôsmich skokov 942,7 bodu. Striebro vybojovali Slovinci s 934,4 b., tretí skončili Nemci so ziskom 922,9 b.

Zlatí medailisti nastúpili v zložení Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hörl a Manuel Fettner.

Rakúšania sa rehabilitovali po nevydarených ZOH 2018 v Pjongčangu, kde skončili v súťaži družstiev bez medaily a obsadili v zostave aj s Kraftom a Fettnerom štvrté miesto. Na najvyšší stupienok vystúpili opäť po 12 rokoch.

Fettner sa stal vo veku 36 rokov najstarším olympijským šampiónom v skokoch na lyžiach. Japonec Noriaki Kasai získal v Soči striebro i bronz ako 41-ročný, no zlato v zbierke nemá.

Rakúšania nadviazali na svoju zlatú éru. Pred triumfom vo Vancouveri 2010 obsadili prvú priečku aj v Turíne 2006.

"Už som veľakrát zvíťazil, ale toto je najkrajší deň môjho života. Triumfovať na najvýznamnejšom športovom podujatí a ešte spoločne s kamarátmi je niečo neuveriteľné. Veľmi som sa snažil, aby som si z týchto hier niečo odniesol a podarilo sa," tešil sa podľa APA 28-ročný Kraft, ktorý má v zbierke z 12 cenných kovov z MS, vrátane troch zlatých medailí z individuálnych súťaží, no na ZOH skončil na medailovom stupienku premiérovo.

Slovinci skončili na pódiovom umiestnení v súťaži družstiev druhýkrát v histórii, podarilo sa im to už v Salt Lake City 2002. Tretí Nemci preskočili Nórov až po záverečnom skoku.

Po 1. kole viedli Slovinci, v štyroch skokoch nazbierali 467,4 b. Druhí Rakúšania získali 458,4 b., tretia priečka patrila Nórom (456,5). Najlepší skok v 1. kole predviedol Poliak Kamil Stoch, mal dĺžku 137 m a dostal za neho 126,5 b.

Rakúšanov nasmeroval za zlatom predovšetkým výborný skok Jana Hörla v tretej sérii 2. kola, ktorý mal dĺžku 137,5 m.

Slovinci predviedli vyrovnaný výkon bez slabého skoku, no na Rakúšanov nestačili.

Nórov nepodržal zlatý z veľkého mostíka Marius Lindvik. V 1. kole predviedol podpriemerný skok dlhý 121 m, jeho druhý meral 126,5 a znamenal, že Nóri prenechali bronzovú pozíciu Nemcom.