RIO DE JANEIRO. Hry v Riu boli pre Slovákov úspešné, hoci možno nie tak vrchovato, ako sa to javilo pred ich začiatkom.
Športovci naplnili to, na čo reálne mali.
Je už tradíciou, že Slováci premieňajú olympijské nádeje na medaily na vode. Na divokej aj na tichej. To je vzorec, ktorý platí, odkedy je slovenská vlajka na letných hrách.
Od Atlanty po Rio sa na tom nič nezmenilo. Teraz sa k zlatým medailistom pridal Matej Tóth.
„Dve zlaté a dve strieborné, veď to je skvelá bilancia. Keď sme sem išli, vravel som, že získame štyri medaily, ale verím, že by ich mohlo byť až šesť. Som rád, že sa to potvrdilo a k šiestim nechýbalo veľa. Nikdy sa nedá počítať, že budete mať šesť medailí, ak máte šesť adeptov na medailu. Musíte rátať s tým, že nie všetko sa vydarí. No i tak to neraz bolo o milimetroch a stotinkách,“ hodnotil vystúpenie Slovákov prvý zlatý atlét Matej Tóth.
Stáva sa, že športovci nevedia trafiť formu, prípadne im na olympiáde niečo nevyjde. To nie je prípad našich medailistov ani strelcov Koppa, Tužinského, plavca Nagya či triatlonistu Vargu.
Tretina v najlepšej desiatke
Z 51 slovenských športovcov sa v Riu prebojovali do najlepšej desiatky pri svojich štartoch až sedemnásti. To je celá tretina.
Pritom treba doplniť, že niektorí sa dozvedeli, že idú na olympiádu až na poslednú chvíľu (cyklista Peter Sagan, tenista Andrej Martin, rýchlostný kanoista Vincent Farkas). A za mesiac sa zázraky robiť nedajú.
„Veď ja som v auguste plánoval byť na dovolenke. Lenže Moldavsko nevyužilo svoju miestenku a pripadla nám. Na prípravu som mal mesiac. Nie je to výhovorka, ale nad olympiádou som pôvodne vôbec nerozmýšľal,“ hovoril Farkas.
V C1 na 1000 metrov skončil po diskvalifikácii jedného súpera desiaty. „Bol to pre mňa impulz do ďalšej driny. Viem, že sa môžem zlepšovať.“
Tóth: Vážme si všetky výsledky
Športovci nesklamali. Viac chceli určite dosiahnuť brokári (Marián Kovačócy, Erik Varga, Danka Barteková), z ktorých ani jeden nepostúpil do finále.