Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Je jasné, že moja kariéra sa blíži ku koncu, hodnotí Federer

Roger Federer. (Autor: TASR/AP)
SITA|29. júl 2020 o 15:18

Švajčiar sa napriek tomu chce vrátiť v top forme.

BRATISLAVA. Grandslamový rekordér Roger Federer v tejto sezóne súťažný tenis hrať nebude, ale už teraz uvažuje o návrate v sezóne 2021.

Nezničiteľný Švajčiar o týždeň oslávi 39 rokov, za sebou má dve tohtoročné operácie kolena, ale to mu neprekáža vo formovaní myšlienok na pokračovanie v kariére.

Dva mesiace po druhej operácii sa pozvoľna vracia k tréningu.

Stále má motiváciu pokračovať

"Čaká ma dvadsaťtýždňový blok fitness tréningov v kombinácii s tenisom. Cieľom bude topforma v januári budúceho roka.

Mám pred sebou dlhú cestu, ale teším sa na to, že sa ešte raz vrátim a budem stopercentne v poriadku," uviedol Roger Federer v rozhovore v relácii Sportpanorama v televízii SRF.

Federer je majiteľ 103 turnajových titulov vo dvojhre na hlavnom profiokruhu, z toho dvadsiatich grandslamových.

Počas kariéry strávil rekordných 310 týždňov na čele rebríčka a momentálne mu patrí štvrtá priečka v zmrazenom renkingu ATP. Aj napriek nepriazni osudu v tomto roku (koronapauza v tenise a operačné zákroky) stále v sebe nachádza novú motiváciu na pokračovanie.

V minulosti už predviedol veľký návrat

"Cítim sa tak ako sa môžem cítiť po druhej operácii v tomto roku. Prvý chirurgický zákrok, to bola moja voľba po februárových exhibičných zápasoch v v Južnej Afrike.

Nemal som v poriadku koleno dlhý čas, a tak som s tým chcel niečo urobiť. Druhý zákrok už bol, nanešťastie, nevyhnutný. Celkovo si však tento rok rovnako užívam.

Keď ste na okruhu 20 sezón, ste celkom radi, ak máte jednu z nich pokojnejšiu," zhodnotil populárny 'Fedex', cituje ho aj špecializovaný portál tennisworldusa.org.

Švajčiar s ofenzívnym herným prejavom v minulosti vynechal podstatnú časť roka 2016 a po návrate v sezóne 2017 vo veľkom štýle vyhral Australian Open v Melbourne aj londýnsky Wimbledon.

Verí, že sa všetko vráti do normálu

Po niečom podobnom možno túži aj v roku, v ktorom oslávi 40. narodeniny. Prioritou však bude pre neho úspech na olympijských hrách v Tokiu.

"Nemôžem povedať, že mám pred sebou ešte dva roky, lebo to nemusí byť pravda. Je jasné, že moja kariéra sa blíži ku koncu. Preto chcem uspieť na olympijských hrách. Je to výnimočné športové podujatie a dúfam, že sa uskutoční. Potešila by my hocijaká medaila a môže byť aj zo štvorhry či mixu," vravel Federer.

V súvislosti s pandémiou koronavírusu sa ešte len aktuálne rozbieha tenisová sezóna, veľa podujatí odložili, resp. úplne zrušili. Hrajú sa zväčša exhibície v špeciálnych formátoch na tzv. bezpečných miestach bez prítomnosti divákov.

"Momentálne to vidím tak, že nestabilné obdobie v tenise ešte chvíľu potrvá. Karanténne opatrenia a problémy s cestovaním sú veľký problém. Jedného sa to však, verím, vráti všetko do normálu," doplnil Federer.

Súvisiace články