Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Slovenky nastúpia v súboji o postup do finále Pohár federácie proti Britkám

Viktória Kužmová. (Autor: www.starsforstars.eu)
SITA|21. aug 2019 o 14:32

Pohár sa odohrá v novom formáte.

BRATISLAVA. Slovenské tenistky nastúpia v kvalifikácii o postup na finálový turnaj Pohára federácie 2020 v domácom prostredí proti Britkám. O súperovi i výhode domácej pôdy rozhodol stredajší popoludňajší žreb v Londýne, ktorý určil zloženie ôsmich dvojíc.

Reprezentačné družstvá boli rozdelené na základe fedcupového rebríčka krajín k 22. aprílu 2019. Slovensko (15. v renkingu) figurovalo medzi osmičkou nenasadených spolu s Lotyšskom (12.), Kanadou (13.), Japonskom (14.), Ruskom (16.), Kazachstanom (17.), Brazíliou (18.) a Holandskom (19.).

Súperi pre tieto krajiny vzišli z okteta nasadených: USA (2.), Bielorusko (5.), Rumunsko (6.), Nemecko (7.), Španielsko (8.), Švajčiarsko (9.), Belgicko (10.) a Veľká Británia (11.).

Kvarteto krajín má istú účasť

Víťazi kvalifikácie prebojujú na finálový turnaj na antukových dvorcoch v Budapešti (14. - 19. 4. 2020).

Stretnutia kvalifikácie sa budú hrať v piatok 7. a v sobotu 8. februára 2020. Budú pozostávať z piatich súbojov, štyroch singlových a jedného deblového. Hrá sa na dva víťazné sety.

Pohár federácie sa od budúceho roka bude podľa vzoru Davisovho pohára hrať v novom formáte.

Istú účasť na finálovom turnaji, na ktorom bude štartovať dovedna 12 tímov, má kvarteto. Tvoria ho Austrália, Francúzsko ako finalisti tohtoročnej edície ženskej tímovej súťaže, Maďarsko ako domáci organizátor a dopĺňa ich Česko.

Najúspešnejšej krajine ostatných rokov PF, ktorá od roku 2011 získala šesťkrát víťaznú trofej, udelila Medzinárodná tenisová federácia (ITF) minulú stredu voľnú kartu, takže nebude musieť hrať kvalifikáciu.

Líderkou Britiek je Kontová

Slovenské tenistky sa v apríli udržali v II. svetovej skupine, keď na antuke bratislavského NTC zdolali Brazílčanky 4:0.

Vďaka novému modelu súťaže a rozšíreniu svetovej skupiny na 16 tímov budú mať v prípade triumfu vo februárovom kvalifikačnom súboji už na jar šancu zabojovať o cennú trofej.

Prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko považuje Veľkú Britániu za silného, ale hrateľného súpera.

"Ich líderkou je momentálne 16. hráčka rebríčka WTA Johanna Kontová, ktorá patrí do absolútnej svetovej špičky. Heather Watsonová bola v minulosti v elitnej stovke.

Britky majú v tíme aj viacero mladých hráčok, ktoré sa vyvíjajú a tenisovo napredujú. Teší ma, že budeme hrať doma. Ak budú naše dievčatá v optimálnej forme, majú šancu zvíťaziť a postúpiť na finálový turnaj do Budapešti. Je to veľká motivácia," povedal pre TASR Macko.

Žreb kvalifikácie (7. - 8. 2. 2020) o postup na finálový turnaj Pohára federácie tenistiek (14. - 19. 4. 2020)

  • USA - Lotyšsko
  • Holandsko - Bielorusko
  • Rumunsko - Rusko
  • Brazília - Nemecko
  • Španielsko - Japonsko
  • Švajčiarsko - Kanada
  • Belgicko - Kazachstan
  • Slovensko - Veľká Británia

Súvisiace články