DAUHA. Do cieľa zostávajú posledné stovky metrov. Balík cyklistov sa približuje. Zrýchľuje. Jazdci zvádzajú tuhý boj o pozície. Formujú sa tímové vláčiky. Každý chce byť čo najviac vpredu.
Na štarte pretekov stoja desiatky jazdcov, ale víťazom je vždy iba jeden. Iba jeden zožne všetku slávu. Na jeho úspech pritom pracuje celý tím. Ďakujem kolegom, bez nich by som to nedokázal, znie často v rozhovoroch.
Skvelé video z dielne Eurosportu popisujúce tímovú podporu:
„Veľa ľudí si myslí, že cyklistika je individuálny šport. Ale tí, ktorí ju sledujú, dobre vedia, že ten, kto ide na celkové umiestnenie, veľmi potrebuje domestikov,“ hovorí skúsený tridsaťjedenročný slovenský pretekár Peter Velits.
„Je to dôležitá súčasť fungovania cyklistiky. Nie je to tak, že ak je niekto domestikom, vykonáva podradnú prácu. Niečo, čo nechce robiť. Všetci pracujeme pre nejaký výsledok, aj keď ho dosiahne iba jeden. Je to prirodzené. Cyklistika je tímový šport.“
Nerobia, čo im je prikázané
Počas svojej kariéry sa ocitol na oboch stranách. Bol lídrom tímu, bojoval o úspech v celkovej klasifikácii. V roku 2010 skončil na Vuelte na senzačnom treťom mieste (po diskvalifikácii Španiela Ezequiela Mosqueru poskočil na druhé, no neskôr španielsky súd toto rozhodnutie vrátil späť, pozn. red.). Takto vysoko nikdy žiadny Slovák v pretekoch Grand Tour nebol.
Neskôr v BMC Racing pomáhal svojmu americkému kolegovi Tejayovi van Garderenovi.
„Samozrejme, nemôžem hovoriť za všetkých, ale každý by mal vedieť, aká je jeho pozícia. My nerobíme to, čo nám je prikázané, ale to, čo je dobré pre tím,“ pokračuje Velits.
„Keď niekto nemá na to, aby dosahoval tie najlepšie výsledky, potom pomáha tomu, kto ich dosahovať dokáže. To je úplne normálne a myslím si, že si to pretekári uvedomujú.“
Medzi základné úlohy domestika patrí vytváranie pozície pre lídra. Chráni ho od vetra. V zákryte cyklista vydáva oveľa menej energie ako na čele pelotónu alebo vo vetre.
Vracia sa tiež do tímového auta po fľaše s vodou.
„V Omega Pharma-Quick Step aj v BMC sme to mali tak, že sa každý snažil pomáhať vo všetkých smeroch. Nie, že jeden chodil po vodu, ale striedali sme sa. Okrem toho sa úlohy rozdeľujú aj podľa toho, či je niekto lepší v kopcoch, alebo na rovinách,“ vysvetľuje Velits.
Cyklistika nie je taká jednoduchá