BRATISLAVA. Úvodným prológom na 9,5 km v Langnau im Emmental sa v sobotu začne 83. ročník cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska (15.- 23. 6.).
Na štarte tejto tradičnej generálky na Tour de France bude 21 tímov a celkovo 147 pretekárov, medzi nimi aj jediný Slovák - rekordér v počte víťazných etáp na tomto podujatí Peter Sagan.
Hlavná atrakcia
Jeden z lídrov tímu Bora-Hansgrohe od roku 2010 vyhral vo Švajčiarsku 16 etáp a dovedna sedemkrát ovládol bodovaciu súťaž.
"Práve Sagan bude spolu s úradujúcim šampiónom Tour de France Geraintom Thomasom hlavnou atrakciou tohtoročnej edície Okolo Švajčiarska. Sagan je nielen trojnásobný majster sveta, ale aj víťaz 16 etáp na Okolo Švajčiarska a toľko ich nemá na konte žiadny iný pretekár," upozorňuje portál periodika Wochen Zeitung.
Peter Sagan bude jediný slovenský cyklista vo Švajčiarsku. Okrem 29-ročného žilinského rodáka budú nemecké družstvo zastupovať Rakúšania Partrick Konrad, Lukas Pöstlberger, Nemci Andreas Schillinger a Marcus Burghardt, Talian Daniel Oss a Poliak Maciej Bodnar. Jedným z dvoch športových riaditeľov bude Slovák Ján Valach.
Náročné horské previerky
Na štarte prestížnych pretekov kategórie WorldTour budú aj aktuálny majster sveta Španiel Alejandro Valverde (Movistar), úradujúci olympijský šampión Belgičan Greg van Avermaet (CCC), dvojnásobný miestny šampión Slovinec Simon Špilak (2015, 2017) či trojnásobný víťaz podujatia Okolo Švajčiarska z rokov 2012 - 2014 Portugalčan Rui Costa (UAE Team Emirates).
Jedným z favoritov na celkový triumf bude aj 22-ročný Kolumbijčan Egan Bernal v službách tímu Ineos.
V programe deviatich etáp figurujú dve krátke individuálne časovky, tri etapy s menej zvlneným profilom pre šprintérov, ale aj náročné horské previerky. Z celkového počtu 1172 km čaká na pelotón až 18 994 výškových metrov prevažne v Alpách.
Kráľovskou bude posledná 9. etapa so štartom aj cieľom v Gomse. Meria iba 144,4 km, ale na pelotón čakajú tri stúpania špeciálnej kategórie cez vyše dvojtisícmetrové horské priesmyky - Furka (2436 m), Susten (2224 m) a Grimsel (2165 m). Stúpanie na Grimselpass meria 25,8 km s priemerom 5,9% a vrcholiť bude necelých 20 km pred cieľom.
Mimoriadne náročná a zároveň najdlhšia bude aj 7. etapa s Unterterzenu na vrchol stúpania Gotthardpass (216,6 km) do výšky 2090 m. Cyklisti budú stúpať 13,5 km s priemerným sklonom 7,1%.
Švajčiarsky denník Blick priniesol aj informácie o finančnom ohodnotení pretekárov.
"Za každú víťaznú etapu sa dáva 4000 eur a celkový víťaz dostane 18 000 eur. Okrem toho dostane každý zúčastnený tím 8000 eur ako štartovné. Prostredníctvom televíznej obrazovky sa preteky dostanú do 100 krajín sveta," uviedol Blick na svojom webe.