Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Tlieskali mu viac ako víťazovi. Djokovič písal v Paríži veľký príbeh

Djokovič konečne získal aj Pohár mušketierov z druhého grandslamového turnaja tenisovej sezóny. (Autor: SITA/ AP)
Prémiový obsah
Jana Sedláková|1. jún 2020 o 09:00

Djokovič ako posledný vyhral všetky grandslamy.

BRATISLAVA. Udrel prudko do loptičky a na antuke sa pokĺzol. Vyzeralo to, že sa dostane do problémov. Lenže loptička sa na jeho stranu kurtu už od súpera nevrátila. Zastavila ju sieť. Ľahol si a chvíľku vychutnával aplauz tribún.

Nebyť pandémie koronavírusu, najlepší tenisti by v týchto dňoch súperili na turnaji Roland Garros v Paríži a Novak Djokovič by sa usiloval o svoj osemnásty grandslamový titul.

V tenisovej pauze sa dá aspoň zaspomínať na jeden výnimočný príbeh, ktorého bol srbský hráč hlavným hrdinom.

Vyhrať všetky štyri grandslamové turnaje sa v histórii tenisu podarilo len niekoľkým hráčom. Novak Djokovič je jedným z nich.

K zápisu do histórie mu dlho chýbal práve triumf na oranžovej antuke v Paríži.

Takmer každý rok sa jeho sen rozplynul na rakete Rafaela Nadala. A keď už ho zdolal, ani slávna výhra nad španielskym antukárom, ktorý dodnes v Paríži prehral iba dva zápasy, nestačila.

Napokon mu ku kariérnemu grandslamu nepriamo pomohol aj samotný Nadal.

Prvá prehra roka? V Paríži

„Roger Federer šokoval Roland Garros výhrou nad Djokovičom,“ písal Guardian v roku 2011 o semifinálovom stretnutí, v ktorom Srb prehral prvý zápas roka.

Djokovič vtedy vyhral všetkých 43 zápasov v sezóne. Séria sa zastavila na mieste, kde neskôr roky hľadal cestu k poslednému veľkému titulu do zbierky.

„Nie je veľa ľudí, ktorí by pred dvoma týždňami predpokladali na Roland Garros podobný scenár. Možno iba rojkovia či šarlatáni,“ opisoval britský denník, o akú senzáciu sa Federer postaral.

Djokovič mal v tom čase na konte iba dva tituly z Australian Open, ale v roku 2011 napokon vyhral všetky grandslamy, okrem Roland Garros.

Sen o titule zmaril dážď

O rok neskôr sa už Djokovič v Paríži prebojoval do finále. A po prvý raz mal na dosah kariérny grandslam. Stál proti nemu Rafael Nadal.

Prvé dva sety šli na konto španielskeho rekordéra. Potom sa však zápas začal preklápať na druhú stranu.

„Španiel prehral osem hier za sebou. Podobné poníženie nezažil od svojho debutu v roku 2005,“ písal theguardian.com o tom, ako Djokovič otáčal vývoj, znížil na 1:2 na sety a potom získal brejk vo štvrtom.

Vyrovnanie bolo blízko. Piaty set by v jasne sa vyvíjajúcom zápase rozdal karty nanovo.

Ale vtedy zasiahol dážď.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.

Súvisiace články