Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Pôjdu hokejisti z NHL do Pjongčangu? Finálna dohoda je ešte ďaleko

Komisár NHL Gary Bettman (vpravo) a výkonný riaditeľ Hráčskej asociácie NHL (NHLPA) Donald Fehr. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 17. nov 2016 o 06:41

Šéf IIHF rokoval v stredu s predstaviteľmi NHL a Hráčskej asociácie o účasti hokejistov na olympijských hrách 2018.

NEW YORK. Šéf Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel uviedol, že s predstaviteľmi NHL a NHLPA viedol dobrú diskusiu na tému účasti zámorských hráčov na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu.

Profiligoví zástupcovia po stredajšom stretnutí potvrdili, že k dohode čaká zúčastnené strany ešte dlhá cesta.

Fasel mal po mítingu dobrú náladu a v telefonickom rozhovore pre agentúru AP s úsmevom povedal: "Neprišlo na žiadne súboje ani rozbité lakte." Komisár NHL Gary Bettman zasa opísal stretnutie ako konštruktívne a úprimné. "Stále však musíme prebrať veľa vecí," avizoval v mailovej komunikácii.

Môžu počkať aj dlhšie

Hlavným sporom medzi NHL a IIHF ohľadne účasti profiligistov v Pjongčangu je fakt, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odmietol preplatiť hráčom náklady na cestovanie aj poistenie. Na piatich predchádzajúcich hrách s tým pritom nemal problém. Fasel však dúfa, že sériou rokovaní napokon presvedčí MOV, aby uvoľnil finančné prostriedky na tento projekt.

"Len liga môže hráčov uvoľniť na olympijské hry," dodal.

Podľa Bettmana musí prísť k finálnej dohode najneskôr v januári budúceho roka, aby vedelo vedenie súťaže pripraviť harmonogram pre sezónu 2017/2018.

Fasel sa neponáhľa. "Môžeme počkať aj dlhšie, pretože chceme urobiť všetko preto, aby sme dotiahli najlepších hokejistov na olympiádu," uviedol.

Aj podľa zastupujúceho komisára NHL Billa Dalyho čaká strany ešte dlhý rokovací proces. "Padli nejaké návrhy, ktoré urobili túto diskusiu zaujímavou. Určite sa o tom budeme baviť s hráčmi, ale od finálnej dohody sme ešte ďaleko."

Šéf IIHF René Fasel po rokovaniach:

Výkonný riaditeľ NHLPA Donald Fehr po rokovaniach:

MOV vyplatil za cestovné a poistné náklady hráčom NHL počas olympiády 2014 v Soči štrnásť miliónov dolárov. Podľa Fasela by v prípade Pjongčangu išlo len o desať miliónov, keďže tentoraz nebudú potrebné charterové lety.

Riešia už Peking 2022

Hoci vedenie NHL a hráčskej asociácie NHLPA ešte nedoriešilo účasť hokejistov v Južnej Kórei, myšlienkami sa už premiestnilo do Pekingu, kde sa budú ZOH konať v roku 2022. Čínsky trh je pre profiligu mimoriadne zaujímavý.

"Keď dostal Peking právo organizovať olympijské hry, otvorilo nám to väčšie možnosti, než sme si predtým mysleli. Taktiež je možné, že na jednu olympiádu hráči nepôjdu, ale na tú ďalšiu už áno. Nemyslím si, že by niekto túto možnosť vylúčil," povedal zastupujúci komisár NHL Bill Daly ešte v septembri.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.