Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Potvrdené: Olympijský hokej sa na Slovensku hrať nebude

(Autor: ilustračné - tasr/ap)
SITA|10. júl 2013 o 16:53

V kandidátskom projekte Krakova budú môcť byť na Slovensku plánované len súťaže v zjazdovom lyžovaní.

BRATISLAVA. V prípade úspechu Krakova pri kandidatúre na zimné olympijské hry 2022 by sa hokejový turnaj nemohol hrať na Slovensku.

Výkonný riaditeľ Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Gilberto Felli o tom v oficiálnom liste informoval Slovenský olympijský výbor (SOV).

S otázkou, či by vzhľadom na tradíciu a popularitu ľadového hokeja na Slovensku bolo možné usporiadať hokejové turnaje ZOH 2022 na Slovensku, sa na MOV obrátili spoločne prezident Poľského olympijského výboru (POV) Andrzej Krasnicki a prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár.

Článok platí pre súťaže pod holým nebom

Felli po citácii z článku 34.2 Olympijskej charty uvádza stanovisko, že článok sa vzťahuje len na olympijské súťaže pod holým nebom, ako je napríklad zjazdové lyžovanie, nie na športy v krytých halách, ako je ľadový hokej.

Z uvedeného stanoviska MOV vyplýva, že v kandidátskom projekte Krakova budú môcť byť na Slovensku plánované len súťaže v zjazdovom lyžovaní.

Vzhľadom na to, že Poliaci nedisponujú kopcami a traťami s prevýšením a profilom na usporiadanie súťaží v kĺzavých disciplínach zjazdového lyžovania, slovenský Chopok spĺňa prísne kritériá Medzinárodnej lyžiarskej federácie; teda plánovanie súťaží v zjazdovom lyžovaní na slovenskom území je v súlade s čl. 34.2 Olympijskej charty.

Poprad a Prešovský kraj vypadávajú

Pre Slovensko uvedené stanovisko znamená nutnosť revízie zloženia aj sídla prípravného výboru SR pre kandidatúru Krakova.

Bez možnosti plánovať hokejový turnaj na Slovensku Prešovský samosprávny kraj aj Poprad vypadávajú z hry. Príprava kandidatúry Krakova na ZOH 2022 so slovenskou podporou sa na SR presunie výlučne na územie Žilinského samosprávneho kraja a na Liptov - do Demänovskej doliny-Jasnej a do Liptovského Mikuláša.

V prípade, že by došlo k zmene pravidla v Olympijskej charte, alternatíva usporiadania olympijských turnajov v ľadovom hokeji na Slovensku v prípade ZOH v Krakove by ešte teoreticky mohla znovu vstúpiť do hry.

Súvisiace články