Patrí medzi najsilnejších cyklistov tejto generácie. V roku 2011 vyhral všetky kopcovité klasiky v Ardenách. Na budúci rok by chcel Philippe Gilbert dosiahnuť to, čo sa nikomu nepodarilo už takmer 40 rokov. Vyhrať všetky cyklistické monumenty. "Stále o tom snívam," vraví Belgičan.
Taliansky denník Gazzetta delo Sport o vás napísal, že ste kráľom klasík. Ako vnímate klasiky?
„Sú pre mňa najmä obrovskou výzvou. Niečím, čo milujem. Snažím sa na tieto preteky vždy čo najlepšie pripraviť. Mám ich radšej aj preto, že každá chyba veľmi zaváži. Tu nemáte šancu niečo napraviť ako v etapových pretekoch. Spravíte chybu a víťazstvo je fuč. O to viac si tie svoje cením.“
Patríte medzi najúspešnejších jazdcov na klasikách vôbec. Vyhrali ste tri z piatich cyklistických monumentov (Okolo Lombardie dvakrát, Liége – Bastogne – Liáge a Okolo Flámska). Všetkých päť sa nepodarilo nikomu vyhrať už 38 rokov. Myslíte si, že je to dnes vôbec možné?
„Ja o tom snívam. Ale už nie som najmladší, mám tridsaťpäť. Práve veľké klasiky sú pre mňa obrovskou výzvou. To je to, prečo neustále toľko na sebe pracujem. Verím, že to môžem dokázať. Viem dobre jazdiť v krátkych kopcoch a rovnako dobre aj na cestách s dlažobou.“
Pokúsite sa na budúci rok vyhrať zvyšné dva monumenty?
„Určite to mám v pláne. Rád by som štartoval aj na Paríž - Roubaix. Doteraz som tam bol len raz. Mal som iné priority a toto sú preteky, kde ide o trochu iný výkon. A nemôžete riskovať.
Jazdci ako Cancellara či Boonen vedeli, že na Liége – Bastogne – Liége nemajú šancu byť ani len v najlepšej desiatke, preto tam neštartovali. Nemali na výber, tak jazdili stále to isté. Ja mám viac možností, no nedá sa všetko naraz. Povedal som si, že najskôr sa pokúsim vyhrať tieto. A keď som to dokázal, môžem sa sústrediť na tie, ktoré mi chýbajú.“
Starí šampióni hovoria, že dnes je cyklistika nudná, preteky sú predvídateľné a nič sa v nich nedeje. Prečo je to tak?
„Pretože celková úroveň je vyššia. Dosiahnuť niečo je oveľa náročnejšie. Na to, aby ste súperom ušli, musíte byť oveľa silnejší ako oni. Lenže rozdiely nie sú až také veľké. V minulosti bolo možno dvadsať naozaj silných jazdcov a zvyšok nebol na takej úrovni. Dnes máte niekoľkých silných pretekárov priamo v jednom tíme, nieto ešte v pelotóne."
Ale legendy ako Eddy Merckx či Oscar Freire vravia, že dnes je pre Petra Sagana ľahšie víťaziť a v minulosti by taký úspešný nebol. Vraj mu všetko nahráva. Súhlasíte?
„To si vôbec nemyslím. Vyhrával by, aj keby jazdil v osemdesiatych či deväťdesiatych rokoch, a vyhráva aj v tomto storočí. V jeho prípade nie je podstatné, aká je doba, pretože je rýchly a prešibaný. Vyhráva vďaka tomu.“
Je Sagan až takým výnimočným jazdcom?