Prečo Slováci končia? Môže za to aj štatistika, v ktorej sú horší iba Briti

Hráči Slovenska po prehre s Kanadou na MS v hokeji 2019.
Hráči Slovenska po prehre s Kanadou na MS v hokeji 2019. (Autor: Jozef Jakubčo SME)
Juraj Berzedi, Marián Szűcs|20. máj 2019 o 15:01

Prečo Slováci nepostúpili do štvrťfinále.

KOŠICE. Slovenskí hokejisti mali skvelý vstup do majstrovstiev sveta. Zdolali Američanov, o body sa až do záveru zápasov bili aj proti Fínom a Kanaďanom.

Navyše, hrali výborne. Také odvážne a presvedčivé výkony nepredviedli proti top tímom už roky. Nikdy predtým nestrelili Kanade na vrcholnom podujatí päť gólov.

„Naposledy som videl hrať slovenskú reprezentáciu tak dobre na olympiáde vo Vancouvri 2010,“ povedal Ján Pardavý, bývalý reprezentant, teraz tréner a televízny komentátor.

Slováci strelili v skupinovej fáze na šampionáte v Košiciach v šiestich zápasoch už 26 gólov. Je to najviac od roku 2012, odkedy sa hrajú majstrovstvá sveta týmto systémom. A to ich ešte v utorok čaká posledný zápas v skupine proti Dánsku.

Národný tím hrá atraktívny a odvážny hokej, strieľa veľa gólov, ale napriek tomu opäť nepostúpi zo základnej skupiny do play off. Už šiesty rok za sebou.

Prinášame päť dôvodov, prečo budú Slováci vo štvrťfinále chýbať.

1. Nezvládnuté závery zápasov

„Ešte sa mi nestalo, aby som na komentátorskom stanovišti onemel. A to robím túto prácu už štrnásty rok. Nevedel som, čo mám hovoriť,“ opisoval Pardavý, ako prežíval situácie zo záverov zápasov proti Kanade a Nemecku.

Súboj s Kanadou prehrali Slováci 5:6 po góle necelé dve sekundy pred koncom. A Nemecku podľahli 2:3 napriek tomu, že ešte dve minúty pred koncom viedli 2:1.

Dôvodov zlyhaní v záverečných sekundách dvoch zápasov, ktoré napokon pripravili Slovensko o postup do štvrťfinále, je viacero – individuálne chyby (kľučky a strata puku Martina Marinčina pred tretím gólom Nemecka), nevyhodenie puku (Christián Jaroš pred druhým gólom Nemecka), nepokrytie hráčov súpera v rozhodujúcom momente pri presilovke Kanady či power play Nemecka.

V niektorých momentoch sa hráči nechali strhnúť fanúšikmi a zbytočne riskovali. Chyby vyplynuli aj z toho, že mnohým hráčom chýbajú skúsenosti z podobných situácií a ťažkých zápasov na medzinárodnom fóre.

„Slovensko má v tíme veľa mladých hráčov a jediný spôsob, ako sa naučia víťaziť, je prejsť si takýmito krutými prehrami.

Som zvedavá na budúce majstrovstvá. Slováci budú odhodlaní hrať celých 60 minút, lebo už vedia, čo ich to stálo tento rok,“ hovorí americká hokejová novinárka Julie Robenhymerová.

2. Nespoľahliví brankári

Hovorí sa, že brankári sú sedemdesiat percent úspechu. Tí slovenskí boli v posledných rokoch najsilnejším článkom reprezentácie. Na domácom šampionáte to však nepotvrdili.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa
Nachádzate sa tu: