Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Bola ako Alica v krajine zázrakov. Vlhovú trápila študentka medicíny

Paula Moltzanová (v popredí) bola senzáciou paralelného obrovského slalomu v Lechu. (Autor: SITA/AP)
Juraj Berzedi|Publikované 27. nov 2020 o 11:00

Prežíva lyžiarske znovuzrodenie.

BRATISLAVA, LECH. Počas rozhovoru nedokázala poriadne dokončiť vetu. Buď si naprávala šatku, ktorá jej padala z nosa alebo mala výbuchy smiechu.

„Je ako Alica v krajine zázrakov,“ poznamenal komentátor RTVS Vladimír Genda.

Američanka Paula Moltzanová prežívala čosi nepoznané. V paralelnom obrovskom slalome v rakúskom Lechu zdolávala elitné pretekárky.

„Dúfala som, že sa dostanem do najlepšej tridsiatky,“ priznala rozpačito v rozhovore pre ORF. Pričom už postupom z kvalifikácie bola medzi elitnou šestnástkou.

Zastavila ju až Petra Vlhová. Vo finále, v ktorom tesne pred cieľom druhej jazdy spadla. Aj napriek tomu zažila 26-ročná americká lyžiarka svoj doterajší vrchol kariéry.

„Som ohromená a nadšená. Musím ísť ihneď zavolať svojej mame,“ načrtla Moltzanová na online tlačovej konferencii v Lechu.

Vyrastala tam, kde Vonnová

Jej výkony v úvode sezóny sú fascinujúce. A zdá sa, že Mikaela Shiffrinová nemusí byť v tejto sezóne jedinou elitnou Američankou. Kto je Paula Moltzanová?

Jej rodičia boli lyžiarski inštruktori. Keď mala tri roky, prvýkrát sa postavila na lyže a snažila sa držať krok so staršími súrodencami.

Vyrastala v Minnesote, na rovnakom kopci, kde desať rokov pred ňou trénovala Lindsey Vonnová. Dokonca pod rovnakým trénerom.

Neskôr sa presťahovala do Colorada ako Vonnová. A tu sa ich cesty rozchádzajú. Kým fenomenálna Američanka jazdila rýchlostné disciplíny, Moltzanová si zvolila technické.

V roku 2015 získala na juniorských majstrovstvách sveta zlatú medailu v slalome. Rok predtým sa z rovnakého triumfu tešila aj Vlhová. Zdalo sa, že Moltzanová sa zaradí k lyžiarskym hviezdam najtočivejšej disciplíny.

Pred sezónou 2016/2017 však prišlo čosi nečakané. Talentovaná pretekárka sa nedostala do amerického národného tímu.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.