Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Deti sa hlásili, že na tablete vydržia aj hodinu. Kuzminovú to nepotešilo

Anastasia Kuzminová a Michal Martikán sledujú deti pri testoch v rámci olympijského odznaku zdatnosti na Základnej škole Za kasárňou (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|18. dec 2019 o 18:30

Bývalá biatlonistka pomáha pritiahnuť deti k športu.

Rozhovor pre denník SME:

Záleží nám na komforte a pohodlí. Menej myslíme na deti a nevenujeme sa im. Radšej im dáme do rúk mobil alebo tablet. Pohyb a šport nie sú medzi mládežou také populárne.

Zmeniť to sa pokúša aj bývalá biatlonistka Anastasia Kuzminová. Angažuje sa pri viacerých projektoch Slovenského olympijského a športového výboru. "Deti sú nadšené, keď s nami môžu komunikovať. Treba to využiť," vraví.

Na základných školách sa rozbieha testovanie pohybovej zdatnosti detí v rámci projektu olympijský odznak zdatnosti. Čo si o tom myslíte?

Túto myšlienku som rada podporila. Je to oživenie projektu ešte z čias Československa. V Sovietskom zväze prebiehalo niečo veľmi podobné. My sme mali striedavo štyri až šesť hodín telocviku za týždeň a takéto cvičenia sme robili bežne.

Každý žiak by ich mal bez problémov zvládnuť. Ide o základné cvičenia, ktoré vám ukážu, ako je dieťa pohybovo rozvinuté. Hneď vidím, ktoré deti sa venujú športu, a ktoré nie.

Je to o tom, že naša doba je komfortná a pohodlná. Ak by sme mohli otestovať všetky deti, ukázali by sa nedostatky a medzery.

V lete ste sa zúčastnili olympijského dňa. Teraz prebieha testovanie na školách. Ako sú na tom slovenské deti po pohybovej stránke?

Potvrdilo sa mi, že deti, je možné rozbehnúť a nadchnúť pre pohyb. Majú v sebe prirodzenú súťaživosť. Treba to v nich len podporiť a správne rozvíjať. Ak sú nakopnuté, potom to ide ľahko.

Iste vidieť pri tom aj medzery v ich rozvoji, ale to sa dá dobehnúť. Podobné projekty ako tento sú prirodzeným spôsobom, ako deti aktivovať. A pomáha, že pri tom vidia aj športové vzory ako som ja alebo Michal Martikán.

Martikán sa deti pýtal, koľko z nich športuje a koľko vydrží hodinu sa hrať na tablete. Tabletových sa prihlásilo viac.

To bola veľmi dobrá otázka. Dnes má medzi spolužiakmi lepšie meno ten, kto je sa viac vyzná v mobiloch a tabletoch. Ale zodpovední sú rodičia. Sami k tomu vedú deti.

Je to aj tým, že je pre nich jednoduchšie dopriať deťom tieto zariadenia, pretože potom sedia na mieste a nemusia sa o ne starať. Pri športovej aktivite alebo pohybe sa, naopak, musíte deťom venovať a dávať na ne pozor.

Ak chcete, aby sa deti rozvíjali, musíte im venovať svoj čas.

Aký ste mali pocit, keď sa toľko rúk zdvihlo, že na tablete vydržia aj hodinu?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články