SG: Koľko bodov dosiahne Connor McDavid? Má šancu na 150?

Oh My Hockey|25. sep 2021 o 10:48

Connor McDavid je najlepší hráč na svete. Už o tom niet žiadnych pochýb. V minulej sezóne v 56 zápasoch získal 105 bodov, čo podčiarkuje jeho výnimočnosť. Je to neobyčajný hráč, pri ktorom bolo dávno pred jeho draftom jasné, že je to generačný talent, ktorý sa zapíše do histórie. Stále však na sebe tvrdo pracuje a chce sa zlepšiť.

Túto fotku z letnej prípravy zverejnil na svojom instagrame. IG/ mcdavid97

V minulej sezóne výrazne zlepšil svoje defenzívne schopnosti a odrazilo sa to na jeho hre, napriek tomu, že jeho ofenzívne čísla takisto raketovo stúpli. Kapitán Oilers je svedomitý a vedomý si toho, na čom ešte potrebuje pracovať. Jeho pokorný prístup spojený s tvrdou prácou je obrazom ozajstného lídra. Už na začiatku tréningového kempu ide príkladom a vedie svoj tím:

V ročníku 2020/21 bodoval takým tempom, že by v 82 zápasoch dosiahol 151 bodov. Viac ako 150 bodov mal naposledy Mario Lemieux v sezóne 1995-96, pripísal si ich vtedy 161 a potreboval na to iba 70 zápasov. Odvtedy bolo bodové maximum 128 bodov, ktoré zaknihoval Nikita Kučerov v sezóne 2018/19. 150 bodov v jednom ročníku sa v histórii NHL podarilo dosiahnuť iba 16-krát, z čoho 13-krát to bol jeden z dvojice Gretzky-Lemieux.

Ak by to Connor dosiahol, bolo by to niečo neuveriteľné a v tejto dobe nenapodobniteľné. Poďme sa teda pozrieť na to, aké sú jeho šance. Zatiaľ platí, že každú sezónu je lepší, ako bol v tej predtým. Takto sa vyvíjala jeho produkcia v počte bodov na zápas od začiatku jeho kariéry v NHL:
2015/16   1.07
2016/17   1.22
2017/18   1.32
2018/19   1.49
2019/20   1.52
2020/21   1.88

Minulá sezóna uňho znamenala jednoznačne najväčší skok. Časť tohto vysokého čísla môže byť pripísaná faktu, že Edmonton hral „iba“ v severnej divízii, ktorú mnohí označili za najslabšiu. Darilo sa mu hlavne proti Jets (7+15 v deviatich zápasoch), Canucks (8+14 v desiatich zápasoch) a proti Senators (4+17 v deviatich zápasoch). V pokročilých štatistikách dosahoval skvelé čísla. Aby som ich tu všetky nevypisoval, dá sa v skratke povedať, že keď bol na ľade, jeho tím viac útočil ako bránil, viac strieľal ako bolo naň vystrelené a viac dával góly ako dostával. Čo nesvedčí len o jeho ofenzívnych schopnostiach, ale potvrdzuje to aj jeho defenzívne zlepšenie.

Ako sa mu bude dariť v nasledujúcej sezóne?

Ak by bodoval tempom ako v sezóne 2019/20, dosiahol by 124 bodov. Čo nie je vôbec nereálne, aj 130-140 môže byť objektívne očakávanie. Model, ktorý vytvoril Dom Luszczyszyn z magazínu The Athletic, ho vidí na 130 bodoch. Fanúšikovia Edmontonu môžu veriť, že to bude ešte lepšie. Ktoré faktory môžu pomôcť tomu, aby získal ešte viac bodov a priblížil sa k 150-ke?

1. Spoluhráči

Kapitán Oilers ešte v jeho kariére nehral s krídelníkmi, ktorí by pri ňom pravidelne nastupovali a vytvorili údernú formáciu, ako napríklad Landeskog-MacKinnon-Rantanen v Colorade. S Leonom Draisaitlom si rozumie veľmi dobre, ten by ale mal viesť svoj útok.

Tento rok to ale konečne vyzerá sľubne, McDavid by mal mať vedľa seba solídnych hráčov. Na ľavom krídle by mal nastupovať Zach Hyman, ktorý po sezónach v Toronte podpísal s Edmontonom. Connor McDavid sa s ním pozná a už v lete spolu trénovali v Toronte. Na ľavom krídle sa mu v minulosti striedali spoluhráči a podpis Hymana je znakom toho, že by mohol byť stabilným krídelníkom bez toho, aby utrpeli ostatné útoky.

Na pravom krídle bude Jesse Puljujarvi, ktorý sa po návrate z Fínska v minulej sezóne ukázal ako veľký bojovník a obojsmerný hráč, keď sa dostal do prvého útoku a na krídle McDavida sa osvedčil a bol úspešný. Tento prvý útok Edmontonu môže byť veľmi produktívny a číslo 97 môže ťažiť z dvoch stabilných krídel. Navyše sa stále očakáva, že istý čas v hre 5 na 5 dostane aj s Draisaitlom. Medzi týmito hráčmi funguje silná chémia a tvoria spojenie, ktoré straší súperov.

2. Presilovka

37 zo 105 bodov dal McDavid v minulej sezóne v hre pri početnej výhode. Presilovka Edmontonu bola posledné dva roky najlepšia v lige a zmena sa neočakáva ani túto sezónu. McDavid-Draisaitl-Nugent-Hopkins-Hyman-Barrie bude úderná päťka, ktorá často vyženie hráča z trestnej lavice pred uplynutím trestu. Connor ako režisér presilovky servíruje prihrávky do vyložených gólových šancí a za svoju kariéru má už 134 asistencií v početnej prevahe (dokopy má 574 bodov).

3. Pacifická divízia

Táto divízia je aktuálne v NHL najslabšia. Každý tím bude mať, samozrejme, 31 súperov, na rozdiel od minulej sezóny, ale v rámci svojej divízie odohrá najviac zápasov. 26 stretnutí odohrá každý tím proti súperom z vlastnej divízie, čo tvorí takmer tretinu sezóny. Proti piatim tímom odohrá štyri zápasy (Vegas, Vancouver, Calgary, Los Angeles a San Jose). Proti Anaheimu a Seattlu tri. V týchto 26 dueloch môže nazbierať veľa bodov, pokojne sa priblížiť aj k 50-ke.

Sledovať McDavida bude v tejto sezóne opäť zábavné. Aj keď 150 bodov je veľmi veľké a ťažko dosiahnuteľné číslo, je tu iba jediný kandidát, ktorý sa mu môže priblížiť. Pomôcť tomu môže aj skutočnosť, že je Connor McDavid každým rokom lepší a v najbližších rokoch môže svoj strop posúvať ešte vyššie. Teším sa na ďalší rok plný jeho šikovností, a ak sa vám nechce čakať do začiatku sezóny, tu si môžete pozrieť to najlepšie z minulého roka v jeho podaní:

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: