Sagan ukončil Tour štvrtým miestom, obhájil zelený dres

Najlepší na pódiu.
Najlepší na pódiu. (Autor: SITA/AP)
SITA|21. júl 2013 o 19:02

Peter Sagan dokázal ako prvý v histórii vo svojich prvých dvoch účastiach na Tour vyhrať zelený dres.

PARÍŽ. Chris Froome sa v nedeľu stal víťazom jubilejného stého ročníka najslávnejších cyklistických pretekov sveta Tour de France.

Jazdec stajne Sky je iba druhým Britom v 110. ročnej histórii prestížneho podujatia, ktorému sa podarilo vyhrať žltý dres. Napodobnil tak vlaňajší triumf svojho tímového kolegu Bradleyho Wigginsa.

Na druhej priečke skončil Kolumbijčan Nairo Quintana (+5:03 min) a tretiu priečku obsadil Španiel Joaquin Rodriguez (+5:47 min).

"Ďakujem mojim fanúšikom na celom svete, tímovým kolegom, ale aj mojej mame, ktorá ma odmalička viedla k úspechu a stála pri mojich začiatkoch. Určite by bola na mňa pyšná, keby sa toho dožila. Som neskutočne šťastný a verím, že môj zisk žltého trička prekoná všetky pochybnosti o cyklistike a jej čistote," povedal v cieli Chris Froome.

Froome so svojimi pomocníkmi z tímu Sky FOTO: SITA/AP

Posledný triumf pre Kittela

V záverečnej exhibičnej 21. etape z Versailles do cieľa na Champs-Élysées (133,5 km) triumfoval Marcel Kittel. Nemecký pretekár sa v hromadnom špurte presadil pred svojím krajanom Andrem Greipelom a Britom Markom Cavendishom.

"Nemôžem uveriť, že sa nám to dnes podarilo. Dobre sme to rozbehli a mal som dobré nohy. Som na seba pyšný, rovnako aj na celý tím," uviedol v cieli spokojný Kittel.

Peter Sagan obsadil štvrté miesto, obhájil vlaňajšie víťazstvo v bodovacej súťaži a opäť si odnesie zelený dres.

Dvadsaťtriročný jazdec stajne Cannondale ako prvý v histórii dokázal vo svojich prvých dvoch účastiach na Tour po sebe vyhrať druhý najcennejší dres.

Sagan si na tomto ročníku Tour pripísal na konto jedno etapové víťazstvo (7. etapa), štyri druhé miesta a dve tretie. V konečnom účtovaní obsadil 84. priečku (+2:39:44 h).

Druhý slovenský zástupca Peter Velits (Omega Pharma-QuickStep) skončil v celkovom poradí na 25. mieste (+54:43 h).

Marcel Kittel. FOTO - TASR/AP

Sklamanie Contadora

Najväčším prekvapením 100. ročníka pretekov bol Kolumbijčan Alexandro Nairo Quintana Rojas. Okrem druhého miesta získal aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára a biely pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov.

Súťaž tímov vyhrali jazdci dánskej stajne Saxo-Tinkoff.

Na treťom mieste v celkovom poradí skončil vďaka skvelému tretiemu týždňu Tour Španiel Joaquim Rodríguez, ktorý za víťazom zaostal o 5:47 min.

Španiel Alberto Contador, ktorý si ako dvojnásobný víťaz pretekov robil pred Tour nádeje na návrat tretieho triumfu (pôvodne ho získal v roku 2010, ale odňali mu ho pre doping - pozn.), skončil na konečnej štvrtej priečke (+7:10 min). Hneď za ním bol tímový kolega zo Saxo-Tinkoff Čech Roman Kreuziger.

Tour dokončilo 169 cyklistov, o jedného menej ako maximum pretekov z roku 2010. Na štart 100. ročníka sa postavilo 198 cyklistov z 22 tímov.

100. ročník Tour de France dorazil do Paríža. Nechýbali cigary a šampanské

Zelená briadka, bicykel i parochne

Sagan absolvoval posledné kilometre Tour štýlovo. Vedenie tímu Cannondale mu pripravilo špeciálny bicykel zelenej farby, na ktorom nechýbal slovenský znak alebo číslovka 100. Kolegovia z tímu Cannondale ho podporili zelenými parochňami.

Dvadsaťtriročný Žilinčan pridal k tomu opäť niečo originálne, v nedeľu si briadku prefarbil na zeleno. Všetko na oslavu triumfu v bodovacej súťaži Tour de France.

Tour de France 2013:

21. etapa (Versaille - Paríž, Elyzejské polia, 133,5 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) Argos-Shimano 3:06:14 h, 2. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol, 3. Mark Cavendish (V. Brit.) Omega Pharma-Quick Step, 4. Peter Sagan (SR) Cannondale, 5. Roberto Ferrari (Tal.) Lampre, 6. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 7. Kévin Reza (Fr.) Eruopcar, 8. Yohann Gene (Fr.) Europcar, 9. Daniele Bennati (Tal.) Saxo-Tinkoff, 10. Murilo Fischer (Braz.) FDJ - všetci rovnaký čas ako víťaz, ... 74. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +10 s, ... 128. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +53

Konečné poradie po 21. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 83:56:40 h, 2. Nairo Alexander Quintana (Kol.) Movistar +4:20 min, 3. Joaquin Rodríguez (Šp.) Kaťuša +5:04, 4. Alberto Contador (Šp.) Saxo-Tinkoff +6:27, 5. Roman Kreuziger (ČR) Saxo-Tinkoff +7:27, 6. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +11:42, 7. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +12:17, 8. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +15:26, 9. Daniel Navarro (Šp.) Cofidis +15:52, 10. Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp +17:39, ... 25. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +54:00, 82. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:38:51.

Súťaže o dresy:

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Cannondale 409 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Omega Pharma-Quick Step 312, 3. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol 267, 4. Marcel Kittel (Nem.) Argos-Shimano 222, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 177, 6. Juan Antonio Flecha (Šp.) Vacansoleil 163, ... 83. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step 19

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodkami): 1. Nairo Alexander Quintana (Kol.) Movistar 147, 2. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 136, 3. Pierre Rolland (Fr.) Europcar 117, 4. Joaquin Rodríguez (Šp.) Kaťuša 99, 5. Christophe Riblon (Fr.) 98, 6. Mikel Nieve Iturralde (Šp.) Euskaltel - Euskadi 98

Súťaž mladých jazdcov do 25 rokov (biely dres): 1. Nairo Alexander Quintana (Kol.) Movistar 84:01:00 h, 2. Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp +13:19, 3. Michal Kwiatkowski (Poľ.) +14:39, 4. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +22:22, 5. Tom Dumoulin (Hol.) +1:30:10, 6. Alexandre Geniez (Fr.) +1:33:46, ... 14. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:34:31

Tímy: 1. Saxo - Tinkoff 251:11:07 h, 2. Ag2r La Mondiale +8:28, 3. RadioShack Leopard +9:02, 4. Movistar +22:49, 5. Belkin +38:30, 6. Kaťuša +1:03:48

Christopher Froome

• narodený 20. mája 1985 v Nairobi (Keňa)