Pelotón počas desiatej etapy. (Autor: SITA/AP)

Ekvádorský cyklista v závere zvolil dlhý útok.

1.Richard CarapazEkvádorMovistar5:58:17 h
3.Diego UlissiTalianskoUAE Team Emirates+2 s
4.Pascal AckermannNemeckoBora-Hansgrohe+18 s
5.Florian SénéchalFrancúzskoDeceuninck - Quick Step+18 s
6.Primož RogličSlovinskoJumbo-Visma+18 s

FRASCATI. Ekvádorský cyklista Richard Carapaz sa stal víťazom utorkovej 4. etapy na Giro d'Italia, úvodnom z trojice podujatí Grand Tour v tejto sezóne.

Jazdec tímu Movistar uspel v náročnom závere vo Frascati, keď sa vo finiši osemčlennej skupiny rozhodol podniknúť dlhý útok a vyšlo mu to. Na druhom mieste skončil Austrálčan Caleb Ewan zo zoskupenia Lotto Soudal, tretiu priečku obsadil domáci Diego Ulissi (UAE Team Emirates).

Etapa štartovala v Orbetelle a merala 235 km. Ružový dres lídra pretekov si udržal Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma), ktorého klasifikovali na šiestej pozícii.

V úniku boli traja cyklisti

V utorkovom úniku sa ocitli traja domáci cyklisti - Marco Frapporti (Androni Giocattoli-Sidermec), Mirco Maestri (Bardiani-CSF) a Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini-Faizane).

Všetky informácie o Giro d'Italia 2019

Vedúca trojica si rýchlo budovala náskok, ktorý sa približne 190 km pred cieľom vyšplhal až na 12:35 min. Od tej chvíle pelotón pomaly sťahoval manko. Jedinú horskú prémiu 4. kategórie Manciano (dĺžka 8 km, sklon 3,7 %) vyhral Frapporti a pripísal si tri body do vrchárskej súťaže.

Devätnásť kilometrov pred koncom boli vpredu už len dvaja jazdci, keď sa Frapporti s Maestrim striasli Cimu. Vtedy ich náskok pred hlavnou skupinou mal hodnotu 1:20 min.

Carapaz zvolil dlhý útok

Pelotón definitívne dostihol jazdcov vpredu 10 km pred cieľom a začal sa záverečný boj o pozície. Hlavnú skupinu potom rozdelil pád a na čelo sa dostalo asi 20 cyklistov.

Nachádzal sa tam aj líder pretekov Roglič, naopak, v problémoch bol Tom Dumoulin (Sunweb), ktorému krvácalo ľavé koleno. V náročnom závere do kopca nasadili jazdci UAE Team Emirates vysoké tempo a o víťazstvo si to rozdalo osem cyklistov.

K dlhému útoku sa odhodlal Carapaz, o pár sekúnd na to za ním vyštartoval Ewan, ale už ho nestihol dostihnúť.

Stredajšia 5. etapa z Frascati do Terraciny (140 km) bude opäť vyhovovať šprintérom.

6.Rafal MajkaPoľskoBora-Hansgrohe+49 s

Domov»Cyklistika»Giro d'Italia»Štvrtú etapu na Giro d'Italia vyhral Carapaz, celkovo stále vedie Roglič