Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Budú Rusi v Pjongčangu bez vlastnej vlajky? Ak áno, hrozia bojkotom

Možno v Pjongčangu nebudú hrať v B-skupine olympijského turnaja ruskí hokejisti ale hráči pod neutrálnou vlajkou. Rusom sa však táto alternatíva nepozdáva. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Miloslav Šebela|15. aug 2017 o 19:06

Rusku sa nedarí vrátiť na súťaže svojich atlétov. Či bude ruská vlajka na olympiáde v Pjongčangu, sa ukáže najskôr v novembri.

BRATISLAVA. Bol to šok, keď vlani v decembri Richard McLaren čítal zo svojej správy, ako ctižiadostiví ruskí tréneri, úradníci a športovci podvádzali pri dopingových kontrolách.

Ruskí atléti majú zákaz štartovať na vrcholných podujatiach už takmer dva roky. A ani po majstrovstvách sveta v Lodnýne sa nezdá, že by sa to malo v blízkom čase zmeniť.

McLarenova správa:

Medzinárodný olympisjký výbor poveril Richarda McLarena preverením dopingových podozrení v Rusku.

Zistil, že v krajine bol rozšírený systém nastavený na obchádzanie antidopingových kontrol.

V rokoch 2011 až 2015 bolo do neho zapojených vyše tisíc športovcov.

Obchádzanie pravidiel napomáhali tréneri, ministerstvo športu, Ruská antidopingová agentúra aj Federálna bezpečnostná služba.

Športovcom, ktorí užívali doping, zamieňali odovzdané vzorky, aby prešli antidopingovým testovaním.

„Rusko stále nesplnilo to, čo má. Urobilo pokrok, ale s niektorými vecami nie sme spokojní,“ hovorí nórsky antidopingový expert Rune Andersen.

Napríklad v Rusku stále nesuspendovali všetkých trénerov, ktorí boli za dopingovým programom. Navyše Rusi neuznávajú závery vyšetrovania a hovoria, že ide o podvrh. „To je neprijateľné,“ dodáva Andersen.

Ruské medaily – medaily nikoho

Šéf svetovej atletiky Sebastian Coe vraví, že Rusi sa v reformách vydali správnym smerom, musia však proces urýchliť, ak sa chcú na súťaže vrátiť.

V Londýne na kongrese Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) sa opäť hlasovalo o návrate ruských atlétov na súťaže. Za bolo len 21 zo 187 krajín.

Na mítingoch a šampionátoch tak môže štartovať len zlomok Rusov, aj to len pod neutrálnou vlajkou. Je ich devätnásť. Žiadostí bolo vyše 130. Kto mal dopingovú minulosť alebo nemal dosť dopingových testov v zahraničí, mal smolu.

„Nech ma testujú, koľko chcú. Tým, že ma obrali o olympiádu v Riu, mi zruinovali kariéru,“ hovoril prekážkar Sergej Šubenkov, strieborný z Londýna.

Ruská výškarka Maria Lasickené sa stala v Londýne majsterkou sveta. Štartovala však pod hlavičkou Autorizovaných nezávislých atlétov a nezahrali jej národnú hymnu.

Devätnásti športovci však dokázali v Londýne viac ako na predchádzajúcich MS celá ruská výprava. Získali o dve medaily viac – šesť. Z toho výškarka Maria Lasickiené vybojovala zlato. Ruskú hymnu však v Londýne nehrali.

Aj ruské médiá písali, že sú to medaily nikoho.

Vyšetrovanie sa neskončilo

Všetko spustila Julia Stepanovová, keď v roku 2014 nemeckej televízii ZDF vyrozprávala o dopingu v Rusku. Doma ju teraz majú za zradkyňu.

„Spôsobila chaos a doplatilo na to veľa ľudí. V Rusku sú športovci, ktorí nikdy nedopovali. Ona však tvrdila, že v systéme je každý. Veľmi ma to rozhnevalo,“ opisovala diaľkarka Daria Klišinová, jediná ruská atlétka, ktorá súťažila na olympiáde v Riu.

V iných športoch taký prísny zákaz neplatí. Lenže o pol roka sú zimné hry v Pjongčangu. Čo s tým? Budú môcť Rusi štartovať, alebo sa opäť bude hľadať kompromis ako pri letných hrách v Riu de Janeiro?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články