Šesťorkin vs. Sorokin vs. Samsonov. Ktorý z nich je najlepší a čo hovoria štatistiky?

Oh My Hockey|13. aug 2021 o 17:01

Všetci traja sú - resp. boli - neobmedzene voľnými hráčmi. Nová vlna ruských brankárov, trio Igor Šesťorkin, Iľja Sorokin a Iľja Samsonov, vstúpilo do NHL trochu diskutabilne. Každý "po svojom".

Ich vzájomné porovnávania nabrali na obrátkach najmä preto, lebo riešia nové kontrakty.

Deviateho augusta podpísali dvaja z nich.

Iľja Samsonov

Iľja Samsonov súhlasil s ročnou zmluvou vo výške dva milióny dolárov. Ako sme písali v článku, ide možno o jeho poslednú šancu. Po prešľapoch, ktoré spôsobil, sa, bohužiaľ, inak konštatovať nedá.

Samsonov tvoril s Jevgenijom Kuznecovom zrejme najkontroverznejšie duo súťaže – najprv boli členmi ruského kvarteta, ktoré sa nakazilo covidom pri porušení pravidiel na hotelovej izbe, potom sa u nich komplikácie ohľadom ochorenia a karantény objavili i pred play-off.

Obaja boli dvakrát potrestaní realizačným tímom tak, že ich posadili ako zdravých náhradníkov na tribúnu z disciplinárnych dôvodov.

K excesom mimo ľadu si pridajte to, že ho "prechytal" Vítek Vaněček. Samsonov mal byť jednotkou, napokon odchytal 19 stretnutí s 90,2-percentnou úspešnosťou zákrokov a priemerom 2,69 inkasovaných gólov za zápas.

Suma dva milióny je na reštart úplne ideálna a "zaslúžená".

Igor Šesťorkin

Nová jednotka New Yorku Rangers. Po kráľovi prichádza cár - taká je aktuálna situácia na Manhattane. Dokonca sa šíria fámy, že druhý gólman Alexandar Georgijev už požiadal o výmenu, hoci tie sú neoverené a zrejme nepravdivé.

Šesťorkin novým kontraktom vytvoril rekord NHL. Ešte žiaden brankár totiž nedostal taký vysoký druhý kontrakt v kariére. Šesťorkinovi uplynul dvojročný nováčikovský kontrakt a Rangers dali jasne najavo, s kým počítajú ako s jednotkou.

25-ročný ruský gólman sa s „jazdcami“ dohodol na zmluve v trvaní štyri roky v celkovej výške 22 666 666 dolárov. Ročne teda zarobí 5 666 666 dolárov, mal by sa stať 12. najlepšie plateným gólmanom súťaže.

Niektorým sa jeho nová zmluva zdá byť privysoká. Nečudujem sa, Šesťorkin zatiaľ nie je tak preverený. V NHL odchytal len jedinú plnú sezónu, no predviedol, že výborné výkony na farme či v prvom tíme rok predtým neboli náhodné. Ja mu verím a myslím si, že peniaze sú adekvátne.

Iľja Sorokin

Posledný bez zmluvy je Iľja Sorokin. Nepochybne veľmi talentovaný brankár zatiaľ zjavne dopláca na to, že si Lou Lamoriello dáva trochu na čas. Kontrakty zatiaľ nemajú ani Anthony Beauvillier či Kyle Palmieri, nevedno, ako bude vyzerať tím "ostrovanov" v budúcom ročníku.

Sorokin bol v minulej sezóne podpísaný na rok za dva milióny. Má potenciál na to byť brankárskou jednotkou, no ak bude Semjon Varlamov podávať výkony z minulej sezóny, bránkovisko si uzurpuje až o dosť neskôr ako napríklad Šesťorkin.

Jeho dychberúce štatistiky z KHL sa, pochopiteľne, s nástupom do zámorskej profiligy trochu znížili, avšak neznamená to, že by Sorokin podával zlé výkony.

Pre mňa osobne je po Šesťorkinovi v hodnotení tohto tria druhým najlepším brankárom. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

V sezóne 2020/21, ktorá bola jeho prvou v zámorí, odchytal Sorokin 22 zápasov s priemerom 2,17 inkasovaných gólov na zápas a 91,8-percentnou úspešnosťou. Predpokladám, že podpíše bridge na dva roky za menšie peniaze, než by mohol dostať inde.

Čas ukáže...

S mladými Rusmi je to ťažké

Popri naťahovaní rokovaní Kirilla Kaprizova a Minnesoty Wild čoraz častejšie počúvame už otrepané frázy o tom, ako je náročné vyhovieť mladým Rusom. Neraz ich to láka späť domov, Kaprizovov agent sa dokonca (pravdepodobne) vyhráža neexistujúcim kontraktom v KHL, aby pritlačil Wild k múru.

Dnes je hlavným spúšťačom takýchto rečí o ruských mladíkoch Kaprizov, ale behom poslednej sezóny ním bol Iľja Samsonov. Mal byť jednotkou, Capitals sa naňho veľmi tešili, väčšina ich fanúšikov kvitovala odchod Holtbyho.

Lenže veci sa pokazili.

Iste, nie je náhoda, že Samsonov je Rus. Bohužiaľ, musím sám uznať, že to s nimi nie je vždy ľahké, ale aj tu prízvukujem, aby sme nehádzali všetkých do jedného vreca.

Samsonov priťažil len sám sebe. Incidenty mimo ľadu sa odrazili nielen na jeho výkonoch, ale i na novej zmluve. V anketách na Facebooku aj Twitteri som sa pýtal sledujúcich, koho z tria Šesťorkin-Sorokin-Samsonov považujú za najlepšieho brankára.

Obidve skončili jednoznačne v prospech Šesťorkina. Kým na Twitteri získal 62,9% hlasov (druhý Sorokin 25,7%, tretí Samsonov 11,4%), tak na Facebooku až 73,4% (druhý Sorokin 15,6%, tretí Samsonov 10,9%).

Verím, že jasnému výsledku napomohla aj skutočnosť, "s ktorým Rusom to bolo najľahšie".

Čo hovorím ja

Keďže som tento článok chcel poňať z istej časti formou blogu, doplním tu i moje vlastné názory.

Šesťorkin podával podľa mňa konzistentné výkony a ukázal, že je pripravený prijať rolu jednotky jedného z najtalentovanejších mužstiev NHL. Preto u mňa jednoznačne vedie. 25-ročný moskovský rodák je brankárom, z ktorého srší sebavedomie a istota. Málokedy pokazí zápas.

A jednoznačne lepšie zvládol boj s Alexandarom Georgijevom o post prvého brankára tímu, hoci Georgijev vstúpil do hry skôr, ešte za čias Henrika Lundqvista. Pod tlakom si poradil, svoje miesto si zastal a zobral rekordný kontrakt.

Iľju Samsonova podľa mňa predbehol už natrvalo, hoci je to trochu odvážne tvrdenie. Samsonov sa pred neho môže vrátiť (resp. dostať), ak sa poučí z chýb, čo spravil. Tie nepomohli doslova ničomu, ani jeho renomé, ani jeho výkonom, ani novému kontraktu.

Akurát tak dostali Capitals do nepríjemností, veď si pamätáme na stotisícovú pokutu, ktorú dostali za kvarteto Ovečkin-Kuznecov-Orlov-Samsonov...

No a Sorokin je zatiaľ v istých ohľadoch veľkou neznámou, veď hoci v KHL bol za hviezdu, NHL ho zatiaľ nestihla preveriť dostatočne na to, aby som v jeho prípade mohol vyniesť svoj konkrétny verdikt. Zatiaľ je druhý, no môže sa to zmeniť.

Iľja sa jednotkou Islanders stane zrejme najskôr v roku 2023, keď na Long Islande skončí kontrakt Semjonovi Varlamovovi, vlani jednému z najlepších brankárov súťaže. A verím, že mladý Rus nebude mať problém byť plnohodnotným brankárom číslo jeden.

Dovtedy sa pokojne môže stať, že tandem Varlamov-Sorokin bude najlepší v NHL (a to už v najbližšej sezóne).

Čo hovoria štatistiky

Bolo by zaujímavé porovnať tých troch v najrôznejších štatistikách, povedal som si. A potom porovnať porovnávané. Čo o kvalitách trojice hovoria štatistiky? Komu sa v minulej sezóne, prvej, behom ktorej chytali všetci v NHL, najviac darilo?

Bez debát sa pozrime na najzákladnejšie čísla. K tým potom pridáme pokročilejšie.

ODCHYTANÉ ZÁPASY:
1. Igor Šesťorkin (35)
2. Iľja Sorokin (22)
3. Iľja Samsonov (19)

PERCENTUÁLNA ÚSPEŠNOSŤ ZÁKROKOV:
1. Iľja Sorokin (91,8%)
2. Igor Šesťorkin (91,6%)
3. Iľja Samsonov (90,2%)

PRIEMER INKASOVANÝCH GÓLOV NA ZÁPAS:
1. Iľja Sorokin (2,17)
2. Igor Šesťorkin (2,62)
3. Iľja Samsonov (2,69)

VÝHRY (%):
1. Iľja Samsonov (68,4%)
2. Iľja Sorokin (59%)
3. Igor Šesťorkin (45,7%)

SHUTOUTY:
1. Iľja Sorokin (3)
2. Iľja Samsonov (2) a Igor Šesťorkin (2)

V základných číslach teda vedie Iľja Sorokin. Ruský nováčik však nemal na pleciach takú ťarchu ako Šesťorkin, navyše mal pri sebe skúseného rodáka Varlamova a pred sebou tím s azda najdefenzívnejším systémom v lige. Tým ho nezhadzujem, len poukazujem na fakty, ktoré nemôžeme prehliadnuť, ak chceme byť objektívni.

Tieto základné čísla ale nie sú "sranda". Tá začne, keď sa začneme šprtať v ďalších, o niečo pokročilejších.

Ťažké situácie či hra v oslabení

Jedna z mojich obľúbených štatistík hovorí o tom, ako si gólman vie poradiť s náročnými strelami, často končiacimi v sieti. Skrátka vypovedá o tom, či vie brankár podržať tím v najťažších závaroch pred bránou. A tu mal Igor Šesťorkin najviac práce. Nielenže čelil veľkému množstvu nebezpečných situácií pred vlastnou bránou, ale spomedzi brankárov, ktorí odchytali viac ako 10 zápasov, bol v tomto ukazovateli percentuálne najlepší v súťaži.

HDSV% (perc. úspešnosť zákrokov proti vysoko nebezpečným strelám)
1. Igor Šesťorkin (87,6%)
2. Iľja Sorokin (80,9%)
3. Iľja Samsonov (77,9%)

Náročných striel sa týka aj štatistika "HDGAA", teda koľko gólov na zápas v priemere inkasuje brankár z týchto ťažkých striel.

HDGAA (priemerný počet inkasovaných gólov na zápas z vysoko nebezpečných striel)
1. Igor Šesťorkin (1,11)
2. Iľja Sorokin (1,28)
3. Iľja Samsonov (1,46)

Jednou z najobľúbenejších pokročilých štatistík u brankárov je ukazovateľ GSAA (góly chytené nad rámec priemeru). Vypočítava sa porovnávaním percentuálnej úspešnosti a streleckých pokusov súpera na jedného brankára v porovnaní so všetkými brankármi NHL.

Ako si v GSAA viedli mladí Rusi? Kto ochránil svoje mužstvo viac ako priemerný brankár NHL? Najviac sa opäť darilo Šesťorkinovi, medzi všetkými brankármi sa umiestnil na deviatej priečke.

GSAA (góly chytené nad priemer)
1. Igor Šesťorkin (8,03)
2. Iľja Sorokin (1,38)
3. Iľja Samsonov (-2,23)

Kvalitný brankár rovná sa konzistentnosť výkonov. Bez toho to jednoducho nejde. Hokejoví analytici našťastie poznajú jednu zaujímavú štatistiku, volá sa Quality Starts %. Meria, v koľkých percentách zápasov predvedie brankár kvalitný štart, za pomoci percentuálnej úspešnosti zásahov (ak je jeho percentuálna úspešnosť v danom zápase lepšia ako jeho percentuálna úspešnosť za celú sezónu, vtedy sa mu započíta tzv. "kvalitný štart").

Vypovedá o konzistentnosti výkonov a o tom, či je brankár skutočnou oporou tímu. Ligový priemer je 53% kvalitných štartov na brankára. Nad 60% sa teda berie ako výborná konzistentnosť, pod 50% už ako podpriemer.

QS% (percentuálny podiel kvalitných štartov)
1. Iľja Sorokin (71,4%)
2. Igor Šesťorkin (64,5%)
3. Iľja Samsonov (38,9%)

Ako protipól tejto štatistike môžeme použiť negatívnu štatistiku "Really Bad Starts", teda duely, v ktorých brankár nepresiahne hranicu 85% chytených striel.

RBS (zlé štarty, čím menšie percento, tým lepšie)
1. Igor Šesťorkin (6,45%)
2. Iľja Sorokin (14,28%)
3. Iľja Samsonov (16,66%)

Šesťorkin ovládol väčšinu z pokročilých štatistík. Jednotke Rangers sa už menej darilo na oslabeniach, tam bol Igor z ruskej trojice v rámci percentuálnej úspešnosti najhorší (na prvej priečke bol Sorokin).

PERCENTUÁLNA ÚSPEŠNOSŤ ZÁKROKOV (oslabenie)
1. Iľja Sorokin (89,5%)
2. Iľja Samsonov (87,1%)
3. Igor Šesťorkin (84,8%)

Poradie sa však zmenilo, ak k oslabeniam pridáme "úspešnosť pri nebezpečných strelách". Tá podľa mňa osobne vypovedá o kvalitách gólmana lepšie ako samotný ukazovateľ SV%.

HDSV% (oslabenie)
1. Iľja Samsonov (78,3%)
2. Igor Šesťorkin (70,7%)
3. Iľja Sorokin (66,7%)

A svedčí o tom aj to, že Sorokin dostával góly v oslabení z priemerne vzdialenejších bodov ako Samsonov so Šesťorkinom. Obrana Islanders skrátka vysoké nebezpečenstvo súperovej ofenzíve veľmi nedovoľuje, veď na Šesťorkina pália súperi z o dva metre bližšej vzdialenosti ako na Sorokina.

PRIEMERNÁ VZDIALENOSŤ HRÁČA OD BRÁNY PRI GÓLE (oslabenie)
1. Igor Šesťorkin (20,18 m)
2. Iľja Samsonov (20,33 m)
3. Iľja Sorokin (21,33 m)

V prospech Šesťorkina pred Sorokinom u mňa zavážil najmä fakt, že si prvý menovaný dokáže lepšie poradiť s hrou pod tlakom a nebezpečenstvom v bezprostrednej blízkosti brány. Poslednou štatistikou, ktorou chcem podporiť toto tvrdenie, bude percentuálna úspešnosť zákrokov v hre proti súperovej power-play (hre bez brankára).

PERCENTUÁLNA ÚSPEŠNOSŤ ZÁKROKOV (power-play súpera)
1. Igor Šesťorkin (92,3%)
2. Iľja Samsonov (90%)
3. Iľja Sorokin (75%)

Je však úplne pravda, že ani v tomto meradle nemôžeme byť úplne objektívni, keďže Šesťorkin čelil takejto situácii omnoho dlhšie ako Iľja Sorokin (Šesťorkin v poslednej sezóne necelých 28 minút, Sorokin iba 8 minút).

A čo poviete vy? Je aj pre vás Igor Šesťorkin momentálne najlepší z menovaného ruského tria, alebo by ste vyššie posunuli niekoho iného? Napríklad Robin Lehner má jasno - najvyššie má Sorokina, zaradil ho medzi päťku najlepších v celej NHL.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: