Vlhová premárnila veľkú šancu, v hodnotení slalomu napokon nebude v najlepšej trojke

Petra Vlhová počas svojej jazdy.
Petra Vlhová počas svojej jazdy. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|17. mar 2018 o 00:00

Slovenka skončila v záverečnom slalome v Aare až jedenásta.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2017/2018

Slalom žien (1. + 2. kolo):

1.Mikaela ShiffrinováUSA1:46,42 min
2.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko+ 1,58 s
3.Frida HansdotterováŠvédsko+ 1,59 s
4.Nina Haverová-LösethováNórsko+ 1,72 s
5.Bernadette SchildováRakúsko+ 1,79 s
6.Michelle GisinováŠvajčiarsko+ 1,99 s
11.Petra VlhováSlovensko+ 2,64 s

AARE. Petra Vlhová skončila štvrtá v celkovom poradí hodnotenia slalomu v práve skončenej sezóne Svetového pohára 2017/2018 v zjazdovom lyžovaní.

Dvadsaťdvaročná Liptáčka neudržala skvelú druhú pozíciu, ktorá jej patrila pred finálovým slalomovým podujatím vo švédskom Aare.

Po prvom kole bola tretia

Vlhová na severe Európy skončila jedenásta a v celkovom sumáre sezóny ju okrem suverénnej víťazky Američanky Mikaely Shiffrinovej predstihli aj Švajčiarka Wendy Holdenerová a Švédka Frida Hansdotterová.

Po prvom kole pritom Slovenke patrila tretia pozícia.

Olympijská šampiónka z Pjongčangu Hansdotterová mala v súčte dvanástich podujatí o dva body viac ako Vlhová.

Napriek tomu si slovenská reprezentantka utvorila nové sezónne maximum. Vlani skončila v slalomovom hodnotení Svetového pohára celkovo piata.

Piate miesto patrí Vlhovej aj v celkovom poradí Svetového pohára 2017/2018, kde zostáva do konca sezóny ženám absolvovať v nedeľu záverečné preteky v obrovskom slalome.

Už dlhší čas je známe, že úspešnou obhajkyňou veľkého glóbusu je Shiffrinová.

Shiffrinová: Preteky som si náramne užila

V záverečnom dvanástom podujatí, ktorého výsledky sa rátali do hodnotenia ženského Svetového pohára 2017/2018 v slalome, suverénne triumfovala kráľovná tejto disciplíny Shiffrinová.

V Aare úspešne zaútočila na dvanáste sezónne a celkovo 43. prvenstvo v pretekoch o krištáľové glóbusy. Rovnako vyhrala v tejto sezóne osem slalomov, čo je vyrovnaný rekord v podaní Chorvátky Janice Kosteličovej.

Dva body

delili Petru Vlhovú od tretej pozície v konečnom hodnotení slalomu.

Druhá skončila v sezónnej derniére Švajčiarka Wendy Holdenerová s mankom 1,58 sekundy, o jednu stotinku za ňou bola v súčte oboch kôl domáca Hansdotterová.

"Tieto preteky som si náramne užila, ale zároveň som zostala koncentrovaná až do konca. Vravela som si, že aj keď som mala veľkolepú sezónu, záver nesmiem pokaziť a musím zostať silná," uviedla čerstvo 23-ročná Mikaela Shiffrinová podľa webu laola1.at.

Shiffrinová sa vďaka 43. víťazstvu osamostatnila pred Anjou Pärsonovou na piatom mieste rebríčka historicky najúspešnejších zjazdárok vo Svetovom pohári. Na čele je Američanka Lindsey Vonnová s 82 víťaznými pretekmi.

Mikaela Shiffrinová sa raduje z malého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení slalomu.
Mikaela Shiffrinová sa raduje z malého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení slalomu. (Autor: TASR/AP)

V druhom kole mala Vlhová až 19. najlepší čas

Vlhová po polovici súťaže na treťom mieste zaostávala o 55 stotín sekundy za americkou líderkou Shiffrinovou, ale jej odstup od druhej Rakúšanky Bernadette Schildovej bol len šesť stotín.

Mala teda dobrú východiskovú pozíciu na pódiové zlepšenie a udržanie si celkovej druhej priečky v hodnotení slalomu. Ibaže v druhom kole jej zjavne chýbala rýchlosť, najmä v časti presadenými bránkami a potom aj na rovine.

V cieli sa zaradila na deviate a napokon spadla až na jedenáste miesto s mankom 2,64 sekundy na Shiffrinovú. V druhom kole dosiahla zverenka Livia Magoniho až devätnásty najlepší čas.

Vlhová mala na Aare príjemné spomienky. Trinásteho decembra 2015 tam vtedy senzačne slávila premiérový slalomový triumf v bojoch o krištáľové glóbusy.

V poslednom slalome olympijskej sezóny sa predstavilo 24 pretekárok s právom štartu, body do Svetového pohára si pripísalo len pätnásť najlepších v cieli druhého kola.

Poradia vo Svetovom pohári 2017/2018

Priebežné celkové poradie (po 38 z 39 pretekov):

1.Mikaela ShiffrinováUSA1773 b
2.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko1168 b
3.Viktoria RebensburgováNemecko977 b
4.Sofia GoggiováTaliansko958 b
5.Petra VlhováSlovensko888 b
6.Tina WeiratherováLichtenštajnsko887 b
102.Veronika Velez-ZuzulováSlovensko22 b
128.Barbara KantorováSlovensko3 b

Konečné poradie v hodnotení slalomu (po 12 pretekoch):

1.Mikaela ShiffrinováUSA980 b
2.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko705 b
3.Frida HansdotterováŠvédsko681 b
4.Petra VlhováSlovensko679 b
5.Bernadette SchildováRakúsko463 b
6.Nina Haverová-LösethováNórsko351 b
42.Veronika Velez-ZuzulováSlovensko22 b

Online prenos: Svetový pohár - slalom žien, Aare 2018, 2. kolo (Petra Vlhová)

Zjazdové lyžovanie
17.03.2018 o 13:30
Finále SP - slalom žien, 2. kolo, Åre
Prenos
Konečné poradie slalomu v Åre:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:46,42 min.
2. Wendy Holdenerová (SUI) + 1,58 s
3. Frida Hansdotterová (SWE) + 1,59 s
4. Nina Haverová-Løsethová (NOR) + 1,72 s
5. Bernadette Schildová (AUT) + 1,79 s
6. Michelle Gisinová (SUI) + 1,99 s
7. Katharina Gallhuberová (AUT) + 2,05 s
8. Katharina Liensbergerová (AUT) + 2,15 s
9. Anna Swennová-Larssonová (SWE) + 2,19 s
10. Erin Mielzynská (CAN) + 2,20 s
11. Petra Vlhová (SVK) + 2,64 s
Slalomárska sezóna je definitívne na konci. Záverečné preteky v najtočivejšej disciplíne ovládla Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá odsunula na druhú priečku Švajčiarku Wendy Holdenerovú a na tretiu pozíciu Švédku Fridu Hansdotterovú. Rovnaké poradie platí v rámci hodnotenia slalomu v tejto sezóne.

Po prvom kole mala veľkú šancu na stupne víťazov aj konečné druhé miesto v hodnotení slalomu Petra Vlhová, ale v druhej jazde výrazne stratila a prepadla sa mimo elitnej desiatky. Tento výsledok mal zároveň vplyv aj na jej postavenie v poradí disciplíny, kde sa zosunula z druhej pozície až na štvrtú.
Druhé kolo ženského slalomu v rámci finále Svetového pohára vo švédskom Åre sa práve skončilo.
1
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETMikaela Shiffrinová nedopustila prekvapenie a potvrdila, že je najlepšou slalomárkou sveta. Američanka v druhom kole zvýšila náskok a v cieli prekonala Holdenerovú o sekundu a pol.
2
Pódium bude aj bez Bernadette Schildovej. Rakúska lyžiarka nezužitkovala svoj náskok z úvodnej jazdy, v druhom kole stratila a s mankom dvoch desatín sekundy je štvrtá.
3
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETPetra Vlhová takisto nešla ideálne a stratila ešte viac ako Rakúšanka. Slovenská slalomárka dnes nebude stáť na stupňoch víťazov a so stratou viac ako sekundy je v cieli na deviatej priečke.
4
Katharina Gallhuberová si neudrží výbornú pozíciu po prvom kole. Rakúšanka od úvodných bránok zaostávala a do cieľa prišla až na piatom mieste.
5
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETWendy Holdenerová vsadila na riziko a bránkami prechádzala veľmi agresívne. Spočiatku jej to vychádzalo, no v závere stratila a Hansdotterovú zdolala o jedinú stotinu sekundy.
6
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETFrida Hansdotterová sa takisto nevyhla malej chybičke v posledných metroch pred cieľom, no švédski fanúšikovia tlieskajú, pretože domáca pretekárka sa dostala tesne do vedenia.
7
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETNina Haverová-Løsethová zaváhala v záverečnej časti svahu, ale nestratila svoj náskok a je novou líderkou. Nórka vedie o necelé tri desatiny sekundy.
8
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETPo reklamnej prestávke nasleduje osmička najlepších z prvého kola. Michelle Gisinová potvrdila dobrú formu z ostatných týždňov a zdolala Rakúšanku o šestnásť stotín sekundy.
9
Anna Swennová-Larssonová na medzičasoch mierne strácala zo svojho náskoku a napokon nedokázala prekonať Liensbergerovú. Domáca pretekárka je druhá s mankom štyroch desatín sekundy.
10
Erin Mielzynská nadviazala na vynikajúci výkon z prvého kola a dlho sa držala na prvom mieste. V posledných metroch však mierne stratila a je druhá s odstupom piatich desatín sekundy.
11
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETVideli sme ďalšiu parádnu jazdu. Katharina Liensbergerová vstúpila do druhého kola agresívne, vyhla sa zaváhaniam a finišovala s náskokom ôsmich desatín sekundy.
12
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETLatka bola nastavená vysoko, ale Denise Feierabendová situáciu zvládla. Švajčiarka predčila Alphandovú aj Truppeovú a dostala sa na líderskú pozíciu.
13
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETEstelle Alphandová potešila švédskych fanúšikov. Na domácom svahu predviedla dynamickú jazdu a prekonala Truppeovú o deväť stotín sekundy.
14
Petra Vlhová - Slalom - Aare 2018 - Online - 2. kolo | SPORTNETKatharina Truppeová je novou líderkou. Rakúšanka predviedla výbornú jazdu a napriek jednej chybe v hornej časti prišla do cieľa s polsekundovým náskokom.
15
Lena Dürrová prešla traťou bez vážnejšieho zaváhania, ale chýbala jej väčšia dynamika medzi bránkami. Nemka je v cieli až štvrtá.
16
Po dlhšom čase vidíme novú tvár na líderskej pozícii. Ana Buciková si udržala náskok z prvého kola a prekonala Carmen Thalamannovú o 36 stotín sekundy.
17
Meta Hrovatová vstupovala do druhého kola s komfortným náskokom na Thalmannovú, ale v polovici trate ho stratila. Mladá Slovinka je priebežne na druhej priečke s odstupom šiestich desatín sekundy.
18
Carmen Thalmannová sa postupne posúva v priebežnom poradí dopredu. Maren Skjøldová je v cieli na tretej priečke, keď stratila približne pol sekundy.
19
Ďalšia Talianka Irene Curtoniová pokazila prvé kolo a v druhej jazde si nedokázala vylepšiť chuť. Zaradila sa hneď za Thalmannovú so stratou 37 stotín sekundy.
20
Talianska špecialistka na obrovský slalom Federica Brignoneová takisto nedokázala prekonať Thalmannovú. Do cieľa prišla až tesne za Ferkovou.
21
Maruša Ferková výrazne zaostala za rakúskou súperkou. Slovinka od úvodu strácala a v cieli nabrala manko viac ako sekundy.
22
Rakúšanka Carmen Thalmannová je v cieli. Po chybe v úvodnom kole skončila na poslednom mieste, no teraz sa vyhla zaváhaniam a stanovila prvý čas.
Druhé kolo ženského slalomu v rámci finále Svetového pohára vo švédskom Åre práve odštartovalo.
Do druhého kola slalomu prešlo 22 pretekárok, pretože dve vypadli v úvodnej jazde. Trať postavil rakúsky tréner Roland Plattner.
Štartová listina 2. kola:
1. Carmen Thalmannová (AUT)
2. Maruša Ferková (SLO)
3. Federica Brignoneová (ITA)
4. Irene Curtoniová (ITA)
5. Maren Skjøldová (NOR)
6. Meta Hrovatová (SLO)
7. Ana Buciková (SLO)
8. Lena Dürrová (GER)
9. Katharina Truppeová (AUT)
10. Estelle Alphandová (SWE)
11. Denise Feierabendová (SUI)
12. Katharina Liensbergerová (AUT)
13. Erin Mielzynská (CAN)
14. Anna Swennová-Larssonová (SWE)
15. Michelle Gisinová (SUI)
16. Nina Haverová-Løsethová (NOR)
17. Frida Hansdotterová (SWE)
18. Wendy Holdenerová (SUI)
19. Katharina Gallhuberová (AUT)
20. Petra Vlhová (SVK)
21. Bernadette Schildová (AUT)
22. Mikaela Shiffrinová (USA)
Víťazkou prvého kola ženského slalomu vo finále Svetového pohára sa stala podľa papierových predpokladov Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si vypracovala pohodlný polsekundový náskok pred Rakúšankou Bernadette Schildovou. Za ňou je to však veľmi nahustené, pretože tretiu Vlhovú a šiestu Hansdotterovú delia len tri desatiny sekundy. Medzi nimi sa ešte nachádzajú aj Katharina Gallhuberová a Wendy Holdenerová. Práve týchto šesť spomenutých žien by sa malo dnes pobiť o pódiové umiestnenie.
Konečné poradie 1. kola:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 52,09 s
2. Bernadette Schildová (AUT) + 0,49 s
3. Petra Vlhová (SVK) + 0,55 s
4. Katharina Gallhuberová (AUT) + 0,69 s
5. Wendy Holdenerová (SUI) + 0,72 s
6. Frida Hansdotterová (SWE) + 0,84 s
7. Nina Haverová-Løsethová (NOR) + 1,06 s
8. Michelle Gisinová (SUI) + 1,12 s
9. Anna Swennová-Larssonová (SWE) + 1,21 s
10. Erin Mielzynská (CAN) + 1,41 s
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:30.
Nachádzate sa tu: