Žalovali ho ruské biatlonistky. Rodčenkov podal vlastnú žalobu

Ilustračná snímka. (Autor: TASR/AP)
SITA|30. apr 2018 o 18:38

Rodčenkov odhalil dopingovú schému ruských športovcov pred a počas ZOH v Soči.

NEW YORK. Bývalý riaditeľ moskovského laboratória Grigorij Rodčenkov nesúhlasí so žalobou troch ruských bývalých biatlonistiek, ktoré ho obvinili z poškodenia dobrého mena.

Rodčenkov odhalil dopingovú schému v Ruskom športe pred a počas zimných olympijských hier v Soči 2014.

Následkom toho, mnohí ruskí pretekári dostali dodatočný dištanc a prišli o medaily. Rusko sa nemohlo zúčastniť pod vlastnou vlajkou na ZOH v kórejskom Pjongčangu 2018.

Žalobu na newyorský súd podali Oľga Zajcevová, Jana Romanovová a Oľga Viluchinová. Žalovaný všetky tri členky striebornej štafety zo Soči spojil s dopingovým škandálom, neskôr anulovali ich výsledky.

Každá z nich v žalobnom návrhu žiada 10 miliónov amerických dolárov ako náhradu škody.

Rodčenkovovi advokáti zároveň podali žalobu voči Michailovi Prochorovovi. Vlastník basketbalového tímu Brooklyn Nets bol v roku 2014 prezidentom Ruskej biatlonovej únie, v spore podporuje trio niekdajších pretekárok, podľa portálu insidethegames.biz aj finančne.

Rodčenkovovi právnici ho podozrievajú, že sa snaží odhaliť miesto pobytu ich klienta.

"Teraz sa z lovca stala korisť. Ruská vláda a jej bábky sa dlhodobo snažia útočiť na nášho klienta, naposledy nepodloženou žalobou.

Podanie pána Rodčenkova je odpoveďou na snahy, ktoré nemajú iný zámer, iba lokalizovať jeho polohu," uvádza sa v stanovisku Rodčenkovových zástupcov. On sám sa ukrýva v USA pod ochranou federálnej vlády.

Nachádzate sa tu: