Radosť hráčov Villarrealu. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|17. mar 2022 o 07:30

Krútil sa ako blázon, píšu Španieli. Tréner oslávil gól svojsky.

BRATISLAVA. Mával rukami, dvíhal kolená a tváril sa, že ako keby niečo preskakoval. Na krátkom priestore trávnika utekal Unai Emery dookola. Niekoľkokrát.

Jeho emotívne pohyby pôsobili smiešne.

Video z jeho oslavy gólu je hitom internetu. „Krútil sa ako blázon,“ napísal denník Marca.

Tréner Unai Emery doviedol v stredu večer Villarreal do štvrťfinále Ligy majstrov.

V šesťdesiatych rokoch ich inšpiroval známy hit od skupiny Beatles s názvom "Yellow Submarine".

A pretože už vtedy mal Villarreal CF v znaku a na dresoch žltú farbu s pruhmi, fanúšikovia si túto pesničku začali počas zápasov spievať.

Aj text upravovali tak, aby viac sedel na futbalový tím. Prezývka tak ľahko zľudovela.

El Submarino Amarillo. Alebo - Žltá ponorka.

Klub z mesta veľkého asi ako Prievidza si na tom vybudoval značku. Aj maskot Villarrealu vyzerá ako ponorka s ľudskou tvárou.

Ponorka potopila Juventus

Má vraj symbolizovať malý a zocelený klub, ktorý sa síce nehreje na hladine španielskych vôd ako tie najväčšie a najkrajšie plachetnice, ale má dosť torpéd na to, aby ich občas zdola potopil.

A presne to sa v stredu v noci stalo. Villarreal ponížil slávny Juventus Turín. V odvete osemfinále Ligy majstrov triumfoval španielsky tím na pôde Talianska 3:0, čiže rozdielom triedy.

Keďže prvý zápas skončil remízou 1:1, medzi najlepšiu osmičku postúpil Villarreal. Nečakane.

„Villarreal je európskym gigantom,“ napísal denník Marca.

Villarreal v prvom polčase trpel, ale v druhom Juventus zničil. V závere zápasu. Z troch striel na bránu dal tri góly, čo hovorí o značnej efektivite.

„V priebehu 14 minút strelil tri góly a zafarbil oblohu Európy na žlto. Uložte si tento dátum, pretože sa zapíše do histórie ponorky,“ dodal denník Marca.

Pripomenul, že Juventus v zimnom období investoval do nákupu nových posíl asi sto miliónov eur.

Allegri: Iba sa bránili

Villarreal sa dvakrát presadil z penalty.

Prvý gól dal v 78. minúte striedajúci Gerard Moreno, druhý Pau Torres a tretí Danjuma.

Juventus čelí kritike talianskych médií, ktoré hovoria o katastrofe.

„Nemám tímu, čo vyčítať, hrali sme dobre viac ako 75 minút,“ vyhlásil Massimiliano Allegri.

Tréner Juventusu kritizoval pasivitu súpera.

„V druhom polčase sa Villarreal rozhodol len brániť v bloku, ale mal jednu šancu a využil ju. Futbal je taký: jedna epizóda môže všetko zmeniť,“ dodal Allegri.

Ďalším hrdinom Villarrealu bol brankár Gerónimo Rulli, ktorý zneškodnil päť streleckých pokusov súpera.

„Zápasy sa vyvíjajú rôznymi smermi. Vedeli sme, že náš brankár musí chytať dobre,“ vravel tréner Emery.

Všetko si analyzuje a strihá sám

Jeho hráči ho s úškrnom označujú za chorobného workoholika. Emery nevyužíva videoanalytika – ako je to bežné už v každom elitnom klube.

Všetko si analyzuje a strihá sám. Pred zápasom sa zavrie do izby a sleduje súpera na DVD bežne aj dvanásť hodín.

Pre každého hráča potom individuálne vyberie tie najdôležitejšie informácie a preskúša ho.

Emery to prirovnáva k domácej úlohe. Niektorí futbalisti priznali, že povinné až niekoľkohodinové sedenie pri videu je pre nich frustrujúce.

Emery štyrikrát vyhral Európsku ligu, naposledy vlani s Villarrealom. Teraz majú spolu veľké plány v Lige majstrov.

„Ukázali sme, že sme vždy schopní konkurovať najlepším na najvyššej úrovni, nech je na ihrisku ktokoľvek,“ verí Moreno.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Katastrofa Juventusu. Vyradil ho klub z mesta ako Prievidza