Podceňovaný kráľ play-off. Krejčího štatistiky udivujú hokejový svet

Oh My Hockey|9. aug 2021 o 17:45

David Krejčí ohlásil odchod z NHL do rodného Česka. Zahrá si za HC Olomouc, tím, ktorý ho vychovával od žiackych rokov. Očakáva sa, že bude dominovať - veď z NHL neodišiel preto, lebo na to už nemá.

Naopak, David Krejčí je definíciou srdciara. V lige nezostane, nebude hrať za inú organizáciu. Fanúšikom Bostonu Bruins v záverečnom vyhlásení sľúbil, že bude naveky medveďom.

Aj v ankete na našej Facebook stránke ste sa jasne vyjadrili, že Krejčí má na to, aby v profilige pokračoval. Naplno súhlasím, Bostonu - mužstvu, ktoré bude mať v budúcej sezóne možno poslednú šancu na Stanley Cup v horizonte niekoľkých rokov - bude chýbať.

Jeho kariéra ale nie je založená len na povesti srdciara. Hoci by si to mnohí mohli myslieť...

Draftový steal

Dnes 35-ročného centra draftovali Boston Bruins v roku 2004 zo 63. pozície. V silnom draftovom ročníku, kde sa to hemžilo hviezdnymi menami ako Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin či Blake Wheeler, bol vybratý neskôr, než by naznačil tzv. re-draft.

Bruins však získali lídra.

Ešte zaujímavejšie je, že pred Krejčím šlo hneď kvinteto Čechov - Rostislav Olesz (7.), Ladislav Šmíd (9.), Marek Schwarz (17.), Lukáš Kašpar (22.) a Jakub Šindel (54.).

Ak by sme zrátali body všetkých menovaných v NHL, vyšlo by nám číslo 210. Sám Krejčí však v lige nazbieral 730 bodov. Podobne jednoznačné sú i iné štatistiky. Napríklad v góloch (71 vs. 215) i asistenciách (139 vs. 515).

Po Krejčím prešlo draftom ešte ďalších 15 českých hokejistov, no v NHL sa presadil len Roman Polák, ktorého defenzívna rola nemohla veľmi ohroziť ofenzívnu dominanciu Krejčího. David sám v súťaži pozbieral dvakrát viac bodov ako všetkých 19 ostatných Čechov z draftu 2004.

A ak by nedal ani jeden gól v kariére, s 515 asistenciami by bol stále jasne prvý aj v kanadskom bodovaní.

Napriek tomu bol počas väčšiny kariéry podceňovaný. Mohla za to aj nenápadnejšia rola, veď prvým centrom Bruins je už roky rokúce Patrice Bergeron. Práve v jeho tieni sa vyvíjala kariéra hráča, ktorý sa stal jedným z najlepších v histórii organizácie, a to špeciálne v zápasoch, keď išlo o všetko.

Bruins v roku 2004 spáchali draftovú krádež. A to aj s prihliadnutím na to, že dlhšie ako David Krejčí čakal z českých forvardov na premiérový gól v NHL iba David Kočí.

Mág play-off

Český web iDnes priniesol informáciu, že by sa David Krejčí mohol teoreticky do Ameriky vrátiť už behom sezóny 2021/22. Vraj by bol posilou na play-off, avšak odísť z Česka by musel už v dobe konca základnej časti Tipsport extraligy, keďže vtedy je v zámorí tzv. trade deadline.

To by nebolo všetko. Nielenže by opustil Olomouc v dôležitom období, ešte by v NHL musel prejsť waiver listinou. Je zrejmé, že by za klub, ktorý by si ho z nej prípadne stiahol, nikdy nehral, lebo by chcel hrať za Bruins. Ale riziko tam je.

Aj po ročníku v českej extralige by sa mohol vrátiť do vyraďovacích bojov. Už len to naznačuje, aký neuveriteľne skvelý bol Krejčí v play-off. Generálny manažér Don Sweeney na margo centra dodal, že má v Bostone dvere otvorené. Môžeme ho nazvať legendou, hoci patrí medzi najpodceňovanejších. Povedal by som, že v histórii Bruins niet podceňovanejšieho hráča.

Myslím v očiach fanúšikov a expertov. Klub mu platil výborne.

Poďme sa pozrieť na to, v akých významných štatistikách v rámci vyraďovacích bojov je David Krejčí...

...v prvej desiatke

David Krejčí okúsil play-off medzi rokmi 2008-2021 celkom 12-krát.

A bodoval a bodoval. Až v tejto sezóne mu post v prvej päťke zobral Nikita Kučerov. Skutočne, len piati hráči boli v období Krejčího kariéry v play-off produktívnejší - Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Alexander Ovečkin, Patrick Kane a Nikita Kučerov. Hviezdna spoločnosť, že? Krejčí pozbieral 124 bodov, o tri menej než piaty Kučerov a o 62 menej ako prvý Crosby.

Hra päť na päť bola Krejčího doménou. V bodoch bol takmer nezastaviteľný, no do najlepšej desiatky sa dostal aj strelecky. Vsietil 30 gólov, pred ním bolo deväť ďalších hráčov, na vrchole rebríčka opäť Sidney Crosby.

Krejčí vyslal puk na súperovu bránu celkom 314-krát, pričom sa trafil v 42 prípadoch. To činí 13,4-percentnú streleckú úspešnosť, ktorá stačí na šiestu priečku medzi hráčmi, čo v play-off odohrali v priebehu sledovaného obdobia aspoň stovku stretnutí. Prekonal aj Crosbyho, Kučerova či Marchanda. Na prvej priečke v tejto štatistike je Alex Killorn s 15,6-percentnou úspešnosťou, druhý je Čech Ondřej Palát (15,4%).

Mimochodom, je celkom ironické, že medzi centrami patrí v počte odohraných minút na zápas až do štvrtej desiatky. A aj tak patrí k najproduktívnejším.

Zdroj štatistiky: NHL.com

...v prvej päťke

Desiatku sme uzavreli. Je z nej zjavné, že veľa z Krejčího neočakávane vysokých štatistických zápisov zapríčinil fakt, že len dvakrát za celú kariéru nepostúpil s Bostonom do play-off.

V počte odohratých zápasov je teda štvrtý. Vo vyraďovacích bojoch sa za dané obdobie predstavil v 156 stretnutiach, má o zápas viac než piaty Zdeno Chára. Prvý nie je nikto iný ako "Sid the Kid" so 169 zápasmi. Nasledujú ho Jevgenij Malkin a Ryan McDonagh.

Štvrtá pozícia prináleží českému tvorcovi hry aj v rámci gólových prihrávok. Nachádza sa v elitnej skupine piatich najlepších nahrávačov vyraďovacích bojov medzi rokmi 2008-2021. S 82 asistenciami je štvrtý pred piatym Patrickom Kaneom. Nad ním sú prvý Crosby, druhý Malkin a tretí Kučerov.

Krejčí by si mohol svoje číslo pokojne zmeniť na štyri, keďže túto pozíciu obsadil aj v počte bodov v hre piatich proti piatim. Stačil by mu jediný bod, aby sa dostal na úroveň druhého a tretieho Malkina a Kanea. Prvý je Crosby so 115 bodmi a veľmi veľkým náskokom, Krejčí nazbieral behom hry v rovnovážnom stave 89 bodov. Za ním je 12-bodová medzera, na piatom mieste sa vyníma jeho spoluhráč Patrice Bergeron.

Zdroj štatistiky: NHL.com

...v prvej trojke

Už sme spomínali, že je David Krejčí medzi centrami v počte odohratých minút za zápas až v štvrtej desiatke. Jeho priemerný čas na ľade predstavuje 19 minút a 27 sekúnd, mimochodom presne toľko, čo čas Mikka Koivu. Ale protuktivita hovorí inou rečou.

Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. Pittsburské duo je v tomto článku spomenuté naozaj veľakrát a niet divu. Ak by sme však hľadali kráľa produktivity centrov ostatných klubov, bol by ním Krejčí. Český forvard a jeho 124 bodov síce výrazne zaostáva za Malkinovými 170, resp. Crosbyho 186 bodmi, ale medzi strednými útočníkmi to stačí na tretiu pozíciu.

Do prvej trojice sa medzi centrami dostal aj v počte asistencií (82) a počte bodov v hre 5 proti 5 (89).

Druhé či tretie miesto pre Krejčího - to patrí jednému z najpodceňovanejších útočníkov našej doby hlavne v klubových štatistikách.

Len jeden hráč v histórii Bostonu má viac asistencií v play-off. Legendárny Ray Bourque (125). Po ňom je priepasť a za ním najlepší útočník v tejto štatistike, David Krejčí s 89 gólovými prihrávkami.

Rovnako druhé miesto obsadil Krejčí aj v kanadskom bodovaní organizácie z Original Six. A opäť za Bourquem. Krejčího bodový prínos sa (zatiaľ) zastavil na čísle 124, pričom Bourque nazbieral hneď 161 bodov. Ironické, že Stanley Cup v drese "medveďov" nevyhral Ray, ale práve David.

Krejčího nesmieme vynechať ani v rýdzo českých číslach. Veď viac duelov v play-off odohrali spomedzi jeho krajanov iba Jaromír Jágr (208) a Patrik Eliáš (162). Aj tu je Krejčí tretí.

Krejčí je tretí aj gólovo. Jeho 42 presných zásahov zatiaľ prekonali iba Jágr (78) a Eliáš (45), duo dominujúce väčšine českých play-off štatistík. Rovnaké poradie nájdeme aj v produktivite českých hokejistov, keď za Jágrom (201 bodov) je Eliáš (125). Jeden jediný bod delil Krejčího od vyrovnania legendy New Jersey, David má 124 bodov.

V rámci asistencií je Krejčí druhý za Jágrom, ten ich nazbieral 123. Rovnaké miesto mu za rovnakým človekom patrí aj v produktivite, góloch i asistenciách v rámci hry piatich proti piatim.

V počte asistencií na 60 minút ho zatiaľ prekonáva iba mladá hviezda Čechov, David Pastrňák. Krejčí za 60 minút zbieral 1,622 asistencií, kým Pastrňák až 2,029. Je však pravdou, že štatistiky za 60 minút nevedia poňať celú históriu, preto nie sú úplne objektívnymi.

Tretie miesta Krejčí zbieral i v štatistikách ako +/- (za Jágrom a Palátom) či bodoch v presilovke (34 bodov, tretí za Jágrom a Eliášom). No a na rovnakej priečke je i čo sa streleckej úspešnosti týka, ak rátame krajanov s aspoň 100 zápasmi na konte. Krejčího 13,4% zatiaľ prekonáva prvý Ondřej Palát (15,4%), na druhej priečke svieti meno Martina Straku (15%).

Zdroj štatistiky: NHL.com

...prvý

Kráľ hry piatich proti piatim - tak sme nazvali Krejčího o niečo vyššie. Pomenovanie potvrdzujú historické štatistiky Bostonu Bruins. Vďaka 89 bodom v rámci hry v rovnovážnom stave je najviac bodujúcim hráčom histórie klubu v hre 5 proti 5.

Pohľadom na opísané české štatistiky je jasné, že Krejčí by bol medzi krajanmi prvý medzi rokmi 2008-2021 takmer vo všetkom. Konkrétne v odohratých zápasoch, góloch, asistenciách, bodoch, trestných minútach, góloch, asistenciách i bodoch v hre 5 proti 5, góloch, asistenciách i bodoch v presilových hrách, v počte gólov v predĺžení i streleckých pokusov.

Zdroj štatistiky: NHL.com

Postačili jednoduché štatistiky. Mág play-off, krádež draftu, nedocenená legenda, expert na hru piatich proti piatim. To sú len niektoré prívlastky, ktoré môžete dať Davidovi Krejčímu bez toho, aby ste sa báli, že sú prehnané.

Ak porátame štatistiky celej NHL medzi rokmi 2008-2021, české štatistiky medzi danými rokmi i v rámci celej histórie i historické štatistiky Bostonu Bruins, zistíme, že David Krejčí je prvý minimálne 14-krát. Druhý či tretí minimálne 14-krát (hoci toto číslo je určite vyššie). Štvrtý či piaty aspoň trikrát - a to sme do týchto štatistík nerátali klubové ani české, čo môžeme povedať aj v prípade prvej desiatky.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: