Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Päťdesiatku vyhral Northug, ako prvý muž získal na MS štyri zlaté

Petter Northug finišoval najrýchlejšie aj na päťdesiatke a vo Falune vybojoval štvrtú zlatú medailu. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 1. mar 2015 o 16:30

Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil 37. miesto s odstupom viac ako šesť minút.

FALUN. Víťazom pretekov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom, ktoré boli záverečnou disciplínou majstrovstiev sveta lyžiarov-klasikov vo švédskom Falune, sa v nedeľu stal Nór Petter Northug.

Vo finiši kráľovskej disciplíny zdolal Čecha Lukáša Bauera o 1,7 sekundy. Bronz si vybojoval Švéd Johan Olsson s odstupom dvoch sekúnd za víťazom.

Tesne za pódiom skončil Rus Maxim Vylegžanin (+2,8). Ešte 100 metrov pred cieľom pritom reálne útočil na medailu.

"Skvelý pocit. Päťdesiatka je rešpektovaná trať a preto si zlato z nej cením najviac. Veľa som pred šampionátom trénoval," hovoril pre nórsku televíziu NRK Northug.

"Odviedol som solídnu prácu a bol som pripravený pobiť sa s najlepšími aj v záverečnej disciplíne. Ale trochu ma prekvapilo, že som vyhral," dodal.

Trinásť zlatých a tri strieborné

Petter Northug zlatou medailou potvrdil pozíciu najlepšieho bežca na lyžiach ostatných rokov. Vo Falune rozšíril svoju zbierku medailí z majstrovstiev sveta o štyri zlaté. Toľko najcennejších kovov na jednom šampionáte nezískal žiaden muž.

S celkovým súčtom trinásť zlatých a tri strieborné je v historickom rebríčku najúspešnejších bežcov na lyžiach na svetových šampionátoch tretí za Nórkou Marit Björgenovou a bývalou reprezentantkou Sovietskeho zväzu Jelenou Välbeovou.

Dvadsaťdeväťročný Nór, ktorý by mal po skončení svetového šampionátu nastúpiť výkon trestu za autonehodu (tú spôsobil ešte vlani v máji pod vplyvom alkoholu neďaleko Trondheimu, pozn. red.), dominoval vo Falune okrem záverečnej päťdesiatky aj v šprinte i tímšprinte. A bol aj členom víťaznej štafety na 4x10 km.

Bajčičák zlomil palicu

Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil na falunskej päťdesiatke 37. miesto s odstupom 6:37,2 min. S najlepšími držal krok iba v prvej tretine pretekov - po piatich kilometroch figuroval s minimálnou stratou piatich sekúnd na 15. priečke.

Postupne sa prepadával, na 15 km bol až 41. s viac ako minútovou stratou. V druhej polovici pretekov si držal pozíciu vo štvrtej desiatke štartového poľa. Napokon mu jeho výkon stačil na 37. miesto.

O tri priečky si pohoršil umiestnenie z MS spred dvoch rokov vo Val di Fiemme.

"Mal som veľa problémov," smutne hodnotil pre TASR.

"Narazil som s palicou do pútača pri trati a asi dva kilometre som išiel so zlomenou. Kým som sa dostal na štadión a vymenil ju, tak som stratil kontakt s najlepšími. Stálo ma to určite aspoň 20-30 sekúnd. Dobehnúť vedúcu skupinu už nebolo možné," vysvetlil člen ŠKP Štrbské Pleso.

Spadol

Ďalšie problémy prišli približne na 35. kilometri. "Spadol som, dnes to bolo v zjazdoch a zákrutách nebezpečné," prezradil Bajčičák.

"Škoda, dnes som sa cítil dobre. Išli mi aj lyže a určite som chcel dosiahnuť viac. Urobil som ale chyby. Šampionát mi nevyšiel podľa predstáv," dodal.

MS vo Falune - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom:

1. Petter Northug (Nór.) 2:26:02,1 h

2. Lukáš Bauer (ČR) +1,7

3. Johan Olsson (Švéd.) +2,0

4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +2,8

5. Alex Harvey (Kan.) +6,0

6. Dario Cologna (Švajč.) +9,5

7. Alexej Poltoranin (Kaz.) +10,1

8. Didrik Tönseth (Nór.) +10,1

9. Daniel Richardsson (Švéd.) +14,6

10. Alexander Bessmertnych (Rus.) +17,5

...

37. Martin Bajčičák (SR) +6:37,2

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články