Slovenský štvorkajak na MS v Duisburgu.
Slovenský štvorkajak na MS v Duisburgu. (Autor: Zora Hujsová / Slovenská kanoistika)
Titanilla Bőd|28. aug 2023 o 23:30

Neúspech mrzí, ale slovenská kanoistika sa z toho nezrúti.

BRATISLAVA. Slovensko nezískalo na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike ani jednu olympijskú miestenku.

Je to nová situácia, s ktorou si bude musieť poradiť zväz aj pretekári.

V ére samostatnosti sa stalo iba raz, že Slovensko nemalo na olympijských hrách zastúpenie v kategórii K4: v roku 1996 v Atlante.

Štvorkajak bol dlhé roky našou vlajkovou loďou, ktorá získala štyri olympijské medaily. Úspešne zvládol aj prechod z 1000 metrov na kratšiu päťstovku, ktorá sa dostala do programu olympiády v Tokiu, hoci to znamenalo zvýšenú konkurenciu.

Na hrách v Tokiu získala K4 v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek bronzovú medailu.

Tú však v Paríži slovenská posádka neobháji.

Sklamanie a prázdnota

Neúspešná olympijská kvalifikácia bola pre mnohých športových priaznivcov šok. Neprišiel však z ničoho.

Štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka a Adam Botek sa v tomto roku nekvalifikoval do A-finále ani na Svetovom pohári v Szegede, ani na Európskych hrách v Krakove.

Bolo verejným tajomstvom, že vzťahy medzi komárňanskou a bratislavskou tréningovou skupinou nie sú ideálne.

Pred odchodom na svetový šampionát v Duisburgu však všetci tvrdili, že loď ide lepšie, než v predchádzajúcej časti sezóny a potvrdili to aj v rozjazde, kde skončili na druhom mieste s časom 1:20,054.

V semifinále však za týmto časom zaostali o viac ako pol sekundy a s časom 1:20,634 skončili na piatom mieste. Víťazní Srbi dosiahli čas 1:20,033.

Do finále sa kvalifikovali iba prvé tri lode a šancu na olympijskú kvalifikáciu si udržali iba účastníci finále.

Čas z rozjazdy by zabezpečil slovenskej posádke v semifinálovej jazde druhé miesto a tým aj postup do finále.

„Momentálne cítim prázdnotu,“ uviedol po pretekoch Csaba Zalka, jediný z posádky, ktorý nemá ešte olympijský štart.

Zalka bol súčasťou štvorkajaku aj v olympijskom roku, no pred hrami v Tokiu ho zdolal v internej kvalifikácii Erik Vlček.

V K2 a K1 ešte šanca žije

Najskúsenejší a najúspešnejší kajakár v histórii Slovenska by chcel štartovať na svojej siedmej olympiáde.

Miestenku si chcel vybojovať v kategórii K2 na 500 metrov spolu s Adamom Botekom. Vo veľmi vyrovnanom semifinále však obsadili štvrté miesto, čo tiež nestačilo na postup. Dosiahli čas 1:29,483, Portugalci na prvom mieste mali čas 1:29,148. Tretí Srbi predbehli slovenskú loď o 105 tisícin sekundy.

V kategórii K1 1000 m sa pokúsil o zisk miestenky Peter Gelle. Pred štyrmi rokmi bol štvrtý na majstrovstvách sveta v Szegede, teraz sa však dostal len do C-finále.

V kategórii K2 a K1 však ešte existuje malá šanca na olympijskú účasť. Na kontinentálnej dokvalifikácii získa miestenku jedna posádka K2 a dve lode K1.

Kvalifikácia sa bude konať v máji budúceho roku v Szegede.

Nebolo to o stotinkách

Neúčasť štvorkajaku na olympiáde zarmútila aj osobnosti slovenskej kanoistiky.

„Za dvadsať rokov sa nestalo, že sme si nevybojovali olympiádu,“ uviedol pre Sportnet Michal Riszdorfer, dlhoročný člen úspešného komárňanského štvorkajaku, osemnásobný majster sveta, ktorý má z olympiády v Aténach bronz a z Pekingu striebro.

„V tíme sú určite nezhody, keď sa nepodarilo postaviť posádku, ktorá by sa dostala do finále,“ doplnil.

Nezhody však boli v štvorkajaku aj v minulosti, aj za čias Riszdorferovcov. Čo bolo tentoraz iné?

Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Olympiáda bez štvorkajaku? Nebola to zhoda náhod, slovenská posádka na to nemala