Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Barcelona sa topí v dlhoch. Teraz musí vrátiť peniaze, rovnako ako Real

Bývalý prezident FC Barcelona Josep Maria Bartomeu. (Autor: TASR/AP)
SITA|4. mar 2021 o 14:25

Bývalý prezident FC Barcelona Josep Maria Bartomeu sa ocitol vo väzbe.

BRUSEL. Real Madrid, FC Barcelona aj ďalšie dva španielske kluby Osasuna Pamplona a Athletic Bilbao musia vrátiť peniaze zo štátnej pomoci, ktorú najvyšší súd Európskej únie označil za nelegálnu.

Európsky súdny dvor zrušil predchádzajúce právne rozhodnutie nižšieho súdu EÚ, ktorý pred dvoma rokmi uznal zákonnosť daňového režimu klubov.

V roku 2019 luxemburský Všeobecný súd zrušil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2016, ktoré klubom ukladalo povinnosť vrátiť daňové náhrady vo výške niekoľko miliónov eur.

Európski sudcovia v tom čase zistili, že španielska vláda niekoľkým profesionálnym futbalovým klubom poskytla nespravodlivú výhodu oproti iným tímom, čo bolo v rozpore s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

Európska komisia najnovšie uviedla, že štyri predmetné španielske kluby viac ako 20 rokov platili o 5 percent nižšiu daň zo zisku ako ich súperi, a to bez objektívneho zdôvodnenia.

Rovnako EK informovala, že vymáhané peniaze budú obmedzené na 5 miliónov eur na klub, ale presnú sumu by mali stanoviť príslušné španielske orgány.

Táto situácia môže mať výrazne negatívny dopad na FC Barcelona, ktorý sa topí v dlhoch a katalánska polícia nedávno vykonala raziu v klubových priestoroch na Camp Nou. Bývalý prezident FC Barcelona Josep Maria Bartomeu sa dokonca na pár hodín ocitol vo väzbe a momentálne čelí vyšetrovaniu za chyby v administratíve počas jeho funkčného obdobia.

Dlh katalánskeho veľkoklubu sa údajne vyšplhal na 1,1 miliardy eur a tímu sa momentálne veľmi nedarí ani v športovej oblasti s výnimkou domácej pohárovej súťaže Copa del Rey. Tam sa zverenci Ronalda Koemana aktuálne prebojovali už do finále.

Súvisiace články