MOSKVA. Ruskí športovci a lekári podľa denníka The New York Times podvádzali pri dopingových testoch na zimných olympijských hrách 2014 v Soči.
Bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov priznal, že manipuloval so vzorkami moču. Pri podvodoch mu údajne pomáhal aj muž, ktorého Rodčenkov opísal ako príslušníka ruských bezpečnostných zložiek.
Denníku poskytol aj zoznam športovcov, ktorí na zimných olympijských hrách dopovali, konkrétne mená však zatiaľ nezverejnili.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) považuje tvrdenia za znepokojujúce a kauzu chce vyšetriť v spolupráci so Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA).
Nefunkčný ruský antidoping?
Rodčenkov zaslal predstaviteľom MOV a WADA list, v ktorom ich doslova vyzýva vykonať testy uložených vzoriek za asistencie kameramana, aby sa tak získal dôkazový materiál. List má k dispozícii AP a cituje z neho.
Podľa Rodčenkova so vzorkami športovcov manipulovali tak, že im odobrali čistý moč ešte pred začiatkom ZOH v Soči a prepravili ho na potrebné miesta vo fľašiach od sódovky či dojčenskej vody. Počas hier ich potom vymenili za pravé vzorky moču, ktoré mohli byť pozitívne.
"Tento spôsob umožnil ruským športovcom, ktorí pravdepodobne dopovali, zostať neodhalenými v pravdepodobne najväčšom športovom podvode všetkých čias," uviedol Rodčenkov. Tvrdí tiež, že musí osobne dohliadnuť na opätovné testovanie vzoriek, pretože on s nimi predtým manipuloval a presne vie, o ktoré odbery išlo.
Rodčenkov navrhuje, aby sa všetko zdokumentovalo na kameru a dostalo sa transparentným spôsobom na verejnosť. Ak sa preukáže, že sa manipulovalo so vzorkami počas ZOH v Soči, bude to dôkaz o nefunkčnosti ruského antidopingu.
"V takom prípade by ruský systém testovania mohli zošrotovať a vyhodiť do odpadu," píše sa v liste.
Rusi sú toho schopní
Generálny riaditeľ WADA Olivier Niggli ešte pred jeho zverejnením pripustil, že nádoby s uloženými vzorkami moču by mali byť ešte raz skontrolované.
"V obvinení sa uvádza, že manipulácia sa diala pod dohľadom ruskej spravodajskej služby. Ak sa ma pýtate, či sú Rusi schopní niečoho takého, moja odpoveď je, že asi áno. Bavíme sa o niečom, čo má veľmi ďaleko od normálneho boja proti dopingu," uviedol Niggli.
Rodčenkov len potvrdil to, čo nedávno naznačil hlavný informátor pri odhaľovaní kauzy s krytím užívania zakázaných látok ruskými atlétmi Vitalij Stepanov.
Bývalý zamestnanec Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA), ktorý v roku 2014 otvoril Pandorinu skrinku spolu s manželkou - strednotratiarkou Juliou Stepanovovou - už v nedeľňajšom programe "60 minút" americkej televíznej stanice SBS hovoril o Rodčenkovovom zozname. Z neho vraj vyplýva, že viacerí ruskí športovci boli na ZOH 2014 v Soči pod vplyvom steroidov.
Štyria z nich údajne získali zlaté medaily.