Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

FIFA očakáva, že Irán umožní ženám vstup na štadióny

Šéf FIFA Gianni Infantino pricestuje do Bratislavy. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 3. mar 2018 o 13:03

V Teheráne vo štvrtok zadržali 35 žien, ktoré sa pokúšali sa dostať na futbalové derby.

ZÜRICH. Medzinárodná futbalová federácie (FIFA) očakáva, že Irán v blízkej budúcnosti umožní ženám vstup na futbalové zápasy. Pre nežnejšie pohlavie platí zákaz vstupu na štadióny od revolúcie v roku 1979.

Iránsky prezident Hassan Rouhani ubezpečil šéfa svetového futbalu Gianniho Infantina, že to už nepotrvá dlho a dôjde k zrušeniu spomenutého pravidla.

"Povedal som prezidentovi Rouhanimu: ´Prosím, zvážte možnosť, aby ženy v Iráne mohli prísť na štadióny.´ Dostal som prísľub, že čoskoro dostanú takéto právo. Uvidíme, avšak dúfam, že táto skúsenosť pomôže mnohým ženám na celom svete," povedal Infantino.

V Teheráne vo štvrtok zadržali 35 žien, ktoré si zakúpili vstupenky a pokúšali sa dostať na tamojšie mestské futbalové derby medzi mužstvami Esteghlal a Persepolis (1:0). Na stretnutí bol prítomný aj prezident FIFA Infantino ako hosť iránskeho ministra športu Masouda Soltanifara.

Keď sa prítomný novinár politika opýtal, kedy budú môcť ženy v tejto krajine navštevovať futbalové zápasy, vypli zvuk z priameho prenosu a interview zrušili.

Podľa hovorcu iránskeho ministerstva vnútra Seyyeda Salmana Samaniho polícia spomenuté ženy nezatkla, iba odviedla na "správne miesto".

Infantino zároveň zdôraznil, že sa v prípade Iránu viac usiluje o konštruktívny dialóg než o uplatňovanie rôznych sankcií.

"Neviem, čo má väčší účinok, či to, že budeme odsudzovať, kritizovať, obviňovať a trestať alebo to, že sa pokúsime presvedčiť priamo prezidenta krajiny.

Rouhani mi povedal: ´Viete, v krajinách ako je tá naša, niekedy podobné veci trvajú trošku dlhšie.´ Záleží nám na mužoch aj na ženách. FIFA predsa rozvíja a podporuje aj ženský futbal, musíme sa predsa postarať o 50 % našej populácie," doplnil Gianni Infantino.

Súvisiace články