Nedeľa, 28. novembra, 2021Meniny má Henrieta

Vlhovej sa naposledy darilo. Slávny Holmenkollen na Nový rok prvýkrát zažije paralelný slalom

Petra Vlhová v paralelnom slalome. Ilustračná snímka. (Autor: TASR/AP)
SITA|26. dec 2017 o 08:42

Na slávnom Holmenkollene sa predstavia muži aj ženy.

OSLO. Novoročnou vsuvkou do nabitého slalomového kalendára Svetového pohára alpských lyžiarok bude podujatie v nórskej metropole Oslo.

Tzv. mestské preteky s charakterom a pravidlami paralelného slalomu sa na tomto mieste uskutočnia vôbec po prvý raz a Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) ich schválila snehovou inšpekciou počas Vianoc.

Informuje o tom FIS na svojej webovej stránke.

Na slávnom Holmenkollene sa predstavia muži aj ženy, konkrétne 16 najlepších vo vyraďovacích jazdách podľa vopred určeného "pavúka", pričom každá dvojica sa stretne dvakrát a o postupujúcom rozhodne lepší súčet časov.

Vyraďovací systém bude pokračovať až do finále. Slalomári a slalomárky absolvujú aj kvalifikáciu, ktorá sa začne o 15.15 h. hlavná súťaž má začiatok o 16.05 h.

Pretekať sa bude na 180 m dlhom kopci s 18 bránkami a jedným umelým skokom, ktorý sa nachádza na svahu s názvom VM-haugen oproti mostíkom na Holmenkollbakken.

Na novoročné preteky s charakterom paralelného slalomu v rámci Svetového pohára má dobré spomienky aj Slovenka Veronika Velez-Zuzulová.

Prvého januára 2013 v nemeckom Mníchove v nich zvíťazila, odvtedy sa v tomto meste trikrát pre zlé snehové podmienky neuskutočnili.

Pre divákov je veľmi atraktívna. Tímovú súťaž vyhrali Švédi. (Autor: TASR/AP)

Okrem Osla sú v pláne v rámci kalendára SP 2017/2018 žien aj mestské preteky vo švédskom Štokholme (30. 1. 2018). Práve v Štokholme sa toto podujatie konalo aj v ostatných dvoch rokoch a v posledný januárový deň 2017 v nich Velez-Zuzulová našla premožiteľku iba v Američanke Mikaele Shiffrinovej.

Na nedávnom podujatí podobného formátu v paralelnom slalome vo francúzskom Courcheveli slávilo slovenské lyžovanie úspech v podobe druhého miesta Petry Vlhovej. Vo finále tesne podľahla rovnako Shiffrinovej.

Súvisiace články