Sajmonov pohľad: Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Yzerman získal draft "za nič"

Oh My Hockey|11. apr 2021 o 17:31

O talente Stevea Yzermana na ľade vedel celý hokejový svet. 1755 nazbieraných bodov ho radí na historickú siedmu priečku. Málokto však dokáže excelovať aj vo svete generálnych manažérov. Po vyučení sa v Tampe Bay odišiel Yzerman do Detroitu, tam, kde strávil celú hráčsku kariéru.

Áno, Red Wings patria k najhorším tímom súťaže. S Yzermanovým velením to ale nemá nič spoločné. Steve prišiel a zavelil totálnu prestavbu. Obetuje pár bolestivých rokov na to, aby z "červených krídel" urobil postrach súperov. Koniec koncov, zvládol to už v Tampe.

Paradoxne boli Bolts súčasťou včerajšej výmeny za Davida Savarda, kde sa priplietli aj Red Wings. Mohlo sa zdať, že sú Red Wings menej významní. No fakt, že za 25% platu Davida Savarda získali štvrté kolo v drafte, ich robí jediným už teraz jasným víťazom toho trejdu.

Vzdali sa Briana Lashoffa. 30-ročného farmára. To bolieť nebude.

V skratke to funguje asi takto: Red Wings majú kopec platu pod stropom. Ponechať si niečo cez milión zo Savardovho platu ich nezabije, nebude to na nich mať žiaden vplyv. Play-off je, ako sa očakávalo, pasé. Detroit myslí len na budúcnosť. A takýto trejd im prišiel vhod.

Získali draftovú voľbu v roku 2021.

V onom drafte majú po jednej voľbe v prvom, piatom a šiestom kole. Dvomi disponujú čo sa týka tretieho a štvrtého kola, v druhom kole dokonca budú - ak sa nič nezmení - vyberať hneď trikrát! Jediné kolo, v ktorom nemajú ani jeden pick, je siedme, teda posledné.

Yzerman veľmi dobre vie, ako viesť klub v prestavbe. Využil preto situáciu, vopchal sa medzi Lightning a Blue Jackets. Záujem Tampy o Savarda mu pomohol. Za normálnych okolností by za Davida Lashoffa štvrté kolo nedostal, teraz áno. Jedinou "službičkou", ktorú pre svojho bývalého zamestnávateľa Yzerman spravil, bolo, že si nechal trošku zo Savardovej zmluvy.

Nevieme, ako veľmi bude zadák chýbať Columbusu a koho si vytiahnu v prvom či treťom kole. Nevieme ani to, či Savard pomôže k obhajobe titulu a či tu zostane aj po sezóne. Bolts sú nastavení čisto na momentálny úspech, po poslednom trejde majú v prvých štyroch kolách draftu 2021 jeden jediný výber (v treťom kole).

Odvážite sa Blue Jackets či Lightning už teraz označiť za víťazov?

Možno áno. Ale jasný víťaz sú Red Wings. Primotali sa do cudzej kapusty, využili veľký priestor pod stropom a v podstate za nič ešte zveľadili kvantitu v najbližšom drafte. Každá voľba sa ráta a mať ich osem v prvých štyroch kolách významne zvyšuje šancu na úspech. Zvlášť, keď vás vedie Steve Yzerman, ktorý draftoval Nikitu Kučerova, Ondřeja Paláta, Andreja Vasilevského, Braydena Pointa či Anthonyho Cirelliho.

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Sajmonov pohľad: Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Yzerman získal draft "za nič"