Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Özil kvôli nemu skončil v reprezentácii, prezident Nemeckého zväzu po aférach rezignoval

Reinhard Grindel. (Autor: Michael Probst TASR/AP)
TASR|2. apr 2019 o 15:04

Vo funkcii ho dočasne nahradil Rainer Roch.

BERLÍN. Prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Reinhard Grindel v utorok rezignoval.

Vo funkcii ho dočasne nahradil viceprezident Rainer Roch, novú hlavu zväzu zvolia na septembrovom kongrese. Informovala o tom agentúra DPA.

Grindel bol na čele DFB tri roky, jeho funkčné obdobie sprevádzalo niekoľko afér.

Hodinky od Surkisa

Naposledy periodikum Der Spiegel publikovalo správu, podľa ktorej nezverejnil príjem 78.000 eur za prácu predsedu dozornej rady spoločnosti zastrešujúcej mediálne aktivity DFB v rokoch 2016 a 2017.

Podľa nemeckých médií sa Grindel začiatkom týždňa ukázal s luxusnými hodinkami, ich pôvod však nedokázal hodnoverne vysvetliť. Agentúra AP uviedla, že ich dostal od bývalého prezidenta Ukrajinského futbalového zväzu a člena exekutívy Európskej futbalovej únie (UEFA) Grigoriho Surkisa. Grindel to nespochybnil, ale odmietol podozrenia z korupčného správania sa.

"Rozhodol som sa odstúpiť a ospravedlniť sa za nedorozumenie. Každý kto ma pozná vie, že nie som chamtivý. Hodinky majú hodnotu 6000 eur. Pán Surkis nemá žiadne ekonomické záujmy spojené s DFB ani ma nikdy nepožiadal o žiadnu láskavosť.

Navyše je jasné, že už nemá záujem pôsobiť vo výkonných štruktúrach UEFA. Preto som to nepovažoval, a nepovažujem, za konflikt záujmov. Bol to iba nevinný súkromný dar," citovala agentúra DPA Grindelovo stanovisko.

Kritika za Löwa

Päťdesiatsedemročného funkcionára v minulosti kritizovali aj v športovej oblasti. Otázniky vyvolalo predĺženie zmluvy s reprezentačným trénerom Joachimom Löwom po neúspešných vlaňajších MS v Rusku.

Nemci ako obhajcovia titulu nepostúpili zo skupiny, v ktorej skončili na poslednom mieste. Ešte pred šampionátom sa prevalil škandál s Ilkayom Gündoganom a Mesutom Özilom. Tí sa odfotili s autoritárskym tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Özil potom obvinil šéfa DFB z rasizmu a ukončil kariéru v národnom tíme.

Súvisiace články