Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Procházková skončila v Oberstdorfe dvanásta

Víťazný beh Anny Haagovej. (Autor: SITA/AP)
SITA|3. jan 2011 o 17:35

Skiatlon s klasickou voľnou technikou vyhrala v nemeckom Oberstdorfe Anaa Haagová.

OBERSTDORF. Víťazkou skiatlonu žien na 5+5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom, ktorý bol 4. etapou prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski, sa v nemeckom Oberstdorfe stala Švédka Anna Haagová.

Druhá dobehla do cieľa o 6 desatín sekundy neskôr jej krajanka Charlotte Kallová. Bronz si vybojovala Nórka Marthe Kristoffersenová. Jediná Slovenka v 51-člennom štartovom poli Alena Procházková skončila na veľmi dobrom 12. mieste, čo je jej druhý najlepší výsledok v kariére na tzv. „dlhých tratiach“ (long distance). Za víťaznou Haagovou zaostala o 31,4 s.

Výborne si počínala aj Alena Procházková. Napriek tomu, že voľná technika nie je jej silnou stránkou, dokázala sa udržať v druhom slede, ktorý prišiel do cieľa približne pol minúty po vedúcich pretekárkach.

Bolo z toho výborné dvanáste miesto, čím 26-ročná zverenka trénera Jána Valušku opäť potvrdila, že patrí medzi širšiu svetovú elitu už aj na dlhých tratiach.

"Sama som príjemne prekvapená a veľmi, veľmi spokojná,“ neskrývala po pretekoch svoju radosť 26-ročná Banskobystričanka. „Mala som zlú noc. Zrejme som sa v nedeľnom šprinte nadýchala viac ostrého vzduchu a chytilo mi to priedušky. Veľmi som kašľala a ráno som sa necítila najlepšie. O to viac ma prekvapil výsledok,“ pokračovala Alena Procházková.

Spokojný aj tréner

Spokojnosťou žiaril aj jej tréner Ján Valuška. "Konečne sa to rozbehlo tak, ako sme si to už dávno predstavovali. Alena naozaj podala skvelý výkon. To, ako sa dokázala udržať v tom druhom slede, kde bola napríklad aj Slovinka Majdičová, ale aj Nórka Jacobsenová či ďalšie favoritky, to si zasluhuje naozaj pochvalu. Priznám sa, s takýmto výsledkom som ani nepočítal. Som veľmi spokojný a všetci sme šťastní,“ pridal svoj pohľad strojca úspechov slovenskej jednotky v behu na lyžiach.

Jeho zverenka sa od začiatku neustále pohybovala na rozhraní prvej a druhej desiatky 51-členného štartového poľa.

„Nemala som prakticky žiadnu vážnejšiu krízu. Na chvíľočku ma to zobralo po prezutí lyží z klasiky na skejt, ale to je normálne a prejdú tým všetci, kým si nezvyknú na iný druh pohybu. Trochu nám ušlo to úplné čelo pretekov, ale s Majdičovou som to dotiahla až do cieľa. Mala som výborne pripravené lyže,“ dodala Alena Procházková. "To nám naozaj vyšlo, trafili sme lyže aj vosky. Opakujem však, že v prvom rade podala Alena perfektný výkon,“ opäť pochválil jej výkon tréner.

V utorok je na TdS prvý z dvoch voľných dní. "Ani si neviete predstaviť, ako sa na to veľmi teším. Ešte večer cestujeme do talianskeho Toblachu, kde je v stredu na programe šprint voľnou technikou. Ten jeden deň pauzy mi padne vhod. Verím, že ešte nejaký výsledok na Tour urobím,“ optimisticky zakončila Alena

Výsledky - skiatlon na 5+5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom

1. Anna Haagová (Švéd.) 26:59,8 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +0,6 s, 3. Marthe Kristoffersenová (Nór.) +7,2, 4. Arianna Follisová (Tal.) +7,8, 5. Justyna Kowalczyová (Poľ.) +8,7, 6. Marianna Longová (Tal.) +8,9, 7. Therese Johaugová (Nór.) +9,7, 8. Krista Lähteenmäkiová (Fín.) +10,9, 9. Riita-Liisa Roponenová (Fín.) +15,9, 10. Petra Majdičová (Slovin.) +29,4, ... 12. Alena Procházková (SR) +31,4

Súvisiace články