Prvá anketa v Košiciach má jubileum. Víťazom bol Kládek

Tradíciu v Košiciach obnovila anketa ŠOK. Chystá sa jej 10. ročník.
Tradíciu v Košiciach obnovila anketa ŠOK. Chystá sa jej 10. ročník. (Autor: Korzár/Judita Čermáková)
Vladimír Mezencev|19. jan 2019 o 00:00

Pred šesťdesiatimi rokmi začali vyhlasovať najlepších športovcov.

KOŠICE. Rôzne ankety a rebríčky športovcov, ktorých výsledky sa vždy vyhlasujú na prelome rokov, majú už u nás svoju tradíciu. Na východnom Slovensku od roku 1959.

Pred šesťdesiatimi rokmi vyhlásili najúspešnejších športovcov Telovýchovnej jednoty Lokomotíva VSŽ Košice.

Vtedy to bol skutočne kolos s 26 športovými oddielmi a odbormi, ktoré združovali tisíce členov.

Turóczi vyhral trikrát. Jeho kariéru preťala tragédia

Do desiatky najúspešnejších sa dostali boxer, basketbalista, lyžiar, dvaja atléti, kanoistka, futbalista, šachistka, zápasník, stolná tenistka.

Za toho najúspešnejšieho vyhlásili atléta Gabriela Kládeka, dorasteneckého majstra Československa v hode diskom a strieborného vo vrhu guľou.

Kládek mal pred sebou sľubnú kariéru. V nasledujúcich rokoch sa stal úspešným čs. reprezentantom a rekordérom.

Rázne však odmietol zaradenie do tzv. špeciálnej starostlivosti, za čím sa skrýval špeciálny útvar s lekármi a výskumnými pracovníkmi, ktorý sa zaoberal vývojom a používaním nedovolených podporných prostriedkov. Išlo teda o to, čo dnes nazývame zakázaný doping.

V nasledujúcich rokoch sa v desiatkach objavovali mená aj tých, ktorí neskôr emigrovali na Západ, napríklad vynikajúceho lyžiara v zjazdových disciplínach Petra Kunstadta, víťaza ankiet v rokoch 1960, 1961, boxera Júliusa Gažíka, druhého v roku 1959...

V Lokomotíve vyhlasovali najúspešnejších podľa poradia do roku 1956, potom už iba v abecednom poriadku.

Dovtedy prvenstvo až trikrát patrilo zápasníkovi Júliusovi Turóczimu, 7-násobnému majstrovi ČSSR, ale predčasná tragická smrť ukončila jeho vynikajúcu kariéru ešte pred dosiahnutím jej vrcholu.

Mesto začalo neskôr

V samotných Košiciach po prvýkrát začali s vyhlasovaním najúspešnejších športovcov až v roku 1969.

Prvým víťazom sa bez konkurencie stal atlét Jozef Plachý pred zápasníkom Marcelom Míčekom a futbalistom Jánom Pivarníkom. Ďalšie miesta v desiatke patrili Tiborovi Hricišanovi - box, Ladislavovi Borodáčovi - atletika, Ladislavovi Bottlikovi - vodné pólo, Jiřímu Holečkovi - hokej, Michalovi Bartíkovi - jazdectvo, Kataríne Ráczovej - šerm a Ladislavovi Klérimu - kulturistika.

Medzi kolektívmi vyhrali vodní pólisti ČH pred futbalistami VSS a basketbalistkami Lokomotívy.

V prvom desaťročí trvania tejto ankety sa sedem rokov vyhlasoval aj víťaz, potom už len desiatka v abecednom poriadku.

Po dve absolútne prvenstvá získali Plachý, Holeček a plavec Milan Hrouda, jedno vodný pólista Peter Baďura.

Zaujímavá situácia vznikla pri vyhlasovaní výsledkov za rok 1977. V desiatke sa iba dve miesta ušli zástupcom individuálnemu športu - zápasníkom Viliamovi Hönschovi a Gabrielovi Juhásovi, ostatných osem patrilo trom futbalistom Lokomotívy Ladislavovi Józszovi, Jánovi Kozákovi a Jozefovi Móderovi, hádzanárom VSŽ Jaroslavovi Papiernikovi a Dušanovi Pituchovi, hokejistovi Vincentovi Lukáčovi, vodnému pólistovi Petrovi Baďurovi a basketbalistke Lokomotívy Irene Bartošovej.

Najviac čitateľských hlasov dostal vtedy Józsa, kráľ ligových strelcov 1976-77.

Čitatelia posielali hlasy zbytočne

Pri príležitosti 10. ročníka ankety o najúspešnejších športovcov Košíc sa jej hlavnému organizátorovi – novinám Večer - vďaka početným inzerentom podarilo získať väčšiu sumu finančných prostriedkov než v predchádzajúcich rokoch, a tak sa rozhodli uskutočniť až dve ankety: odborníkov a čitateľov.

Okrem toho po prvýkrát ocenení si okrem spomienkových cien prevzali aj odmeny v peniazoch. Peňazí bolo teda dosť, ale aj športovcov, a tak sa mohli vyhlásiť dve desiatky najúspešnejších za rok 1978. Málokto však vedel, že ich zostavovali tí istí ľudia.

Športovcov však vybrali tak, aby sa ani v jednom prípade ich mená neopakovali.

Do tej „odbornej” desiatky vybrali futbalistov Jána Kozáka a Jozefa Módera, basketbalistov Jozefa Žuffu a Milenu Jindrovú, atléta Jaroslava Priščáka, hokejistu Vincenta Lukáča, hádzanára Jaroslava Papiernika, šachistu Jána Plachetku, vodnopólistu Juraja Kulu a zápasníka Juraja Kucirka.

Do tzv. Desiatky, vybranej čitateľmi sa dostali futbalisti František Hoholko a Jozef Suchánek, hokejista Pavol Svitana, basketbalistka Irena Bartošová, hadzanár Ján Babic, bedmintonistka Dagmar Benická, džudista Martin Král, zápasník Jozef Klimčák, vodný pólista Peter Šalát a horolezec Ivan Vozárik.

Je síce pravda, že počas výberu desiatky najúspešnejších čitatelia svedomito vyplňovali tikety a posielali ich do redakcie, ale tie v podstate nič neovplyvňovali. O zadelení do desiatky jednotlivcov a trojky najúspešnejších kolektívov rozhodovali iba nepočetná skupina novinárov a politickovýchovná komisia MV Československého zväzu telesnej výchovy v Košiciach.

Tradícia vyhasla. Obnovil ju až ŠOK

Vyhlasovanie ankiet najúspešnejších športovcov sa z roku 1958, kedy s nimi na východe republiky začali v Čermeli, prenieslo aj do iných telovýchovných jednôt, či potom klubov, na mestské, okresné či krajskú úroveň. S pribúdajúcimi rokmi, aspoň v Košiciach, ich kvalita klesala.

Nečudo, že všetky pokusy obnoviť túto tradíciu v meste i v kraji dlho stroskotávali. Športovcov by sa síce našlo dosť, ale dlho sa nenašiel organizátor.

Našťastie, v roku 2008 sa skupinka nadšencov okolo Branislava Koniara rozhodla vzkriesiť vyhlasovanie najlepších športovcov v metropole východného Slovenska už v inovovanej podobe pod názvom ŠOK (Športová osobnosť Košíc) v niekoľkých kategóriách, od nádejí po legendy.

Po prvýkrát výsledky tejto ankety vyhlásili v roku 2009 (za rok 2008) a to znamená, že onedlho v marci pôjde o jubilejný 10. ročník podujatia, ktoré sa zaradilo medzi významné spoločenské akcie v meste.

V prvej päťke boli až traja Košičania

Najlepší športovci sa dlhodobo vyhlasujú aj na celonárodnej úrovni.

Pre Košičanov ostane pamätnou anketa o najlepšieho slovenského športovca olympijského roku 1968, od ktorej uplynulo polstoročie. Samozrejme, museli sa v nej odzrkadliť aj výsledky našincov dosiahnuté na dvoch olympiádach 1968- zimnej v Grenoble a letnej v Mexiku.

Vtedy sa stal najúspešnejším slovenským športovcom roka s výrazným náskokom ani nie 20-ročný Košičan Jozef Plachý a to i napriek tomu, že žiadnu medailu si zo Strednej Ameriky nepriniesol.

Za ním v ankete obsadila 2. miesto košická rodáčka Marianna Krajčírová, tretí bol Jozef Adamec, štvrtá plavkyňa Oľga Kozičová a piata priečka patrila ďalšej košickej rodáčke – atlétke Márii Faithovej (teraz známejšej pod menom Mračnová).

Toto nikdy nebolo a zrejme sa už nestane, aby v kvintete najúspešnejších slovenských športovcov roka boli traja košickí rodáci.

O ich neobyčajne cenných pozíciach v tejto desiatke svedčí i to, že za košickým triom skončili aj také osobnosti slovenského športu ako Jozef Golonka, Karol Jokl, Bohuš Golian, Václav Nedomanský, Vladimír Dzurilla, Karol Dobiáš…

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Prvá anketa v Košiciach má jubileum. Víťazom bol Kládek