Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér

Šatan chce zvolať mimoriadny výbor, Kohút by pre Országha prerušil ligu

Miroslav Šatan (Autor: SME - GABRIEL KUCHTA)
Juraj Berzedi|20. jan 2018 o 17:46

Pôjde asistent reprezentačného trénera Vladimír Országh na olympiádu?

BANSKÁ BYSTRICA. Necelý mesiac pred začiatkom olympijského hokejového turnaja v Pjongčangu sa začína tvrdý boj o trénera Banskej Bystrice Vladimíra Országha, ktorý je zároveň asistentom slovenského reprezentačného kouča Craiga Ramsayho.

Momentálne dianie sa vôbec nepáči generálnemu manažérovi slovenských reprezentácií Miroslavovi Šatanovi, ktorý má konkrétny plán, ako ho vyriešiť.

"Navrhnem prezidentovi SZĽH Martinovi Kohútovi zvolať na budúci týždeň mimoriadny výkonný výbor a pozvať naň aj predstaviteľov Pro-Hokeja, aby sme situáciu vyriešili v prospech slovenského hokeja," reagoval 43-ročný generálny manažér.

Šatan: Országh nie je asistentom len tak

"Vlado Országh sa asistentom Craiga Ramsayho nestal len tak. Naším zámerom bolo, aby sa popri skúsenom odborníkovi vzdelával a v trénerskej kariére posúval. Ak by naše rokovania nevyšli, pristúpime k plánu B. Nejaké návrhy máme, ale zatiaľ je skoro o nich hovoriť," dodal Šatan.

Klub HC'05 iClinic Banská Bystrica však môže neuvoľnením trénera Vladimíra Országha porušovať Stanovy Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

"Podľa Stanov (bod 4.1.2) totiž musí klub, za ktorý reprezentant nastupuje, uvoľniť hráča v rozsahu potrebnom pre štátnu reprezentáciu a rovnaké povinnosti sa vzťahujú aj na členov realizačného tímu," uviedol pre denník Šport hlavný kontrolór SZĽH Jaromír Šmátrala.

"Tento bod sa viaže k situácii, ak by svojho hráča či člena realizačného tímu neuvoľnil samotný klub. Ak by tak bolo, môže problém riešiť disciplinárna komisia. V prípade, že Vladimír Országh sám odmietol účasť na ZOH, nemôže ho nikto nútiť, aby sa pripojil k reprezentácii," vysvetlil Šmátrala.

Országh nechápe, prečo sa liga nepreruší

Situácia zaskočila i trénera národného tímu Craiga Ramsayho. Počas sezóny mu na striedačke pomáhali niekdajší reprezentanti Michal Handzuš či Ľubomír Višňovský, ani jeden z nich však do Pjongčangu nepôjde.

"S nimi počítať nemôžeme. Nezostáva mi nič iné ako čakať a veriť, že rokovania dopadnú priaznivo pre národný tím," povedal 66-ročný Kanaďan.

Trvám na Vladovi Országhovi. Ak pán Koval neustúpi, dám na výkonný výbor návrh na prerušenie najvyššej súťaže. A ten rozhodne.


Martin Kohút, prezident SZĽH

Samotný Országh nerozumie, prečo sa Tipsport liga bude hrať aj počas ZOH.

"Je pre mňa nepochopiteľné, že krajina, ktorá má zastúpenie na zimných olympijských hrách, nepreruší svoju súťaž a je jedno, či by do Pjongčangu išli z ligy jeden, dvaja piati či desiati hokejisti," doplnil 40-ročný kouč.

Lintner bol vraj neoblomný

Všetko vidí inak prezident Banskej Bystrice Juraj Koval, ktorý hľadal nekonfliktné riešenie, no neúspešne.

"Prvou možnosťou bolo už pri plánovaní sezóny vypustiť z herného plánu program počas olympiády. Viackrát sme sa snažili na vedení Pro-Hokeja získať súhlas na predohrávky počas voľných utorkov," priznal Koval.

"Mrzí ma, že Pro-Hokej s Richardom Lintnerom zostal neoblomný. Tri či štyri predohraté zápasy by zmiernili našu nevýhodu," pokračoval.

"Podmienky, v ktorých odohráme sedem stretnutí v dôležitej fáze sezóny vnímame ako neférové. Musíme sa zaobísť bez troch kľúčových hráčov, navyše aj kustóda. Keby sme mali prísť aj o hlavného trénera, bolo by to neúnosné," poznamenal Koval.

"Richard Zedník povedal, že nám vypomáhal iba v limitovanom období, kým neodíde do zámoria za dcérkou. Handzuš zase v čase olympiády absolvuje dlhodobo plánovanú operáciu. Asistent Rastislav Paľov sa na to necítil a bolo by nezodpovedné tlačiť ho do toho nasilu, nemá ešte dosť skúseností. Nemyslím si, že treba vec dramatizovať. Reprezentácia prišla 'iba' o asistenta a tento post sa dá vyriešiť," dodal.

Svoje riešenie už predstavil aj prezident SZĽH Kohút. "Trvám na Vladovi Országhovi. Ak pán Koval neustúpi, dám na výkonný výbor návrh na prerušenie najvyššej súťaže. A ten rozhodne," vyhlásil pre sport24.pluska.sk Kohút.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články