Platini: Radšej rozvoj futbalu ako technológie

(Autor: SITA/AP)
TASR|11. dec 2012 o 10:08

"Preferujem radšej dať peniaze na rozvoj futbalu ako na jeden či dva góly za rok," myslí si šéf UEFA.

KUALA LUMPUR. Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini stále trvá na odmietavom postoji voči videotechnológiám, ktoré Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) premiérovo otestovala na prebiehajúcich MS klubov v Japonsku.

FIFA vo štvrtok využila prvýkrát v histórii moderné technológie na bránkovej čiare v zápase medzi japonským tímom Sanfrecce Hirošima a Aucklandom City (1:0).

Skeptický voči novým technológiám bol spočiatku aj šéf FIFA Sepp Blatter, no nakoniec svoj postoj prehodnotil.

Naopak, Platini je stále proti. "Nie. Nie je to otázka modernej technológie na bránkovej čiare, ale otázka technológie. Keď s ňou raz začnete, kde s ňou skončíte? Ak by sme chceli zaviesť systém videa na bránkovej čiare v našich súťažiach, vyšlo by to na 50 miliónov eur za päť rokov. Preferujem radšej dať tie peniaze na rozvoj futbalu ako na jeden či dva góly za rok," cituje Platiniho slová agentúra Reuters.

"Jastrabie oko", ktoré sa používa najmä v tenise a krikete, a systém GoalRef, ktorý používa čip v lopte a magnetické vlny v okolí brány, prešli prvými testami na štadiónoch v Japonsku. FIFA analyzuje ich výsledky a mohla by použiť jednu z technológií na budúcoročnom Pohári konfederácií v Brazílii.

Súvisiace články