Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Škandál poznačil jeho kariéru, životný turnaj takmer nestihol

Bývalý taliansky futbalista Paolo Rossi pri návšteve Slovenska v roku 2015. (Autor: TASR)
Peter Fukatsch|10. dec 2020 o 15:43

Paolo Rossi zomrel.

BRATISLAVA. Veľkí futbaloví strelci napodiv zvyknú byť veľmi nenápadní muži.

Paolo Rossi, rodák z Prata pri Florencii (nar. 23. septembra 1956), bol pierko - 174 cm vysoký, vážil 66 kg.

Nie je klasickým prípadom večnej slávy. Nemal dlhú kariéru. Na svetovom šampionáte 1982 však už zabudnutý 26-ročný útočník vystrieľal Talianom titul.

Rossi otvoril na štadióne Santiaga Bernabéua skóre finálového zápasu a naštartoval Taliansko k víťazstvu nad západným Nemeckom 3:1.

V tom istom roku dostal Zlatú loptu pre najlepšieho hráča Európy.

Bývalý taliansky futbalista Paolo Rossi vo štvrtok zomrel. Mal 64 rokov. Podľa talianskych médií trpel nevyliečiteľnou chorobou.

Takmer ho zničil škandál

Pre Taliansko získal Rossi v roku 1982 tretí titul majstrov sveta, prvý po vyše štyridsiatich rokoch.

"Vtedy v Španielsku sme sa do teba všetci zamilovali. Náš nezabudnuteľný Pablito," spomínal Enrico Varriale, moderátor televíznej stanice RAI, v ktorej Rossi neskôr pôsobil ako futbalový expert.

Pritom jeho kariéru ešte pred zlatým turnajom v Španielsku takmer zničil veľký škandál, známy pod označením Totonero.

Bolo to vraj takto. Spoluhráč prišiel za Rossim s otázkou, či by nenamietal, keby sa zápas Perugia - Avelino skončil remízou.

Strelec odpovedal: "Nedbám, ak dám dva góly."

Hráč Perugie ich dal, stretnutie sa skončilo 2:2 a zápas dal impulz k najväčšiemu tipovaciemu podvodu v Taliansku.

Dostal tri roky

Udanie oficiálne podal jeden rímsky zeleninár. Zatýkanie sa síce nekonalo, hoci hrozilo.

Postihy však boli riadne. Chýrne kluby AC Miláno a Lazio Rím preradili do II. ligy, mužstvá Avellino, Perugia a Bologna začínali nasledujúcu sezónu s mínus piatimi bodmi.

Hráčskym protagonistom škandálu bol práve Rossi. Od národného zväzu dostal stop na tri roky. Trest mu potom o rok znížili.

Na šťastie talianskeho futbalu - vypršal mu 29. apríla 1982, necelé dva mesiace pred majstrovstvami sveta.

V núdzi pomohli 24-ročnému futbalistovi Juventus (zobral ho späť) a tréner Enzo Bearzot (presadil ho do zostavy azúrových "proti všetkým").

V obleku od Valentina a bafkal

Dnes štvornásobných majstrov sveta z Talianska pred futbalovými šampionátmi favorizujú vždy. Pred MS 1982 v Španielsku to však neplatilo.

V roku 1981 vyhrala reprezentácia iba dvakrát - nad Bulharskom a Luxemburskom.

Na lavičke sedel Bearzot potichu v obleku od Valentina a bafkal z drahej fajky. Nevyskakoval, nekričal. Hádzali po ňom paradajky, no on si robil po svojom.

Catenaccia sa nevzdal úplne. Do úmoru však skúšal rýchly protiútok. Spočiatku lietali dlhé prihrávky z obrany kade-tade.

Vyrátali však, že talianski futbalisti sa dokážu za osem sekúnd vrátiť od súperovej šestnástky do vlastnej.

Tri góly proti Brazílii

Cez skupinu sa Taliani preplazili. Vo štvrťfinálovej skupine v nepeknom zápase zdolali Argentínu 2:1. A potom to prišlo.

Bearzotov sen o torpédových protiútokov sa premenil proti Brazílii na krásnu realitu. Paolo Rossi dal vtedy trojnásobným majstrom sveta tri góly a Talianov už nezastavil nikto.

Finále s Nemeckom (3:1) bolo už "sladkým životom" rafinovaného futbalového Talianska.

Aj Rossi pritom začal šampionát nevýrazne. Bearzot ho však znovu a znovu zaraďoval do zostavy. On sa mu odvďačil. Parádne. Brazílii dal tri góly, v semifinále Poľsku dva, vo finále Nemcom jeden.

Osobné vykúpenie

Rossi sa stal najlepším strelcom i hráčom turnaja, v roku 1982 ho vyhlásili za hráča Európy. Bol najsilnejším Bearzotovým tromfom z klobúka neoblomnosti.

"Bolo to moje osobné vykúpenie," spomínal Rossi po rokoch.

„Z vyvrheľa sa stal hrdina, ktorý zdolal Zicovu Brazíliu, Maradonovu Argentínu, Boniekovo Poľsko a vo finále potom aj Rummeniggeho západné Nemecko," hlásili novinové titulky.

Na začiatku kariéry bol viac zranený než zdravý. Juventus ho pustil k vode do druholigovej Vicenzy. Tej však rýchly chlapec vystrieľal postup do Serie A.

So slávnym Juventusom nakoniec vyhral dva tituly, Pohár víťazov pohárov aj Pohár európskych majstrov, čo je dnes Liga majstrov.

V roku 2004 ho Pelé pri stom výročí FIFA zaradil medzi 125 najlepších žijúcich futbalistov sveta.

Súvisiace články