Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Sagan tretí raz vyhral klasiku Gent - Wevelgem a rozplakal súpera

Peter Sagan dvíha nad hlavu trofej za víťazstvo na pretekoch Gent - Wevelgem. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|25. mar 2018 o 00:00

Slovák sa stal historicky šiestym trojnásobným víťazom pretekov.

Gent - Wevelgem 2018:

Deinze - Wevelgem (251,1 km)

1.Peter SaganSRBora-Hansgrohe5:53:37 h
2.Elia VivianiTalianskoQuick-Step Floors
3.Arnaud DémareFrancúzskoGroupama-FDJ
4.Christophe LaporteFrancúzskoCofidis
5.Jens DebusschereBelgickoLotto Soudal
6.Oliver NaesenBelgickoAG2R La Mondialevšetci čas víťaza
55.Juraj SaganSRBora-Hansgrohe+ 5:34 min

WEVELGEM, BRATISLAVA. Okrem jedného triumfu na pretekoch v Austrálii Petrovi Saganovi tento rok víťazstvá unikali.

Strade Bianche, Tirreno - Adriatico, Miláno - San Remo či naposledy v piatok E3 Harelbeke. Všade patril k favoritom, ale ani raz nevyhral.

Ale o jeho formu sa obávať netreba. V nedeľu Sagan ovládol prestížnu belgickú klasiku Gent - Wevelgem dlhú vyše 251 kilometrov. Zvíťazil z jeho pohľadu netradične. Súperom nedal šancu.

Zaútočil ako prvý

103

víťazstiev vo svojej profesionálnej kariére už má na konte Peter Sagan.

Do cieľa mierila väčšia skupina jazdcov. Sagan vtedy zvyčajne vyčkáva, vyhliadne si zadné koleso najväčšieho favorita, počká si na správnu chvíľu a vtedy udrie.

Teraz to však spravil naopak. Šprintovať začal ako prvý. Hoci v skupine boli silní špecialisti ako Francúz Arnaud Démare či Talian Elia Viviani.

Ťah slovenskému cyklistovi vyšiel skvelo. Dlhý šprint doviedol do úspešného konca. „Šprint je vždy trochu lotéria. Začal som trochu skoro, ale mal som dobré nohy,“ vravel Sagan pre Eurosport.

Za ním skončil Talian Elia Viviani, ktorý bol v cieli taký sklamaný z prehry, že si sadol na zem a rozplakal sa.

Čaká ho Okolo Flámska

Klasiku Gent-Wevelgem vyhral už tretí raz v kariére (predtým v rokoch 2013 a 2016). Okrem toho tu bol aj druhý (2012) a dvakrát tretí (2014 a 2017).

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe sa stal šiestym trojnásobným víťazom v histórii. A zároveň prvým, ktorý vyhral preteky dvakrát v drese majstra sveta.

Pred Petrom Saganom ovládli Gent - Wevelgem trikrát aj Tom Boonen, Mario Cipollini, Eddie Merckx, Rik Van Looy a Robert Van Eenaeme.

Čo sa týka počasia, bolo to moje najľahšie víťazstvo z tých troch na Gent-Wevelgem. Neboli to také šialené preteky ako vlani.


Peter Sagan, slovenský cyklista

Celkovo má 28-ročný Žilinčan v zbierke už 103 víťazstiev v profikariére. V tomto roku sa tešil aj v jednej z etáp na januárovom cyklistickom podujatí Tour Down Under v Austrálii.

„Som rád, že som opäť vyhral. Čo sa týka počasia, bolo to moje najľahšie víťazstvo z tých troch na Gent-Wevelgem. Neboli to také šialené preteky ako vlani,“ dodal Sagan.

Slováka teraz čakajú ďalšie dva vrcholy jarnej časti sezóny – dve z piatich najslávnejších klasík na svete. Už najbližšiu nedeľu je na programe Okolo Flámska a o týždeň neskôr Paríž – Roubaix.

Peter Sagan po dojazde do cieľa. (Autor: TASR/AP)

Rovina aj jedenásť stúpaní

Preteky Gent-Wevelgem sú s dĺžkou 251,1 kilometra najdlhšie spomedzi jarných klasík s výnimkou tzv. monumentov.

Podľa profilu trate ich možno rozdeliť do troch sekcií. Prvých 150 kilometrov cyklisti absolvovali na relatívnej rovine smerom k Severnému moru a belgicko-francúzskej hranici. Na méte 113 kilometrov pred cieľom sa cyklisti štverali na Katsberg, prvý z jedenástich kopčekov na trase tohto ročníka.

Najťažšia časť sa začala 75 kilometrov pred cieľom výstupom na Kemmelberg (3 kilometre, maximálny sklon 22% percent), po ktorom nasledovali Monteberg a Baneberg a potom tri sekcie prašných ciest.

Tridsaťpäť kilometrov pred cieľom jazdci prekonali Kemmelberg ešte raz a záver sa odohral opäť na plochom profile s dojazdom vo Wevelgeme.

Online prenos: Gent - Wevelgem 2018, Belgicko (Peter Sagan, jarná klasika)

Cyklistika
25.03.2018 o 15:30
Gent – Wevelgem 2018
Prenos
To je odo mňa na dnes všetko, ďakujem za pozornosť a želám príjemný zvyšok nedele! Dočítania priatelia.
Pozrime si teda poradia na prvých troch miesta.
1. Peter Sagan
2. Elia Viviani
3. Arnaud Démare
Český cyklista Zdeněk Štybar napokon obsadil konečné ôsme miesto.
Tak to bol doslova neuveriteľný špurt v podaní slovenského rýchlika zo Žiliny. Peter po nie úplne vydarených pretekoch E3 Harelbeke potvrdil výbornú formu pred hlavnou časťou aktuálnej sezóny.
Peter Sagan - Gent-Wevelgem 2018 - cyklistika - online | Sportnet.skA je to tam, PETER SAGAN famóznym špurtom po tretí raz vyhráva klasiku Gent – Wavelgem!
0,3
Peter Sagan - Gent-Wevelgem 2018 - cyklistika - online | Sportnet.skPeter Sagan ide skvele do špurtu!
1
Záverečný kilometer dnešných nesmierne napínavých pretekov!
1,5
Ale pozor, vpredu to skúsil Greg van Avermaet, ale neuspel.
2
Z vedúcej skupiny sa odpútal jeden z cyklistov, na čo okamžite reaguje PHillipe Gilbert.
5
Blíži sa nám záver, skupina 24 pretekárov bude do záverečných metrov bojovať o najvýhodnejšie pozície do záverečného špurtu.
10
Máme pred sebou záverečných 10 kilometrov, je jasné, že Peter Sagan bude bojovať o víťazstvo.
13
Zdeněk Štybar sa snažil zaveliť k útoku, ostatní však na to pomerne rýchlo zareagovali a nedovolili mu dostať sa do úniku.
15
Vo vedúcej skupine máme aktuálne 24 pretekárov, v tvári Petra Sagana sa však zračí jasná frustrácia, keďže nikto z kolegov mu nechce na čele skupiny striedať.
17
Nepríjemné však je, že skupina na čele pretekov znovu jemne zvyšuje svoj náskok, pred pelotónom má aktuálne náskok na úrovni 45 sekúnd.
20
Skupina na čele má náskok 20 sekúnd, pelotón však už vedie Peter Sagan v spolupráci so Zdeňkom Štybarom. Uvidíme, ako sa to napokon celé vyvinie.
24
Aktuálne máme na čele skupinu, ktorá má sedem členov. Pelotón má stratu približne 25 sekúnd, na jeho čele sú všetci favoriti dnešnej klasiky.
27
Čelo pretekov sa nám začína zaujímavo trhať. K vedúcej skupine sa nám pridávajú ďalší cyklisti, pričom pelotón stráca približne 30 sekúnd. Nuž, tak toto bude veľmi zaujímavý a napínavý záver dnešných pretekov.
30
V úniku máme aktuálne desaťčlennú skupinu, pelotón stráca približne 40 sekúnd. Čo je však horšie, na čele pelotónu sa veľmi zle hľadá spolupráca pre Petra Sagana.
32
Peter Sagan prešiel stúpanie bez väčších problémov a stále živí svoju šancu na víťazstvo v dnešných pretekoch.
34
Peter Sagan - Gent-Wevelgem 2018 - cyklistika - online | Sportnet.skVedúca skupina práve začína stúpanie na Kemmelberg v dĺžke približne 3000 metrov. Maximálny bod stúpania na úrovni 22%.
35
Pred samotným stúpaním na Kemmelberg má vedúca skupina náskok na úrovni 52 sekúnd.
38
Pomaly, ale isto sa nám blíži záverečné stúpanie na Kemmelberg, uvidíme čo všetko sa tam dnes udeje.
40
Vedúca skupina už sa dostáva na ďalšie stúpanie, ktorým je Baneberg. Ide o stúpanie v dĺžke 270 metrov, maximálny bod na úrovni 20%.
43
Pelotón sa nám trhá, skupina na čele má však znovu náskok na úrovni 90 sekúnd.
46
Na čele pelotónu už vidíme nášho Petra Sagana, ktorý si aktuálne dohaduje stratégiu s kolegami z tímu Bora.
47
Do cieľa máme 47 kilometrov, náskok šestice na čele je na úrovni jedinej minúty.
49
Peter Sagan - Gent-Wevelgem 2018 - cyklistika - online | Sportnet.skAle pozor, v pelotóne máme mimoriadne nepríjemný pád! Zdá sa, že to značí koniec pre trojicu cyklistov, nášho Petra Sagana sa to našťastie netýka.
51
Pelotón poriadne zvyšuje tempo, náskok skupiny vedenej Frederikom Frisonom je už len jedna minúta a 26 sekúnd.
54
Máme tu ďalší komplikovaný úsek so šotolinou, vedúca šestica už má náskok menej ako dve minúty. Náš Peter Sagan je stále v relatívne pokojnej časti pelotónu.
57
Aktuálne má vedúca šestica na čele náskok už len 2 minúty a tridsať sekúnd, dovolím si povedať, že do príchodu na Kemmelberg ju pelotón dokáže dostihnúť.
59
Svoj bicykel vedľa trate odstavil Gregory Rast z tímu Trek-Segafredo. Zrejme ide o technické problémy. Na čele pelotónu stále veľmi dobre pracujú cyklisti tímu BMC, zdatne im však sekunduje tím Bory.
60
Do cieľa máme približne 60 kilometrov, vedúca skupina má náskok tri minúty a 15 sekúnd a pomaly prichádza na prvý šotolinový úsek dnešnej klasiky.
62
Nič podstatné sa nám na trati aktuálne nemení, na čele máme stále šesticu cyklistov v úniku. V pelotóne máme bok po boku všetkých favoritov dnešných pretekov.
64
Peter Sagan sa aktuálne pohybuje v strede pelotónu, verme, že jeho čas ešte príde najmä v závere dnešných pretekov.
66
Do cieľa nám ostáva 66 kilometrov, už o 6,5 kilometra nás čaká prvý šotolinový úsek trate (celkovo budú tri), ktorý by rovnako mohol pomerne výrazne prehovoriť do náskoku vedúcej šestice.
70
Pelotón na Kemmlebergu podstatne skrátil náskok vedúcej šestice – aktuálne sú to približne štyri minúty a štyri sekundy. Na čele pelotónu sa čoraz viac tlačia dopredu pretekári tímu BMC.
70
Máme tu Monteberg, stúpanie dlhé 1560 metrov. v maximálnom bode stúpania na úrovni 10%.
71
Treba však povedať, že Kemmelberg dnes ešte raz uvidíme, bude to 34 kilometrov pred cieľov, a práve vtedy by sa mali dnešné preteky lámať. Aktuálne cyklistov čaká ďalšie, ale podstatne menšie stúpanie na Monteberg.
73
Na Kemmelbergu sa pelotón vcelku slušne trhá, je ho čele je však Peter Sagan i český cyklista Zdeněk Štybar.
75
Peter Sagan - Gent-Wevelgem 2018 - cyklistika - online | Sportnet.skV pelotóne došlo hneď na začiatku stúpania na Kemmelberg k pádu, v pretekoch zrejme skončí jeden z jazdcov tímu Katuša. Zrejme je to Rick Zabel.
75
Vedúca skupina už má prvé stúpanie za sebou, uvidíme ako bude reagovať pelotón. Na jeho čele sú jazdci tímu Bora.
75
Máme tu Kemmelberg, nepríjemné a dlhé stúpanie, navyše na dlažobných kockách. V minulosti bolo práve na tomto úseku najviac pádov počas pretekov.
76
Už o malú chvíľu sa však cyklisti dostanú na stúpanie Kemmelberg, čo je doslova ikonická časť dnešných pretekov. Celkovo má dané stúpanie takmer 3000 metrov.
77
Pelotón trošku pridal, aktuálna strata je približne 5 minút a 30 sekúnd. Šestica cyklistov na čele však veľmi dobre spolupracuje, aspoň teda do týchto chvíľ.
80
Náskok vedúcej šestice sa nám trošku zväčšuje, stále však nejde o nič dramatické. Aktuálne má skupina na čele náskok približne 5 minút a 50 sekúnd.
83
V pelotóne máme v úzkej časti trate pád, nejde však o nič vážne, Petra Sagana sa daný pád našťastie netýka.
84
Náš Peter Sagan je v pelotóne, ktorý aktuálne stráca na skupinku v úniku približne 5 minút a 27 sekúnd.
85
Na čele pretekov máme šesticu cyklistov v úniku. Ich aktuálny náskok pred pelotónom je približne 5 minút. V tejto skupinke sú Frederik Frison (Lotto Soudal), Jose Goncalves (Katuša-Alpecin), Filippo Ganna (UAE Team Emirates), Jimmy Duquennoy (WB Aqua Protect), Brian van Goethem (Roompot-Nederlandse Loterij) a Jan-willem Van Schip z rovnakého holanského tímu.
86
Príjemný dobrý deň, pri sledovaní on-line prenosu z cyklistickej klasiky Gent – Wevelgem 2018. Do cieľa dnešných pretekov máme 86 kilometrov. Situácia na trati je pomerne prehľadná, poďme si to teda na úvod zosumarizovať.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 15:30.

Súvisiace články