Pondelok, 12. apríla, 2021Meniny má Estera

Sagan sa sťahuje do Monaka, hovorí o úpadku cyklistiky u nás

(Autor: SITA)
Sportnet|29. dec 2013 o 10:05

Slovenský cyklista Peter Sagan bude bývať od nového roku v Monaku.

BRATISLAVA. Peter Sagan v sobotu zavŕšil čistý hetrik v ankete Zlatý pedál. Dvadsaťtriročný jazdec stajne Cannondale sa tretíkrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu. Celkovo má na konte už štyri triumfy, prvýkrát sa tešil ešte v roku 2008.

Sagan hovorí o úpadku

"Veľmi si to cením, chodím sem každý rok a už mám doma peknú zbierku cien. Na budúci rok sa pokúsim ešte vylepšiť jarné klasiky a možno sa mi podarí vyhrať jednu z tých veľkých. Bol som tu aj s rodinou, takže to pre mňa bol skôr taký osobný, zábavný večer ako nejaká povinnosť," povedal Sagan, ktorý pred týždňom triumfoval aj v ankete Športovec roka. Cenu mu odovzdal prezident SR Ivan Gašparovič.

"Dúfam, že cyklistika bude na Slovensku napredovať aj ďalej. Síce sme už piati v ´profi´ pelotóne, no mládež upadá a rozpadávajú sa jednotlivé kluby. My takto reprezentujeme slovenskú cyklistiku a bol by som veľmi rád, keby s tým niečo robilo aj samotné Slovensko a vrátili by sa staré časy, keď bolo na štarte 150 mladých," pokračoval Sagan.

Sťahuje sa do Monaka

Cyklista hneď v úvode roka odchádza do USA, kde bude mať klubové povinnosti, a odtiaľ letí na prvé preteky do Argentíny.

Okrem toho ho čaká aj sťahovanie. "Do ďalšieho roku by som chcel hlavne zlepšiť fungovanie ohľadom môjho osobného života. Po cyklistickej stránke sa mi celkom darí, ale môj život ma trochu vyčerpáva. Aj preto sa sťahujem do Monaka, kde som si zobral byt. Posledné dva roky som býval v podstate iba na hoteloch, chodil som z pretekov na preteky. V Monaku budem mať takú základňu, kde budem fungovať. Vďaka počasiu sa tam dá lepšie trénovať ako na Slovensku," dodal.

Zmení tím?

Sagan má pred sebou posledný rok zmluvy s tímom Cannondale a už teraz sa špekuluje o jeho budúcnosti. O jeho služby je medzi elitnými družstvami veľký záujem.

Cannondale nepatrí medzi najbohatšie tímy a lukratívnym ponukám od konkurentov asi nebude môcť konkurovať.

Sagan sa na i po majstrovstvách sveta stretol s pilotom formuly 1 Fernandom Alonsom, ktorý zakladá nové zoskupenie. Po ich vzájomnom stretnutí sa okamžite začalo špekulovať, že by Slovák mohol byť lídrom nového tímu.

„Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, človek sa musí pozerať aj dopredu. Všetko je o rokovaniach. Nehovorím, že by som mal odísť z tímu. Existuje nádej, že ostanem. Ľudia nie sú slepí, videli nás s Fernandom a mohli si veľa vecí pomyslieť. Nateraz je však otvorených veľa ciest. Mám ponuky od viacerých tímov,“ naznačil Peter Sagan.

Zlatý pedál 2013:

1. Peter SAGAN 121 b

2. Peter VELITS 64

3. Tatiana JANÍČKOVÁ 19

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články