Šestnástu etapu Gira vyhral Valverde, Kruijswijk vedie už o tri minúty

(Autor: Twitter)
SITA|24. máj 2016 o 17:35

V utorňajšej etape mal krízu jeden z najväčších favoritov Vincenzo Nibali a opäť stratil.

ANDALO. Triumfom Španiela Alejandra Valverdeho z tímu Movistar sa skončila šestnásta etapa cyklistických pretekov Giro d'Italia, ktorá mala štart v Bressanone a po 132 kilometroch vrcholila v Andale.

Po takmer troch hodinách v sedle bicykla (2:58:54 h) tridsaťšesťročný univerzál Valverde zdolal svojich súperov v úniku Holanďana Stevena Kruijswijka (LottoNL-Jumbo) a Rusa Ilnura Zakarina (Kaťuša) a tešil sa z vôbec prvého etapového triumfu na Giro d'Italia v kariére. Zakarin už vypustil záverečný šprint a došiel do cieľa s mankom ôsmich sekúnd na víťaza.

Najväčšie prekvapenie tohtoročného Gira Kruijswijk opäť zvýšil svoj náskok na čele pretekov. Pred Kolumbijčanom Estebanom Chavesom má k dobru už tri minúty. Tretí Valverde zaostáva o 3:23 min.

Po dni voľna čakala na pelotón ďalšia etapa s prívlastkom horská. So 132 km bola zároveň najkratšia v programe tohtoročného Gira a skrývala dve dlhé stúpania II. kategórie Passo della Mendola (dĺžka 14,8 km, max. sklon 10%) a Fai Della Paganella (10,25 km, max. 15%) a potom ešte cieľové III. kategórie do Andala.

Favoriti sa už v polovici etapy rozdelili do dvoch hlavných skupín, pričom vpredu chýbal druhý muž priebežného poradia Kolumbijčan Esteban Chaves (Orica-GreenEdge) a tiež piaty Poliak Rafal Majka (Tinkoff).

Osmička vpredu vrátane ružového Holanďana Stevena Kruijswijka mala pätnásť kilometrov pred cieľom k dobru už len dvadsať sekúnd a dvojica Chaves - Majka sa neskôr dotiahla na lídrov pretekov.

Steven Kruijswijk podáva fantastické výkony a má namierené k celkovému víťazstvu na Giro d'Italia.
Steven Kruijswijk podáva fantastické výkony a má namierené k celkovému víťazstvu na Giro d'Italia. (Autor: TASR/AP)

Vpredu sa sformovala silná trojica Ilnur Zakarin (Kaťuša), Alejandro Valverde (Movistar), Steven Kruijswijk (Lotto-NL Jumbo), ktorá sa prvá ocitla na vrchole Fai Della Paganella desať kilometrov pred cieľom.

Vzadu v najstrmších častiach stúpania zaútočil Chaves a zaostal Vincenzo Nibali (Astana). Bývalého šampióna Gira Nibaliho v samom závere etapy postihla kríza a do cieľa prišiel s mankom 1:47 minúty.

Naopak, náskok 28 sekúnd päť kilometrov pred páskou dával vedúcemu triu reálnu šancu na dotiahnutie svojho úsilia do úspešného konca. Do posledného kilometra už po rovine vchádzala trojica lídrov spoločne, ale záverečný šprint si bezpečne postrážil skúsený Valverde.

Giro d'Italia - 16. etapa:

(Bressanone - Andalo, 132 km)

1.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar2:58:50 h
2.Steven KruijswijkHolandskoLottoNL-Jumborovnaký čas
3.Ilnur ZakarinRuskoKaťuša+ 8 s
4.Diego UlissiTalianskoLampre-Merida+ 37 s
5.Bob JungelsLuxemburskoEtixx - Quick-Steprovnaký čas
6.David Lopez GarciaŠpanielskoSky+ 38 s
7.Sergej FirsanovRuskoGazprom-Rusvelorovnaký čas
8.Esteban ChavesKolumbiaOrica-GreenEdge+ 42 s
9.Rafal MajkaPoľskoTinkoff+ 50 s
10.Domenico PozzovivoTalianskoAG2R+ 1:47 min

Priebežné poradie:

1.Steven KruijswijkHolandskoLottoNL-Jumbo63:40:10 h
2.Esteban ChavesKolumbiaOrica-GreenEdge+ 3:00 min
3.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 3:23 min
4.Vincenzo NibaliTalianskoAstana+ 4:43 min
5.Ilnur ZakarinRuskoKaťuša+ 4:50 min
6.Rafal MajkaPoľskoTinkoff+ 5:34 min
7.Bob JungelsLuxemburskoEtixx - Quick-Step+ 7:57 min
8.Andrey AmadorKostarikaMovistar+ 8:53 min
Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Šestnástu etapu Gira vyhral Valverde, Kruijswijk vedie už o tri minúty