Štefan Svitko na Rely Dakar 2021. (Autor: Marcelo Maragni/Red Bull Content Pool)

V 5. etape obsadil Slovák jedenástu priečku

1.Kevin BenavidesArgentínaHonda5:09:50 h
2.Jose Cornejo FlorimoČileHonda+ 1:00 min
3.Toby PriceAustráliaKTM+ 1:20 min
11.Štefan SvitkoSlovenskoSlovnaft Rally Team+ 13:39 min
48.Martin BenkoSlovenskoNorwit Racing+2:20:27 h
49.Erik VlčákSlovenskoSlovnaft Rally Team+2:21:25 h

AL QAISUMAH, BRATISLAVA. „Bude to dlhý a náročný deň,“ avizoval riaditeľ pretekov David Castera, čo bude čakať pretekárov v 5. etape s meraným úsekom dlhým 456 kilometrov.

Hneď v úvode zablúdilo veľa favoritov. Chybám v navigácii sa nevyhol vlaňajší víťaz Ricky Brabec či dvojnásobný šampión Dakaru Toby Price.

Medzi automobilmi stratil trojnásobný víťaz Dakaru Nasse Al-Attiyah a ďalší. Španiel Carlos Sainz niekoľko minút jazdil v kruhu. Nevedel, kade ďalej, tak sa točil na mieste.

V druhej polovici dňa niektorí dokázali niektorí aspoň čiastočne stratu zmazať.

Svitko sa držal s novým lídrom

Navigácia na tohtoročnej rely robí problémy aj skúseným jazdcom.

Štefan Svitko jazdil v piatej etape stabilne. Výrazným chybám sa vyhol. Mierne strácal, ale držal sa okolo 11. priečky. V závere etapy jazdil spoločne s Kevinom Benavidesom, ktorý si vybojoval víťazstvo a je novým lídrom medzi motorkármi.

Svitko obsadil 11. priečku so stratou vyše 13 minút. Priznal, že si dával pri navigácii pozor, aby zbytočne nenabral veľkú startu.

„Som rád, že mám piatu etapu za sebou, lebo bola veľmi zložitá na navigovanie. Najmä prvých 50 – 60 kilometrov. Pár chýb som spravil. Musel som trochu zvoľniť, aby som spravil nejakú veľkú chybu. Bola aj dlhá a dosť ťažká. Som rád, že som už v cieli,“ povedal Svitko v cieli.

Celkovo je na 12. priečke a stráca 21 minút na Benavidesa. Jeho strata na najlepšiu desiatku je šesť a pol minúty.

Líder si zlomil nos a krvácal

Benavides vyhral etapu napriek tomu, že mal pád, pri ktorom si zlomil nos a praskla mu prilba.

„V úvode som zablúdil ako všetci ostatní, ale hneď ako som sa vrátil na trať, dupol som na to,“ vravel Benavides pre oficiálnu stránku.

V závere etapy mal po jednom dlhšom skoku pád. Udrel si pri tom hlavu, poranil si nos, z ktorého začal krvácať.

„Mal som veľké bolesti, ale šiel som ďalej naplno. Bolo to dosť náročné. Nos mám zlomený, praskla mi prilba. Som dosť dobitý, ale taký je Dakar. Dúfam, že zajtra budem v poriadku,“ dodal Benavides.

„Bola to veľmi namáhavá etapa. Jedna z najťažších aké som zažil,“ vravel aj Španiel Barreda, ktorý obsadil až sedemnástu priečku.

Medzi automobilmi si prvú priečku upevnil Stéphane Peterhansel. Aj najúspešnejší jazdec na Dakare vôbec sa vo štvrtok riadne potrápil.

"Dnes to to bol skutočný Dakar. Veľmi náročná navigácia, ale aj ťažký terén v dunách k tomu kamenisté pláne a veľké kamene. Nebola to etapa, v ktorej by ste sa kochali a v ktorej by ste si užívali jazdu, ale bola selektívna. Taká ako býva na každom Dakare," komentoval etapu pr eoficiálnu stránku Peterhansel.

Obhajca je z výsledkov frustrovaný

Vlaňajší víťaz Ricky Brabec si posťažoval, že výsledky nemá pod kontrolou.

„Je to ako jojo efekt. Som z toho frustrovaný. Musíme prísť na to, ako sa dostať do najlepšej desiatky. Je náročné nájsť správnu rýchlosť.

Keď útočíte zo zadu, idete naplno, aby ste veľa nestratili ale neprišli sme na to, ako na druhý deň túto priečku udržať a neprepadnúť sa,“ vravel Američan pre motorsport.com.

„Terén, poradie, roadbook, všetko je pre nás ako na húsenkovej dráhe,“ dodal.

Po piatich etapách je Brabec v celkovom poradí za Svitkom na 14. mieste.

A vo veľmi zlej nálade bol po 5. etape aj obhajca v kategórii automobilov Carlos Sainz.

"Som demoralizovaný a smutný. Táto rely je skôr jazda zručnosti. Mám za sebou 14 Dakarov a ešte nikdy sa mi nestalo, aby som dva dni po sebe blúdil pol hodinu. Nikdy som nevidel, že by sa startil každý jeden súťažiaci," hneval sa v cieli Sainz. Cituje ho motorsport.com.

"Toto nie je rely. Skôr je to lotéria," dodal. V celkovom poradí je Sainz tretí.

Ďalší dvaja slovenskí zástupcovia v kategórii motocyklov Martin Benko a Erik Vlčák prišli do cieľa štvrtkovej etapy tesne za sebou na konci prvej päťdesiatky.

Benka klasifikovali na 48. a Vlčáka na 49. priečke. Celkovo je Benko 49. (+7:15:43 h) a Vlčák 53. (8:03:29). V súťaži pokračuje minimálne 59 pretekárov.

V piatok je na programe 6. etapa z Burajdahu do Ha'il, na pretekárov čaká celkovo 655 km, z toho 485 meraných.