Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Prijal úplatok. Růžička dostal pokutu 400-tisíc českých korún

Na českú lavičku sa posadí Vladimír Růžička. (Autor: TASR)
SITA|27. sep 2016 o 14:21

Ak bývalý tréner českej reprezentácie pokutu nezaplatí, pôjde do väzenia.

PRAHA. Český hokejový tréner Vladimír Růžička musí zaplatiť za spreneveru peňazí pokutu vo výške 400-tisíc Kč, inak ho čaká nepodmienečný trest odňatia slobody na 16 mesiacov. Taký je utorňajší verdikt pražského obvodného súdu.

Růžičkovi hrozilo až päť rokov za mrežami prípadne zákaz činnosti v hokejovom hnutí. Utorňajší verdikt ešte nie je právoplatný, pretože Růžičkov obhajca aj štátna zástupkyňa si ponechali lehotu na odvolanie.

Päťdesiattriročný Růžička aktuálne pôsobí ako športový manažér a hlavný kouč v extraligovom Chomutove.

Vraj išlo o sponzorský dar. Vladimír Růžička sa sprenevery dopustil počas svojho pôsobenia v Slavii Praha. Od podnikateľa Miroslava Palaščáka prijal pol milióna českých korún a peniaze nezaniesol do klubového účtovníctva.

Aféra okolo súčasného trénera Chomutova vypukla krátko pred začiatkom majstrovstiev sveta 2015, ktoré sa konali práve v Českej republike. Na internete vtedy zverejnili nahrávku z jednej z tajných schôdzok Palaščáka s Růžičkom.

Skúsený tréner mal podnikateľovi zaplatiť pol milióna českých korún za to, že jeho syn zostane naďalej hrať v Slavii Praha.

Růžička tvrdil, že išlo o sponzorský dar. Päťdesiatdvaročný tréner peniaze vrátil a počas výsluchu tvrdil, že ho Palaščák vydieral. Růžička podal na Palaščáka trestné oznámenie, ale polícia ho odložila.

Růžička bol kapitánom českých hokejistov - olympijských víťazov z Nagana 1998 a tiež majstrom sveta v drese Československa z Prahy v roku 1985.

V rokoch 2005 a 2010 získal s českou reprezentáciou titul majstra sveta už ako tréner.

Správu priniesol portál iDnes.cz.

Súvisiace články