Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Messi? Ja som Barcelone získaval úspechy, tvrdí Kamerunčan

Samuel Eto'o a Ronaldinho v drese FC Barcelona. (Autor: TASR/AP)
SITA|11. apr 2019 o 14:44

Od Guardiolu čaká ospravedlnenie.

BARCELONA. Kamerunský futbalový útočník Samuel Eto'o priznal, že aj desať rokov po odchode zo španielskeho klubu FC Barcelona má ťažké srdce na niekdajšieho kouča Pepa Guardiolu.

Keď tento tréner pred začiatkom sezóny 2008/2009 prevzal katalánske mužstvo po Frankovi Rijkaardovi, ukázal prstom na dvojicu hráčov, s ktorými si nevie predstaviť dlhodobejšiu spoluprácu - spomenutého Eto'oa a Brazílčana Ronaldinha.

Eto'o: Guardiola by sa mi mal ospravedlniť

"Pep prežil celý život v Barcelone, ale počas rokov, ktoré tam strávil, hráčom nerozumel. Nežil s mužstvom," uviedol 38-ročný rodák z Doualy pre beIN Sports.

"Povedal som mu: 'Prepáč, ale ja som ten, kto Barcelone vyhráva úspechy, nie Messi'. Bol som to ja, kto Barcelonu priviedol na víťaznú cestu a Pep by sa mi mal ospravedlniť," pokračoval.

Eto'o svoje tvrdenia podložil aj ďalšími vyjadreniami.

V čase, keď Holanďan Rijkaard v roku 2004 kúpil Kamerunčana z RCD Mallorca, zažíval slávny katalánsky veľkoklub veľký úpadok.

V priebehu päťročného obdobia pred príchodom Eto'oa získala Barcelona iba jedinú trofej a v rokoch 2000 - 2004 dokonca žiadnu.

Práve v útoku s Eto'om a Ronaldinhom zahájilo mužstvo z Camp Nou nové úspešné obdobie.

Uznanie si mohli nárokovať aj Xavi a Iniesta

Počas piatich rokov Afričan vystrieľal Barcelone dovedna osem trofejí vrátane dvoch prvenstiev v Lige majstrov a troch španielskych majstrovských trofejí.

Následne v roku 2009 zamieril do Interu Miláno.

"Zavolal mi právnik a povedal, že Barcelona ma na základe Guardiolovej požiadavky dala na transferovú listinu. Dnes viem, že tento Pepov krok pomohol mojej kariére, pretože prestupom do Milána som sa mohol stať súčasťou futbalovej histórie," dodal momentálne hráč katarského klubu Qatar SC.

Guardiola v minulosti najväčší podiel na úspechoch v Barcelone pripisoval Lionelovi Messimu, no podľa Eto'oa by si na rovnaké uznanie mohli nárokovať aj Xavi Hernández či Andrés Iniesta.

"Môžete sa opýtať týchto dvoch alebo aj ostatných. Povedia vám, že predtým, ako prišiel na scénu Messi, to bola moja éra," skonštatoval Samuel Eto'o.

Súvisiace články