BRATISLAVA. Lekári v Katoviciach po dvoch dňoch prebrali cyklistu Fabia Jakobsena z kómy. Jeho stav je stabilizovaný. Podrobnejšie informácie však neuviedli.
Holandského majstra prebrali v piatok dopoludnia. Do umelého spánku ho uviedli po tom, čo v stredu po páde v prvej etape na pretekoch Okolo Poľska utrpel vážne zranenia hrudníka a tváre.
„Špecialisti, ktorí ho operovali, sú po vizite optimistami. Jeho stav je naďalej vážny, no stabilizovaný. Čaká ho ešte dlhá rehabilitácia,“ komentoval stav cyklistu na tlačovej konferencii neurológ Pawel Grünpeter.
Šéf tímu Deceuninck Quick-Step Patrick Lefevere dokonca pre denník Het Nieuwsblad uviedol, že „na tvári nemá jedinú kosť, ktorá by nebola zlomená.“
Dvadsaťtriročný Jakobsen však neutrpel žiadne poranenia nervového systému.
Musel podstúpiť plastickú operáciu tváre a ústnej dutiny, keďže dopadol na tvár. Pri páde si vybil takmer všetky zuby.
"Mozog ani chrbticu síce nemá poškodenú, ale stále nevieme, ako veľmi sú poškodené nervy na tvári," povedal Grünpeter.
Prišiel o miliónovú zmluvu
Podľa Lefevera návrat cyklistu do bežného života potrvá mesiace a stále trvá na žalobe proti Dylanovi Groenewegenovi, ktorý zavinil nehodu, keď Jakobsena vytlačil do bariér.
"Poškodený je Fabio, ale rovnako aj my ako tím. Som si istý, že Jakobsen bol na ceste stať sa najlepším śprintérom sveta. Teraz som oňho prišiel a nie je vylúčené, že navždy," komentoval Lefevere pre belgickú televíziu Sporza.
Je presvedčený, že Jakobsen mal na to, aby si v budúcnosti vyrokoval kontrakt v miliónoch eur.
"A teraz čo? Tím mu bude posielať mzdu, pokým má kontrakt, ale čo bude potom? Snáď dostane aspoň nejakú sociálnu dávku," dodal Lefevere.
Jakobsen má s tímom Deceuninck zmluvu do konca budúcej sezóny.
Mali by si brať príklad z formuly 1
Šéf belgického tímu však potvrdil, že teraz nemyslí na peniaze a pokiaľ bude môcť niečo pre svojho cyklistu urobiť, tak to urobí.
Do budúcna by však podľa Lefevera mala cyklistika po vzore formuly 1 vytvoriť pozíciu akéhosi bezpečnostného komisára, ktorý by hodnotil opatrenia a podmienky na pretekoch.
"On by potom povedal, že takto to nemôže byť. Lenže o to sa musí zaujímať aj CPA (odborová organizácia cyklistov - pozn. red.), no oni nerobia nič," dodal Lefevere.
Tragédia sa stala na cieľovej rovinke prvej etapy, keď Groenewegen tesne pred cieľom vytlačil svojho súpera až na ochranné bariéry.
Jakobsen cez ne preletel, pri páde mu odletela prilba a vrazil aj do jedného z organizátorov podujatia. Tvrdý pád malo aj niekoľko ďalších pretekárov.
Záverečná rovinka bola mierne dolu kopcom a cyklisti išli podľa poľských médií rýchlosťou až 80 km/h.